Halz József nyugodjon békével, kívánja Juhos László
Dátum: 2020. November 15. Sunday, 15:23
Rovat: Energia


Halz József nyugodjon békével, kívánja Juhos László, a Rákóczi Szövetség Alapító tagja.

Juhos László a reális zöldek elnöke emlékeztet, hogy a rendszerváltozás előtt Halz József az Energiagazdálkodási Intézet (EGI) Oktatási Osztályának vezetője. Az EGI a hazai hőszolgáltatás tervezésére szakosodott intézmény volt.

A rendszerváltás után Halz József, mint az MDF tagja a Magyar Villamos Művek Tröszt vezérigazgatója. Halz a vezérigazgatói székét meghatározó módon a Rákóczi Szövetség életre lehelésére használja fel.

Juhos elhunyt nővére Juhos Ilona, magyar – szlovák tanárnő és édesapjuk Juhos Domonkos szintén a Rákóczi Szövetség alapítói.

A Rákóczi Szövetség zászlójára tűzte a Felvidékről a lakossági csere keretében intézményesen áttelepítettek kárpótlását. Az áttelepítésre Csehszlovákiának a párizsi békeszerződés adott lehetőséget.

A párizsi békeszerződés 5. cikke Magyarországot kétoldalú tárgyalásokra kötelezte Csehszlovákiával.

A kétoldalú tárgyalások keretében a Felek megegyeztek, hogy a csehszlovák kormány által kitelepítésre ítéltek minden ingóságukat magukkal hozhatják az anyaországba, a magyar kormány kérésére megtakarított bankban elhelyezett pénzüket nem.

A magyar kormány (Gyöngyösi külügyminiszter) kérte a csehszlovák kormányt, hogy az áttelepítésre kerülők bankszámláját fagyassza be.

A magyar kormány kérésének a hátterében az állt, hogy a párizsi békeszerződés Magyarországot, Szovjetuniónak 200 millió egyesült államokbeli dollár jóvátétel megfizetésére kötelezte.

Csehszlovákiának fizetendő magyar jóvátétel és más kérdéseket a párizsi békeszerződés a FELEK kétoldalú (csehszlovák –magyar) megállapodására bízta.

A FELEK kétoldalú tárgyalások keretében a magyar kormánynak sikerült elérnie, hogy az anyaországba áttelepített 89 ezer magyar család bankszámláján pénzének összegével a magyar kormány kevesebb jóvátételi összeget fizetett Csehszlovákiának.

Az intézményesen Magyarországra áttelepítettek megtakarított pénzének ügye a Rákóczi Szövetség kezdeményezésére 1990 után négy évig több alkalommal a Magyar Országgyűlés plenáris ülésén napirendre került.1994 után a kérdéskör elhalt.

A Juhos családnak két bankszámlán 198 ezer korona megtakarított pénze volt.

Juhos véleménye szerint Halz József vezérigazgatói székét – nagyon helyesen – a Rákóczi Szövetség létrehozására és politikai kapcsolatainak fenntartására használta fel.



A villamos energia iparág szerkezeti átalításának a munkája az MVMT vezérigazgatói helyettes székébe 1992-ben Járosi Márton feladata lett.

Juhos „A bányarém a gázra lép” című írása, 1992. február 13-án jelent meg a Figyelő című heti lap energiapolitika rovatában.

Írása alcímét a rovat vezetője ötlötte ki: „Atomerőmű? Lignitre épülő erőmű? Vagy gázturbina? Sem, egyik, sem másik nem lesz belátható időn belül. Szerzőnk az MVMT munkatársa. Az írás megjelenését követően negyvenévi a villamos energia iparágban elöltött szolgálati éveimet követően, Juhos munkanélküli lett.

Juhos, néhai Koncz Józseffel megalakították a Reális Zöldek Klub civil szervezetet. A civil szervezet nevének kitalálója Koncz József.










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7307