Közös magyar-szlovák stratégiai környezeti vizsgálat indulhat Bős-Nagymaros ügyb
Dátum: 2008. August 13. Wednesday, 11:08
Rovat: Zöld ügyek


Szlovákia megint lekörözte Magyarországot. A zöld tárca valótlanságot állít! Szlovákia Gabriel Jencik személyében megtalálta az ideális személyt a vízlépcső jogi vitájának szlovák stábja vezetésére.

Jencik úr kiváló filozofikus alkat, kiválóan képes elviselni a magyar tárgyalási delegáció luftballont hámozó érvelését.

Egy biztos 2009-ben Magyarország, mint azt 1992-től teszi, ismét 30 milliárd forintot betesz a szlovák költségvetés bevételi serpenyőjébe. Közzé tesszük a zöld tárca által kiadott közleményt a Bős-Nagymarosi kormányküldöttségek Monostori Erődben történt tárgyalásáról.

A zöld tárca közleményében valótlanul állítja, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság környezetvédelmi követelmények teljesülését írta volna elő.

Valójában semmilyen a környezetvédelmére vonatkozó magyar érvelést ítélete meghozatalakor nem vett figyelembe a Bíróság.

A Hágai Nemzetközi Bíróság szerint a szükséghelyzetre való hivatkozás nem joglap a szerződés megszüntetésére. Még ha jogos is a szükség helyzetre való hivatkozás, ez nem szüntet meg szerződést.

Bármennyire is súlyos lett volna a helyzet a magyar érvelés tükrében nehéz lett az állítólagos veszélyt meglehetősen biztosnak, és így „azonnalinak látni 1989-ben.

Mindazon által Magyarország elismerte 1997-ben a Bíróság előtt, hogy a Duna vizének minősége annak ellenére javult az elmúlt 20 évben, hogy magát a vizet hipertrofikus hatások érték.

A Bíróság mind Nagymarosra, mind Bősre vonatkozólag arra a következtetésre jutott, hogy azok a veszélyek, melyekre Magyarország, azok veszélyes súlyának felmérése nélkül hivatkozott, 1989-ben nem voltak sem kellően megalapozottak, sem pedig azonnaliak.

---------------------------------------

Közös magyar-szlovák stratégiai környezeti vizsgálat indulhat Bős-Nagymaros ügyben - a két Bős-Nagymarosi kormányküldöttség tárgyalt a Monostori Erődben -

Elkezdődhet a magyar-szlovák közös Stratégiai Környezeti Vizsgálat Bős-Nagymaros ügyében, melynek célja, hogy a Duna közös hasznosítása során a legkorszerűbb környezeti követelmények teljesüljenek. Erről a két ország bős-nagymarosi kormányküldöttségének vezetői írtak alá megállapodást kedden a komáromi Monostori Erődben. E munka nyomán indulhat meg a környezeti rehabilitáció a Szigetközben, a Csallóközben és a bős-nagymarosi projekt más érintett szakaszain. A környezeti vizsgálatot magyar, szlovák és nemzetközi szakértők végzik, az legkésőbb 2009 végére készül el.

A Dr. Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jogi és koordinációs szakállamtitkára - egyben a magyar kormányküldöttség vezetője -, valamint Gabriel Jencik, a Szlovák Köztársaság kormányküldöttségének vezetője által jegyzett megállapodás rögzíti a magyar-szlovák közös Stratégiai Környezeti Vizsgálat menetét, az azt irányító testület feladatait és a vizsgálat elvégzéséhez szükséges kiegészítő adatgyűjtés és adatcsere alapszabályait. Az irányító tanács két héten belül megkezdheti munkáját. A környezeti vizsgálatot magyar, szlovák és nemzetközi szakértők végzik, az legkésőbb 2009 végére készül el.

Az 1997-es hágai Nemzetközi Bíróság ítélete a Duna közös hasznosítása során a legkorszerűbb környezeti követelmények teljesülését írja elő. Magyarország és Szlovákia 2006 októberében állapodott meg abban, hogy a hágai ítélethez legjobban illeszkedő műszaki megoldások kiválasztása érdekében közös Stratégiai Környezeti Vizsgálatot készítenek elő. Az eljárásba a magyar és szlovák szakemberek mellett független, harmadik felet is bevonnak, hogy közösen határozzák meg az érintett Duna-szakaszokon a környezeti célokat és kiválasszák az azok eléréséhez szükséges intézkedéseket, valamint környezeti szempontból értékeljék a folyó energetikai és hajózási hasznosítását szolgáló meglévő és lehetséges beavatkozásokat.

A Stratégiai Környezeti Vizsgálat elvégzésének eredményeképpen környezeti rehabilitáció indulhat a Szigetközben, a Csallóközben és a Bős-Nagymaros projekt más érintett szakaszain. A stratégiai vizsgálat lehetővé teszi azt is, hogy a vizsgálat eredménye a 2009. végéig elkészítendő uniós Víz Keretirányelv Vízgyűjtő Gazdálkodási Tervéhez is illeszkedjen.

Komárom, 2008. augusztus 12.

További információ:

KvVm Sajtóiroda
tel: 457 3415

A bős-nagymarosi vízlépcső története
Mint ismeretes, a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer története a 20. század harmincas éveiben kezdődött, amikor a Duna-menti országok kormányai foglalkozni kezdtek a Duna hajózhatóságának javításával és azzal, hogy a szabályozás egyúttal vízi energia termelésére is lehetőséget biztosítana. 1963. április 20-án Magyarország és Szlovákia kormánybizottságai megállapodást kötöttek arról, hogy közösen beruházási programot dolgoznak ki a Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer megépítésére. A beruházás célkitűzései között az áramtermelés, a hajózóút mélységének növelése és az árvízvédelem fejlesztése kapott prioritást. 1977-ben Szlovákia és Magyarország aláírta a Szerződést a Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer közös megépítésére és üzemeltetésére.
Az 1980-as évek közepén erőteljes tiltakozás kezdődött Magyarországon a gátrendszer ellen. 1983 decemberében a Magyar Tudományos Akadémia elnökségi állásfoglalása és a megfelelő környezeti hatástanulmány hiánya miatt Magyarország 1989-ben felfüggesztette a munkálatokat Nagymarosnál. 1989 és 1992 között sikertelen tárgyalások folytak a nézeteltérések megoldására a két ország között. 1992-ben a két ország a köztük lévő jogvitát közösen a hágai Nemzetközi Bíróság elé terjesztette.
1997. szeptember 25-én a hágai Nemzetközi Bíróság ítéletet hirdetett a bős-nagymarosi ügyben folyó peres eljárásban. Az ítélet mindkét felet elmarasztalta különféle jogsértésekért. Az ítélet szerint Magyarország jogtalanul szüntette meg az 1977. évi vízlépcsőszerződést. Szlovákia jogtalanul helyezte üzembe a bősi erőművet. A Bíróság az ítélet végrehajtását a felek közötti megegyezésre bízta, miközben részletes iránymutatással szolgált, melyek között kiemelt hangsúllyal szerepel a környezetvédelmi szempontok figyelembe vétele.





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=730