Új módszert találtak a nukleáris hulladék újrahasznosítására
Dátum: 2018. November 06. Tuesday, 08:52
Rovat: Média


-----Original Message-----
From: Bogáncs János Dr. Prof. [mailto:bogancs@paksi-comporg.t-online.hu]
Sent: Monday, November 05, 2018 10:37 PM
To: juhos >> reál Juhos L zölek
Subject: Új módszert találtak a nukleáris hulladék újrahasznosítására -
Érdekességek - MET Magyarország Zrt.

https://hugas.met.com/hu /erdekessegek/uj-modszert-talaltak -a-nuklearis-hulla
dek-ujrahasznositasara/65


A Bristoli Egyetem kutatói új módszert találtak a nukleáris hulladék újrahasznosítására: gyémánt segítségével hosszú életű akkumulátorokká alakítanák őket. Igaz, az így elkészített akksik nem tudnak túl sok áramot termelni, de legalább teszünk valamit az erősen radioaktív szemét sorsáért. Ugyan kis mennyiségű energiát képesek csak előállítani, de gyakorlatilag örökké működnek majd azok az akkumulátorok, amelyeket a Bristoli Egyetem fizikusokból és kémikusokból álló csapata készített nukleáris hulladékok újrahasznosításából.

Soha nem merülnek le

A kutatók több ezer tonna hulladékot tudnak átalakítani laborban készült gyémántakkumulátorokká, ezek pedig gyakorlatilag soha nem fognak lemerülni – legalább is az egyetem ezt állítja.

Az eljárás arra épül, hogy a nukleáris hulladékból mesterséges gyémántokat készítenek – ez és egy apró mennyiségű radioaktív energia, és kész is egy kis áramerősségű akkumulátor, ami túlélheti akár az egész emberiséget is. Míg a hagyományos akkumulátorok működéséhez zsinórokra és tekercsekre van szükség, a gyémántakksit csupán radioaktív sugárzás közelébe kell helyezni, és máris elkezdi generálni az áramot. A mozgó alkatrészek hiánya sokkal strapabíróbbá teszi a szerkezetet, mint amilyen tartósak a hagyományos akkumulátorok.

Eltüntetik a veszélyes hulladékot

A módszer azért előnyös, mert segít megszabadulni az erősen radioaktív nukleáris hulladékoktól úgy, hogy közben vissza is ad valamit kis árammennyiség formájában. Az elkészítéséhez nincs szükség olyan folyamatokra, amelyek károsanyagot bocsájtanak ki a levegőbe, és gyakorlatilag nincs szükség karbantartásra sem. Ha egy akkumulátort megalkotnak, az már magától működik, akár az idők végezetéig is










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=5592