A reális zöldek az igazságot hirdetik!
Dátum: 2008. June 19. Thursday, 23:00
Rovat: Közéleti magazin


A reális zöldek az igazságot hirdetik!
Pálinkás József az Akadémia elnöke az igazságról.

Részlet a Magyar Tudományos Akadémia honlapjáról.
Az év esszéi 2008, szerk. Ekler Andrea és Rosonczy Ildikó, Magyar Napló 2008


Pálinkás József, aki pénteken dedikálta a kötetet a Vörösmarty téren, úgy vélte: a közéletben nagyon gyakran használják az igazságosság kifejezést, holott sokszor még tanult emberek sem értik pontosan mit is takar ez a fogalom. "Szükségét éreztem, hogy önmagam számára is végiggondoljam, mit értünk azon, hogy igazságosság" - magyarázta az Akadémia elnöke az MTI-nek az okokat, amelyek arra késztették, hogy tollat ragadjon.

Az MTA elnöke kifejtette: amikor elkezdett gondolkodni a kérdésen, több könyvet is elolvasott, köztük John Kekes A konzervativizmus ésszerűsége és Az egalitarizmus illúziói című művét, valamint John Rawls Az igazságosság elmélete című munkáját. "Két különböző álláspont van. Az egyik az egyenlőségalapú, a másik az érdemalapú igazságosság. Mikor vagyunk igazságosak, ha annak a nyugdíjasnak magasabb a nyugdíja, aki élete során több járulékot fizetett, vagy ha mindenkié egyforma?" - tette fel a kérdést az MTA elnöke. Meggyőződése szerint az igazságosság önmagában, mint eszmény is cél. De még fontosabb, hogy az igazságosság, mint társadalmi szervező erő hozzájáruljon ahhoz, hogy "jobb életet éljünk".

"Ebben az értelemben azt gondolom, hogy az érdemalapú igazságosság nagyobb mértékben járul hozzá ahhoz, hogy jó életet éljünk. Az egyénnek tudatában kell lennie annak, hogy akkor kap jobb orvosi ellátást, ha ehhez a társadalombiztosításon keresztül hozzájárul. Így érti, hogy miért kell fizetnie. Ugyanakkor az is felmerül, hogy mi történjen azokkal, akik nem tudnak részt vállalni a közteherviselésben. Ekkor lép be a szolidaritás" - hangsúlyozta Pálinkás József.

Mint rámutatott, a szolidaritásnak és az érdemalapú elosztásnak olyan egyensúlyát kell megvalósítani, amely a tényleg rászorulóknak, a valóban elesetteknek biztosítja azt, amit egy adott társadalom garantálni tud számára. Ugyanakkor mindig világossá kell tenni, hogy az igazságosság alapja az érdem. "Az érdemalapú és az egyenlőségalapú igazságosság egyensúlyát kell a konkrét politikának megvalósítani. Ezzel az esszével nem az volt a célom, hogy politikai tanácsot adjak, pusztán annyi, hogy kifejtsem: véleményem szerint minek kell inkább dominálnia igazságosság-felfogásunkban. Azt gondolom, hogy az érdemnek kell, ez viszi ugyanis előre a társadalmat" - hangsúlyozta Pálinkás József.


Reális zöld megjegyzések

A reális zöldek szerint az igazságosság fogalmának tisztázásához elengedhetetlen az igazság érvényesítése a társadalmi viszonyokban. Fizikai szinten ez látszólag kevesebb problémával jár, hiszen egy rosszul méretezett híd leomlik, vagy elviszi a következő árvíz. Határesetek természetesen itt is vannak, mert el kell dönteni azt, milyen árvízre, földrengésre kell a hidat méretezni. Társadalmi viszonyok között az „érdem“ igencsak ellentmondásos kategória. A huszadik századot tekintve többször fordult a kocka, és érdem lehetett az is, ha valaki időben elitta a birtokát, és ezért a fia elkerülte a kuláklistát. Amióta a Római Klub kihirdette a zéró növekedés programját, amit aztán fenntartható fejlődéssé szelídítettek, azok a népcsoportok kerültek hátrányba, amelyek a zöld intelmeket komolyan vették, vagy átverték őket és elvették tőlük a lehetőségeiket. Ma nem válságként, hanem az emberiség számára követendő példaként lehetne kommunikálni országunk helyzetét, hiszen mi, mind a népességszaporulat, mind a fejlődés területén elértük, sőt meghaladtuk az elvárt szintet. Az, hogy a lakosságnak csak ötven százaléka dolgozik, és talán húsz százalék az, amely produktív munkát végez a Róma Klub elvárásai szerint egyértelmű eredménynek tekinthető. Globálisan ez a tendencia abban érhető utol, hogy a munkaképes lakosság egyre kisebb része foglalkozik a javak tényleges megtermelésével, de még ennél is nagyobb baj, hogy a javak elosztása egyre inkább a töke-tulajdon alapján történik. Ez egy olyan negatív spirálnak a kezdete, ahol a természeti erőforrásokat, - olaj, gáz, föld, nyersanyagok - tulajdonába kerítő töke hatalma és érdekei válnak meghatározóvá. A kérdés ezek után az, hogy ebben a helyzetben, magát zöldként meghatározó köztársasági elnök mellett érdemes-e egyáltalán felvetni igazságosság kérdését?

Pálos László









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=649