Klímapolitikai előadások Londonból
Dátum: 2021. February 10. Wednesday, 16:34
Rovat: Energia


Küldte: Dr. Petz Ernő c. egyetemi tanár, a Paksi Atomerőmű rendszerváltó vezérigazgatója

Teller Ede: Huszadik századi utazás tudományban és politikában. Huszadik Század Intézet, 2002. (476 o.)

1964-ben egy kanadai Ontario állambeli hálózati üzemzavar miatt az USA nyolc államában is áramkimaradások következtek be. Ennek következményeként New-York áramellátásának javítására egy tározós vízerőművet terveztek építeni a közeli Storm King hegységben. Teller Ede két barátjával, Nelson Rockefeller kormányzó támogatásaként bekapcsolódott a lakóssági tájékoztatásba, a környezetvédők ugyanis erőteljesen támadták az erőmű létesítését. Végül győztek is, így a Storm King-erőmű nem épülhetett meg.

Idézet Teller Ede önéletrajzi könyvéből: „Ezek a korai környezetvédelmi tapasztalatok csekély ízelítőt adtak abból, ami aztán nagyszabású nemzetközi üggyé fejlődött. Negyedszázaddal ezelőtt olyasvalakiből, aki szívvel-lélekkel támogatott majdnem minden erőfeszítést a környezet javítására, olyasvalakivé váltam, aki némi gyanakvással hallgatja a környezetvédők érveit.”

Lábjegyzetként a következő szerepel: „Szerencsére ennek az áramszünetnek a következményei nem voltak túl súlyosak. Néhány évvel később egy második áramszünet zavargásokba és garázda rombolásba torkollott.”

Azóta a „zöldek” iszonyú kárt okoztak az emberiségnek azzal, hogy a környezetvédelem nemes törekvései mögé bújva politikai eszközökké váltak.

Üdvözlettel,

PE.


--------------------


PE-Energia Akadémia-290
Örömmel adjuk közre Szarka László akadémikus értékes összeállítását a Globális Felmelegedési Alapítvány (GWPS) rendezvényein elhangzott előadásokkal kapcsolatban.Az akadémikus eligazít bennünket a klímapolitika területén megjelenő publikációksokaságából, a mértékadó cikkek és szerzők kiemelésével. Mintegy szűrést végez számunkra, energetikusok számára, hogy mit érdemes elolvasnunk, és miért.

Ajánlom a honlap olvasóinak, hogy a lefordított előadásokat a végén szereplő linkről feltétlenül olvassák el.
(Petz Ernő, 2021, 02. 09.)

Klímapolitikai előadások Londonból, magyarul
Tony Abbott, Richard Lindzen, Michael Kelly, FrankFüredi
Magyar változat:
Szarka László
laszloszarka54@gmail.com

Beérkezés: 2020. december 29. Átdolgozás: 2021. január 15. Elfogadás: 2021. január 16.

Előadók:
The Rt Hon Tony Abbott Ausztrália miniszterelnöke volt 2013 és 2015 között.

Richard S. Lindzen a Massachusetts Institute of Technologyból a meteorológia Alfred P. Sloan-professzoraként ment nyugdíjba 2013-ban. Tagja az USA Nemzeti Tudományos Akadémiájának, és aGWPF (Globális Felmelegedéspolitikai Alapítvány) tudományos tanácsának.
Michael Kelly félvezető-fizikával és nanotechnológiával foglalkozó mérnök és kutató, a RoyalSociety tagja. A Cambridge-i Egyetem emeritusa és „Prince Philip Professor of Technology”.
Frank Füredi, író és társadalmi kommentátor, a canterburyi Kenti Egyetem szociológus emeritusprofesszora és a budapesti XXI. Század Intézet tudományos főmunkatársa.
A Global Warming Policy Foundation (GWPF, Globális Felmelegedéspolitikai Alapítvány)pártfüggetlen agytröszt és bejegyzett oktatási jótékonysági alapítvány, amely nyitott a világ globálisfelmelegedés vitatott tudománya iránt, ugyanakkor mélységesen aggasztja a javasolt irányelvekköltsége és sok egyéb következménye. A GWPF globális felmelegedés politikájának, valamint azokgazdasági és egyéb következményeinek elemzésére fókuszál. Célkitűzése a lehető legátfogóbb éslegmegbízhatóbb gazdasági elemzés és tanácsadás. Központi feladatának a média, a politikusok és anyilvánosság hírértékű tájékoztatását tartja: egyrészt általános megközelítésben, másrésztmegkülönböztetett figyelmet fordítva arra a félretájékoztatásra, aminek hatása alá manapság túlgyakran kerülünk. A GWPF sikerének kulcsa az a bizalom és hitelesség, amelyet egyre növekvőszámú politikai döntéshozó, újságíró és az érdeklődő közönség szemében kiérdemelt. A GWPFzömében számos magánszemély és karitatív tröszt önkéntes adományaiból működik.Függetlenségének érdekében nem fogad el ajándékot sem energetikai cégektől, sem olyanoktól,akiknek jelentős érdekeltsége van energetikai cégekben. A GWPF publikációiban kifejtett nézetek aszerzők véleményét tükrözik, és nem a GWPF (vagy ügyintézői, az Akadémiai Tanácsadó Testülettagjai és annak igazgatói) nézetét.

