Adjon az Akadémia magyarázatot arra, miért nem értékelte ...
Dátum: 2008. September 08. Monday, 09:38
Rovat: Média


Adjon az Akadémia magyarázatot arra, miért nem értékelte az Akadémia alapítójának Széchenyi Istvánnak gyönyörű álmát: a Duna- Tisza csatorna megépítését? Kérdezik a reális zöldek.


Az Országgyűlés 1995-ben felkérte a kormányt, hogy Bács-Kiskun, Pest, Csongrád, Jász-Nagykun -Szolnok megyék több mint 8000 négyzetkilométernyi területét fenyegető természeti katasztrófa elhárítása, az itt élő közel 700 000 ember aszálykárokkal sújtott életfeltételeinek javítása érdekében. A felkérés szerint a Kormány az 1996-2005ig terjedő időszakra dolgozzon ki stratégia munkatervet, Cselekvési programot, amely tartalmazza többek között a Duna – Tisza közti homokhátság vízpótlásának részleges, a későbbiekben teljes megoldását.

Megállapítható, hogy Homokhátság vízpótlásának kérdésköre nyomban a rendszerváltást követően a politikusok látómezejébe került.

1991-ben az Országgyűlés az Alföld egyes időszerű környezetvédelmi, tájvédelmi és tájhasznosításról kérte fel a kormányt.

Az Országgyűlés többek között a talajvízzel, a belvízzel, az Alföld vízbázisának, felszíni és felszín alatti vizeinek fokozott védelmére kötelezi a kormányt.

Az 1991-es felkérés házi feladatot adott nemcsak a Kormánynak, hanem a Magyar Tudományos Akadémiának is.

Az 1991-es országgyűlési határozat hatodik pontjában a következő áll:

6. Az Országgyűlés kérje fel a Magyar Tudományos Akadémiát a kutatások koordinálására, az ökológiai alapelvű tájfejlesztésű koncepció kimunkálására pedig a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumot.

Ugyanennek az országgyűlési határozatnak az ötödik pontja következő módon fogalmaz:

5. Készüljön a korábbi elképzeléseket átértékelő terv a Tisza tó (Kiskörei tározó) és térségének fejlesztésére.

Arra adjon az Akadémia magyarázatot, hogy 1991- óta elkészült egyetlen kutatási anyagban Homokhátság vízpótlására nem szerepelnek azok a megoldások, amelyeket az Országgyűlés 1937. évi XX. törvényben az „öntözési törvényben” fogalmazott meg.

A törvény előírta a Tiszán (Tiszalök) és a Körösön (Békésszentandrás) egy-egy duzzasztómű építését, és általuk meghatározott folyószakaszokon a hajózási feltételek javítását.

Arra adjon az Akadémia magyarázatot, hogy az Akadémia alapítójának az álmát, Széchenyi gyönyörű álmát a Duna, Tisza csatorna megépítésének 160 éve létező elképzelést, egyetlen dolgozatban nem tárta fel, a kutatások ezen a területen nem voltak. (Zöldike)












A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=759