A Bátaapáti környékén készített fotóidon látható gránittörmelék ...
Dátum: 2019. November 18. Monday, 09:18
Rovat: Energia


From: Bogáncs János Dr. Prof. [mailto:bogancs@paksi-comporg.t-online.hu]
Sent: Monday, November 18, 2019 12:27 AM
To: Juhos Laszlo
Subject: Re: FW:

Tisztelt elnök úr!

A Bátaapáti környékén készített fotóidon látható gránittörmelék mennyisége az ezred-tízezred részét sem teszi ki annak, mint amennyit az összesen 3600 m hosszú lejt-aknák és a kondicionált kis- és közepes-aktivitású hulladékok elhelyezéséhez szükséges tárolókamrák kialakítása érdekében ki kellett termelni.

A témában illetékes szakembereknek fel kellene tenni a kérdést: hol van a kitermelt gránit teljes mennyisége?

A megközelítően félmillió köbméter tömör gránit a felszínen fölhalmozva egy tíz méterszer tíz méter keresztmetszetű és 15000 m hosszú törmelékhalmazt jelent. Ez a törmelék mindaddig a lerakat helyén marad, amíg a hazai atomerőművek üzemidejének, majd későbbi leszerelésének végeztével a lejt-aknák tömedékelésére felhasználják. A gránittörmelék lerakása és ismételt felhasználása között több évszázad is eltelik. Ez idő alatt a csapadékvíz a gránitban levő kémiai elemeket és azok radioaktív izotópjait is kioldja és bejuttatja az ivóvíz-bázisokba. E folyamat révén az ivóvíz-bázisokba 10E+11 Bq urán kerül. Az első négy blokk üzemidejének végére a kb. 20 000 köbméter folyékony radioaktív hulladékban (sűrítményben) összesen 1,0E+07 Bq urán-ekvivalens izotóp lesz. Egy kis iróniával azt is írhatnánk, hogy a tárolóhely kialakítása helyett ésszerűbb lett volna a folyékony hulladékokat szétlocsolni a fentebb említett lerakat helyén.

A folyékony radioaktív hulladékok kezelése a radioaktív sűrítmények cementezésével zárul. A sűrítmények magas bórsav koncentrációja és sótartalma miatt a cementezett végtermék radioaktivitásának több mint 90 %-a cement urántartalmától származik. Abban az esetben, ha a tárolókamrák, vagy a bennük levő hulladékcsomagok sérülnek, akkor az ivóvíz-bázisok radioaktív szennyeződése a kondicionáláshoz használt cementtől és nem magától a radioaktív hulladéktól származik.

bj



2019.07.04. 4:57 keltezéssel, Juhos Laszlo írta:

Kedves János az aknákból kitermelt gránit így került elhelyezésre.

Üdv JL








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6343