Tartalom
Az előadókról és a GWPF-ről
Szarka László Csaba: Klímapolitikai előadások Londonból. Bevezető
Tony Abbott: Merjünk kételkedni!
Richard Lindzen: Globális felmelegedés a két kultúra számára
Michael Kelly: Energia-utópiák és a mérnöki realitás
Frank Füredi: Az egzisztenciális fenyegetés narratívái a klíma- és a Covid-korszakban

Klímapolitikai előadások Londonból

Bevezető

A klímaváltozás természettudományi hátteréről (földi természeti és antropogén eredetű folyamatokról és a Földet érő külső hatásokról) újabban évente több ezer olyan cikk jelenik meg, ami felforgatja a korábban „elfogadottnak” gondolt állításokat. Aki követi a világ tudományos szakirodalmát, annak nyilvánvaló, hogy az éghajlat-alakító erőket az uralkodó klímahipotézis alapján még kategorizálni sem lehet helyesen. A klímaváltozás természettudományi kérdéseiről a tudományos közösségen belül nyílt, őszinte vita folytatandó le. A teljes képalkotást nehezíti, hogy a kutatók nagy többsége szűkszakterületének kérdéseire fókuszál, a szélesebb összefüggésrendszert illetően pedig jóhiszeműen elfogadja az „uralkodó” nézetet. Talán még az érdeklődő átlagembereknél is kevésbé figyelnek fel arra, hogy más látásmódok is lehetségesek.

Konzervatív szemléletű áttekintések után kutatva egy webhelyen több mint egy fél tucatátfogó előadásra leltem. E „GWPF AnnualLecture”-ök által szereztem tudomást a pártfüggetlen britkörnyezeti alapítvány (GWPF, Global Warming Policy Foundation, Globális Felmelegedéspolitikai Alapítvány) létezéséről.

Nigel Lawson politikus-újságíró (The Lord Lawson of Blaby) és BennyPeiser antropológus alapította 2009-ben. A 2010-2020 közötti előadók között szerepelt cseh államelnök(Václav Klaus), ausztrál bíboros (George Pell), német politikus-vezérigazgató-professzor (Fritz Vahrenholt), két ausztrál miniszterelnök (John Howard, 1996–2007 és Tony Abbott, 2013–2015), britkörnyezetügyi miniszter (Owen Paterson), kanadai Greenpeace-alapító (Patrick Moore), brit újságíró-üzletember (Matt Ridley), amerikai klímakutató (Richard Lindzen), cambridge-i műszaki professzor(Michael Kelly) és egy magyar származású szociológus (Frank Füredi) is. Az előadások mellett a GWPF küldetését is vonzónak és példamutatónak találtam. Nevezetesen azt, hogy a klímaváltozás legkülönfélébb tudományos felfogásaira nyitott szervezet legfontosabb céljának a klímapolitikagazdasági-társadalmi következményeinek objektív mérlegelését és értékelését tartja.

Frank Füredi (Füredi Ferenc) 2020. december 16-ai szemléletformáló előadásának hatására összeállítottam az eddigi nagy GWPF-előadások és azok internetes elérhetőségének listáját (1.táblázat), és e bevezető kíséretében a PBK Fórumon magyarul is szabadon elérhetővé teszem (a GWPF igazgatójának egyetértésével) a legutóbbi évek (2017–2020) GWPF-előadásszövegeit.
A 2017-es előadó, Tony Abbott (Ausztrália 2013–2015 közötti miniszterelnöke) a kételkedésjogáról, az észszerűségről és a politikusi felelősségről értekezett.1

Richard Lindzen, a Massachusetts Institute of Technology emeritus professzora a mai helyzetet a humán és a természettudományosműveltség végzetes meg nem értésére vezeti vissza. Előadásában emellett saját természettudományosmeggyőződését is kifejtette.2

Michael Kelly (a műszaki tudomány Cambridge-i professzora, a RoyalSociety tagja) az energiautópiákat a mérnöki realitásokkal szembesítette.3

Frank Füredi pedig a klímapánik-keltést tudatos kulturális forgatókönyvként mutatta be.4
A 2017 előtti előadások is hasonlóan tanulságosak. Természetes dolog, hogy mindegyikelőadásban akad vitatni való. Némely állításban lehet kételkedni, de az előadók igazságkeresőszándékában és szemléletük igazságában nem. A GWPF brit alapossággal felsorakoztatottszerzőgárdája hozzásegíti a gondolkodó embereket, hogy globálisan kitekintő, őszinte forrásokból tájékozódva erősítsék önmagukat és a döntéshozókat. Ami kétséges, azt a tények és a józan ész alapján vitassuk meg, és ne hagyjuk befolyásolni magunkat ellentmondásos hipotézisek és a propaganda által.

Sopron, 2020. december 29. Szarka László Csaba

A magyar nyelvre lefordított előadások:
Abbott, Tony (2021): Merjünk kételkedni. 2017. évi GWPF-nagyelőadás (Daring to Doubt; London,9 October 2017)
Lindzen, Richard (2021): Globális felmelegedés a két kultúra számára.2018. évi GWPF-nagyelőadás(Global WarmingfortheTwoCultures; London, 8 Octobre 2018)
Kelly, Michael (2021): Energia-utópiák és a mérnöki realitás. 2019. évi GWPF-nagyelőadás (EnergyUtopias and EngineeringReality; London, 11 November 2019)
Füredi, Frank (2021): Az egzisztenciális fenyegetés narratívái a klíma- és a Covid-korszakban. 2020.évi GWPF-nagyelőadás (Narratives of ExistentialThreats in theClimate and CovidEras;London, 16 December 2020)

E magyar nyelvű előadások,és további fontosabb előadások elérhetősége táblázatos formában az alábbi címen érhetők el:
http://www.bla.hu/professzorok/index.php?oldal=pbkforum/klimapolitika.pdf










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7565