Kovács Pál államtitkár bölcs!
Dátum: 2019. April 17. Wednesday, 18:33
Rovat: Energia


Nálunk 30 éve gyakorlattá vált, hogy ha kormányzati szereplő a vízlépcsők fontosságáról szólt, menesztésre került.

„Azért van állásom, mert nincs álláspontom”nem hagyható figyelmen kívül.
A Kormány képviseletében Dr. Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter a 2007-2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikai koncepciót tett az Országgyűlés asztalára.
Az Országgyűlés zöld politikusai a koncepciót általános vitára alkalmatlannak tartották. t.
Magyarország megújulásához arra van szükség, hogy hazánk életébe visszatérjen a szakértelem szerepe és tisztelete. Az objektív és civilizált közvélemény tájékoztatás, a jövő generációk jólétének és becsületének megőrzése érdekében.

A Kormánynak kötelező nem széles horizonton látnia! A REÁLIS ZÖLDEK szerint számos jelenlegi népjóléti bajunk, a szegénység térnyerésének egyik oka, a vízlépcső ügyében keletkezett kárunk. A Kormány oldali politikusok nem képesek felfogni, hogy minden, mindennel összefügg. A Duna északi szomszédunkkal való megoldatlan ügye, Paks bővítésével és hűtésével, a homokhátság vízellátásával, az öntözési kultúra térnyerésével, a Dráva ügyével, az aszály az árvíz elleni védekezéssel, a környezet a vizes élőhelyek megvédésével.
Paks 2: mégsem bíznák csak a Dunára a hűtést
A duzzasztás nálunk szitok szó, keresztgát építését a 2010-után a FIDESZ frakció politikai határozatában megtiltotta a Kormánynak!
A Kormány bölcsebb a kormányoldali politikusokhoz képest, 5 milliárd forint ráfordítással támogatja TISZALÖK felújítását.
A Google Discover funkciójából https://www.portfolio.hu/vallalatok/zoldvilag/paks-2-megsem-biznak-csak-a-dunara-a-hutest.321161.html?amp

Mit javasolnak a reális zöldek, hogy Paks megásságában a Dunának ne legyen melege?
A megoldás a MAGYAR ENEGETIKA TÁRSASÁG lapja 5-6, 2018 december hóban megjelent számában érhető el.
A Paksi Atomerőmű meleg hűtővize energetikai hasznosítási lehetőségének a vizsgálata, Láng Sándor tollából megjelent írásban.
Paks hűtése ügyében az állami energetikai intézmények vezetői, az Országgyűlés szakmai bizottságait egyoldalúan tájékoztatják, a tények egy részét elhallgatják.
.


Magyar Tudományos Akadémia gondozásában a Köztestületi Stratégiai Programok, Energiastratégiai Munkabizottság „Megújuló energiák hasznosítása” című, 2010-ben kiadott összeállítás 95. oldalán a vízlépcsőkről a következő olvasható:
„ – Az adonyi vízlépcső vízszintemelkedés segítené a Dunai Hőerőmű, a fajszi vízlépcső miatti vízszintemelkedés pedig lehetővé tenné a Paksi Atomerőmű bővítésének frissvíz- hűtését. „
Magyarországon vízlépcső építését a FIDESZ – KDNP frakciók politikai határozatban tiltották meg a Kormánynak.
Nálunk a duzzasztás szó szitokszó!

A reális zöldek abban bíznak, hogy Paks II orosz tervezői Paks II hűtésének kérdéskörét megoldják.
Paks hűtése biztonságának a megoldása a fajszi vízlépcső megépítése!
Dunai kisvizek esetén a bősi rendszer, benne a C variáns hibás kezelése, vagy a bősi és a C variáns műtárgyainak rossz szándékú irányítása előidézheti, hogy a Paksi Atomerőmű üzemvitele az erőmű villamos energiatermelését akár 30 napra korlátozni kényszerül, sőt a termelés teljes megszüntetésére is, kényszerülhet. A blokkok teljes leállítása esetére a Paksi atomerőmű a reaktorok remanens hőjének az elvezetését megoldotta, megtette az ehhez szükséges intézkedéseket.

Az üzemviteli kényszerhelyzet Paks számára azért állhat elő, mert a Duna kulcsáról, DUNAKILITIRŐL Magyarország lemondott. Magyarország kiengedte a kezéből a Duna kulcsát, átengedte Szlovákia számára. Északi szomszédunk megépítettre a C variánst, ezzel a Duna kulcsa a kezébe került.

Paksi Atomerőmű üzemvitelére további potenciális veszélyforrást jelenthet az osztrák vízlépcsők előtt a Duna vizének osztrák- szlovák megegyezés szerinti visszatartása. Osztrák-szlovák megegyezés esetén a paksi üzemvitel 100 napra kerülhet kiszolgáltatott helyzetbe.
A kiszolgáltatott helyzetből a szabadulás útja, a paksi üzemvitel szabadságfokának megőrzésére a reális zöldek a Dunán a fajszi vízlépcső megépítését javasolják.
A reális zöldek fajszi vízlépcső megépítésére vonatkozó javaslatát támogatja a Magyar Tudományos Akadémia is.
Az erőmű térségében nem változna a Duna vízszintje, ha megépült volna a fajszi vízlépcső. Sőt a fajszi vízlépcső léte hozzájárulna a hat blokknak nemcsak a hűtésre nézve való biztonságának a növeléséhez.
Vízlépcső nélkül nincs paksi bővítés (Szél Bernadett, az LMP társelnöke, Népszabadság, 2014. 03.31.)
A politikus úrhölgy véleményével teljesen azonos megállapítás olvasható a Magyar Tudományos Akadémia gondozásában a Köztestületi Stratégiai Programok, Energiastratégiai Munkabizottság „Megújuló energiák hasznosítása” című, 2010-ben kiadott összeállításban.

Az összeállítás 95. oldalán a vízlépcsőkről többek között a következő olvasható:

„ – Az adonyi vízlépcső vízszintemelkedés segítené a Dunai Hőerőmű, a fajszi vízlépcső miatti vízszintemelkedés pedig lehetővé tenné a Paksi Atomerőmű bővítésének frissvíz- hűtését. „








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=5954