Csernobili balesetből közvetlen következtetéseket a paksi blokkokra ...
Dátum: 2019. December 03. Tuesday, 18:05
Rovat: Energia


Csernobili balesetből közvetlen következtetéseket a paksi blokkokra vonatkozóan nem lehet levonni az ottani RBMK és a paksi VVER blokkok alapvető eltérései miatt!

Kedves Laci!

Dr. Aszódi Attilának a csernobili katasztrófa után készített, majd betiltott tanulmányról tartott előadásához kapcsolódó anyagát elolvastam. Ugyancsak elolvastam a cikkben elérhetővé tett teljes tanulmányt is, amit Csom Gyula professzor úr vezetésével Gács Iván, Bede Gábor, Virágh Elemér és Nagy Mihály írtak.

Az anyagokból az szűrhető ki, hogy az atomerőművek alkalmazása igen jelentős kockázattal jár, de a fejlett világ villamos-energia ellátása atomerőművek nélkül ma nehezen képzelhető el. A kockázatokat kell tehát a lehető legalacsonyabb szinten tartani, ami az erőműveket tervezők, létesítők és üzemeltetők, vagyis az emberi tényező legfontosabb feladata.

A csernobili balesetből közvetlen következtetéseket a paksi blokkokra vonatkozóan nem lehet levonni az ottani RBMK és a paksi VVER blokkok alapvető eltérései miatt, az emberi tényező persze mindkét erőmű típusnál meghatározó. Általános következtetések viszont nyilvánvalóan levonhatók. A legfontosabb következtetéseket korábbi írásaimban már említettem, például azt, hogy a tervezési alapokat érintő változtatásokat csak igen alapos körültekintéssel, a nukleáris biztonság elsődlegességének szem előtt tartásával és a biztonságot nem csökkentve szabad végezni. Ez utóbbit egyébként a Nukleáris Biztonsági Szabályzat tételesen is előírja.

A teljes tanulmányból kiemelném azt a részt, miszerint „az elmúlt években, s különösen a Three Mile Island-i atomerőműben 1979-ben és most a csernobili atomerőműben bekövetkezett balesetek bebizonyították, hogy az ún. elképzelhető maximális baleset valóban - mégpedig az eddig becsültnél nagyobb valószínűséggel - bekövetkezhet. Ez szertefoszlatta azt a hiedelmet, hogy az ilyen eseményekkel csak mint elméleti lehetőségekkel kell számolnunk. Úgy véljük, hogy ebbe nem lehet belenyugodni, s mivel a maghasadáson alapuló atomenergiáról még legalább 50-60 évig nem mondhatunk le, a következtetéseket az atomerőművek műszaki megvalósítása, biztonságuk fokozása tekintetében kell levonnunk. El kell érni, hogy a súlyos meghibásodások, különösen azok környezeti hatásainak lehetősége oly mértékben legyenek korlátozva, hogy a veszély valóban csak elméletileg létezzék”.

A fenti idézetet azzal egészíteném ki, hogy a tanulmány készítése óta következtek be 2011-ben a *****ushimai blokkok eseményei, illetve erősen zárójelben ugyan, de megemlítendő a 2003-as paksi 2. blokk üzemanyag sérülése is. A súlyos események tehát Csernobil óta sajnos továbbra sem elméletiek, hanem nagyon is valósak, amit az elmúlt 40 év történései mutatnak, vagyis mintegy átlag tíz évenként következett be súlyos atomerőmű baleset. A valószínűség alapú kockázat számítások viszont ma is tízezer sőt százezer évenkénti előfordulásról szólnak, ami nehezen hihető. A fentebb idézett tanulmány rész tehát ma már akár úgy is módosítható, hogy az ún. elképzelhető maximális baleset az eddig becsültnél jóval nagyobb valószínűséggel bekövetkezhet. Ennek alapján pedig erősen kétségesek a valószínűség alapú elemzések egyéb eredményei is, amelyekre például alapozták az elmúlt időszakban Pakson bevezetett, tervezési alapokkal ellentétes üzemeltetési módokat és előírásokat. A tanulmány fentebb idézett része a biztonság fokozását irányozta elő, amit viszont az utóbbi időben a tervezett üzemidő utáni meghosszabbított üzemidejüket futó blokkokon csinálnak az nem éppen ezt tükrözi. Meggyőződésem, hogy ezen érdemes lenne elgondolkodni a felelősöknek. Írhattam volna érintetteket is, mert a szűkebb, tágabb környezetben sajnos mindannyian érintettek vagyunk, illetve lehetünk. Felelősök viszont csak azok lesznek, akik az utóbbi időszak változtatásait engedélyezték és bevezették.

Üdv.: Nagy Tibor




From: Dr. Csom Gyula [mailto:dr.csom.gyula@t-online.hu]
Sent: Friday, November 29, 2019 2:50 PM
To: juhos.laszlo@chello.hu
Subject: Csernobil

Kedves Laci!

Múltkori levelemben írtam, hogy Aszódi Attila fölteszi a csernobili balesettel foglalkozó, 1986 májusában-júniusában írt tanulmányunkat, amelyben szintén szó volt az emberi tényező szerepéről az atomerőmű biztonságos üzemeltetésében. Attila erről a mostani MNT szimpóziumon tartott előadásában beszélt is. A szöveget és benne a tanulmány címlapjára kattintva a teljes tanulmányunkat megtalálhatod a következő oldalon:

https://aszodiattila.blog.hu/2019/11/28/az_eltitkolt_es_betiltott_tanulmany

Üdvözlettel: Gyula









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6382