Molnár Béla napirend előtti felszólalása a Parlament 2008.05.14-i ülésén
Dátum: 2008. May 14. Wednesday, 18:12
Rovat: Energia


A mai kormányszóvivőin bemutatkozott Szabó Pál, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.
A miniszterről a bemutakozás során az a benyomása alakult ki a sajtótájékoztón részvevő reális zöld újságírónak, hogy a "mecs még nincs lefutva", már mint az MVM szétdarabolása.
Molnár Béla képviselő, KDNP frakció, napirend előtti felszólalása a Parlament 2008.05.14-i ülésén:


Mi lesz veled, MVM? - útkeresés közgyűlés után.

Nem akármilyen „bátorságról” tett tanúbizonyságot a Miniszterelnök. Mint mondta: soha ekkora nyomás nem nehezedett még rá gazdasági ügyben, amióta miniszterelnök, soha ilyen erők nem mozdultak meg bejelentett intézkedésével szemben. Soha ennyi barát és ellenség nem szólalt meg, hogy márpedig nem szabad ezt megtenni. Soha ennyi önmagát függetlennek mondó szakértő nem hívta fel a figyelmünket arra, hogy ez a szétválasztás nem jó.

Államtitkár úr, Ön előző napirend előtti felszólalásomkor azt mondta, jöjjön a szakma, és mondja el a véleményét, Önök nyitottak. Nos, érdemes számba venni, hogy kik is voltak, akik a Miniszterelnököt elhamarkodott bejelentésének megváltoztatására kérték:

Aszódi Attila, az MTA Energetikai Bizottságának jelenlegi,
Dr. Csom Gyula professor emeritus a bizottság korábbi elnöke,
Dr. Büki Gergely az Energetika Tanszék ny. professzora,
Dr. Járosi Márton, az MVM volt vezérigazgató helyettese
Kerényi A. Ödön Állami Díjas, az MVMT ny. vezérigazgató-helyettese
Gál Rezső az MVM Szakszervezeti Szövetségének elnöke
A szakmai szervezetek közül az Energiapolitika 2000 Társulat,
a Reális Zöldek állásfoglalásban,
több tucat értelmiségi, szakértő mérnök, egyetemi tanár, akadémikus, továbbá a
Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének lapja, a forró drót „Védjük meg a magyar energetika utolsó bástyáját” címmel közölt terjedelmes interjút a 2008. áprilisi számában
A Kereszttűzben az MVM rendezvény: Magyar Elektrotechnikai Egyesület szervezésében zajlott le nagy szakmai érdeklődés mellett.
A média is tele van riportokkal, nyilatkozatokkal, a Népszavától a katolikus Rádióig a legkülönbözőbb újságok, rádiók adnak hangot a tiltakozásoknak.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Az SZDSZ kivételével a társaságcsoport egyben tartása mellett lépett fel valamennyi parlamenti párt, beleértve a szocialista politikusok egy részét is. A közös kiállás nem meglepő, hiszen 2006 óta a nemzeti egyetértés jelei mutatkoztak a magyar energiapolitikában: a Mavir MVM-be való visszahozásával az Országgyűlés csaknem egyhangúan hitet tett az egységes, erős, nemzeti energetikai vállalat mellett.

Ezzel a szakértői és politikai nemzeti egységgel megy most szembe a miniszterelnök. Vajon miért?

Szerinte a szétválasztás a fogyasztók érdekeit szolgálja, „úgy mint, a színházak vagy a pékek esetében” — érvelt a szakértőkkel szemben a mindentudó szerepben tetszelgő miniszterelnök.— mert megszűnik az MVM monopóliuma, amely a verseny akadálya. Két tőzsdeképes cég jön létre, amely része a kisbefektetői tulajdonosi programnak.

Csakhogy ez az érvelés — a hivatkozott szakértő állásfoglalások szerint — teljességgel hamis. A létrejövő két cég nem lesz egymásnak versenytársa, hiszen a Mavir monopolhelyzetben lévő, szabályozott árakkal dolgozó társaság lesz. Az MVM pedig állami tulajdonú társaságként eddig is a közérdeket, a lehető legolcsóbb villanyt biztosította. Éppen a Pénzügyminiszter ismerte el a Motim-ügy kapcsán, hogy az MVM a lakosság és az intézmények számára is segített alacsonyan tartani az áram árát. Vagyis a kormány szerint a társaság az egyik héten még mint árcsökkentő szereplő van jelen, nem sokkal később meg már mint monopol szereplő, amely kíméletlenül hárítja át másokra költségeit.

Itt lenne a pillanat, amikor szakmai döntést hozhatna a kormány, a miniszterelnök. Most, hogy az SZDSZ kivált a kormányból, már nem kell a mindenáron privatizálás hisztériájának megfelelni, amely az elmúlt két évtizedben annyi bajt hozott már az országra. Most lehetne szakmai és szocialista szemléletű döntést hozni az ország érdekében.

Akkor meg miért csinálja a Miniszterelnök úr?


Mert szereptévesztésben van, az országot is saját részvénytársaságaként kezeli. A saját üzleti érdekeit sokkal előrébb tartja, mint az ország érdekeit.

Tisztelt Államtitkár Úr! Sokan kérjük, hogy bírják jobb belátásra a Miniszterelnök urat!

Mára már ott tartunk, hogy már nem csak az ellenzék, hanem a szakmai szervezetek és az MSZP szakmai része is ki kell, hogy mondja (csak klasszikustól idézzünk): öregecskedő miniszterelnökünket fiatalabbra cserélnénk!








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=594