Orbán Viktor nem tartotta be az ígéretét
Dátum: 2008. June 13. Friday, 09:08
Rovat: Közéleti magazin


A gázár kérdésében, arról volt szó, hogy Orbán Viktor június 12-én hosszú távú stratégiát ismertet. A FIDESZ elnökének a tervéről „Nem kell vízerőmű……” című összeállításunkban számoltunk be az olvasónak.


Megnéztük a FIDESZ honlapján, hogy Orbán Viktor mit mondott június 12-én a gázzal kapcsolatban.

Idézet a FIDESZ a honlapjáról:

„Magyarországon egységnyi jövedelem előállítására kétszer annyi energiára van szükségünk, mint az Európai Unó többi részén. A családi háztartások függése a földgáztól a legnagyobb az egész világon. A lakótelepek távfűtése sokszorosan drágább, mint az Európai Unió többi országának háztartásai esetében. Kormányzati programok híján az élelmiszer áremelkedésből sem a mezőgazdaság, sem az élelmiszeripar nem fog profitálni" - jelentette ki Orbán Viktor, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország felértékelődő vagyona, a vízkincs is veszélyben van, mert már megtörténtek az első lépések a privatizáció irányába, hogy kivegyék az ivóvizet és a termálvizet kezelő vállalatokat a tartós állami tulajdon köréből.”

Abból, hogy Magyarországon egységnyi GDP-hez kétszer több energiát használunk fel, mint az EU többi részén még egyáltalán nem következik, a budapesti pék egy kiló kenyér megsütéséhez több gázt használna fel, mint a bécsi pék.

Orbán áltál idézet mutatónak vajmi kevés köze van Magyarország energiagazdálkodásához.

Azt, hogy energiahordozókat illetően gázfüggők vagyunk eddig is tudtuk.

Ha átvennénk a bősi termelésből hazánkat megillető részt, Mátra lignit bázison bővült volna – a szándékolt bővítést a FIDESZ kormány akadályozta meg -, a FIDESZ betartotta volna választási ígéretét, felül vizsgálja az energia szektor privatizációját, a lakótelepi távfűtésék kérdésében lenne mozgástér.

A vízkincs veszélyben van?

Erről 1992-ben Mádl Ferenc tárca nélküli miniszter szólt a Magyar Országgyűlés plenáris ülésén, amikor a vízlépcső szerződés egyoldalú felrúgásáról szóló határozatot terjesztette elő.

Mádl, 1992.ben azt állította, hogy a bősi vízlépcső 4 millió magyar ember ivóvíz készletét veszélyezteti.

Bős másfél évtizede üzemel, és hogy Magyarország kiszállt a vízlépcsőből ennek ódiuma az FIDESZ fejére is száll, meg az SZDSZ-ére, már csak annak okán is, hogy a két párt képviselői 1998. február 28-án a Kossuth Lajos téren együtt üvöltötték „Vesszen Horn!” (Kos)












A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=643