Hálózatfejlesztés
Dátum: 2022. June 17. Friday, 11:25
Rovat: Közéleti magazin


Kedves Kollégák!

Elképedve botlottam ebbe a hírbe >>>
https://vakbarat.index.hu/gazdasag/2022/06/14/energia-megujulas-fejlesztes-kormany-steiner-atilla-megawatt/
Miszerint 103 mrd Ft-ból a villamos hálózatot 2000 MW-tal meg akarják bővíteni.

Igaz, outsider vagyok. De a hálózatfejlesztés a fogyasztás növekedésének kiszolgálásáért lenne! Nemde? Holott az import kiváltása érdekében a termelői kapacitást kellene először fejleszteni. Egész Európa a fogyasztás csökkentésén erőlködik! Akkor mi miért megyünk ezzel is szembe? Azért, hogy a német berendezés gyártók kedvére tegyünk. Ha bízhatunk abban, hogy azzal a 103 mrd Ft-al nem az e.ont akarjuk megtámogatni. Mert az még "szebb" lenne.

Tudomásom szerint hálózati kapacitásunk 6500 MW körül van. Ami a jelen fogyasztást kiszolgálja. Ha ezt 2000-el megnöveljük, azt jelenti, hogy a fogyasztásunkat 30 %-al tervezzük megnövelni. A betervezett 3000 db közterületi elektromos töltőoszlop sem igényel ennyit, csak kb 500 MW-ot. Az e-autóbusz park töltése közterületen irreális, a telephelyen többnyire völgyidőszakra tehető, és akkor beleférhet a jelenlegi hálózati kapacitásba. De az autóbuszok első üzemi kísérletei nem biztatóak. (Normális energetikusi fejjel előre tudható volt, hogy a nem hibrid, akkumulátor alapú e-mobilizáció vakvágány.)

A lakossági és egyéb megosztott napelemesítés éppen azt a célt sugallta szolgálni, hogy csökkenjen a hálózat terhelése. Már ebbe is irreális összegeket fektet a kormány. Mert a lakosság már rájött, hogy nem üzlet 10 év áramdíjat előre kifizetni. Bezzeg, ha ingyen van, akkor már kell. Had fizesse a többi adófizető.

Az erőművi szintű napelemesítés ugyancsak egy külföldről erőltetett elsietett beruházás lenne. A mai 21 % hatásfokú napelemek kezdetlegesek. A fejlesztés döcögve halad, mert a meglévő gyártók a befektetéseik mielőbbi megtérülését és extraprofitját lobbizzák. A jövő energia termelésének kidolgozása folyamatban van. Most újdonságokra beruházni kidobott pénz. Néhány évvel ezelőtt Orbán Viktor is kijelentette, hozzátéve, hogy Magyarország nem olyan gazdag, hogy a fejlesztési kockázatokat megfizesse. Németország már belebukott, miért nem tanulunk belőle? Nem beszélve arról, hogy a mezőgazdaság elől elvenni területet emberiség elleni bűntett.

Ha annyira szén-dioxid mentesíteni akarunk, akkor gyorsítsuk fel a Mátrai Erőmű gáz alapúra állítását. Talán még megvan a bokodi erőmű. Az is kevesebb szén-dioxidot termelne gázból, mint biomasszából. Netán a kormány még nem tud arról, hogy az EU a földgázt is kizöldítette?

70 mrd m3 hagyományosan termelhető földgázunk van!!! Ami 10 év önellátásra elegendő a jelenlegi fogyasztással számolva. A 2020.01.01. állapot szerinti ásványvagyon készletünk a bányászati hivatal honlapján https://mbfsz.gov.hu/sites/default/files/media/file/file/2021/06/01/2020.%20I.%201.%20Magyarorsz%C3%A1g_%C3%A1sv%C3%A1nyvagyona_jav2_0.pdf

A magyar szénhidrogén vagyon (újbóli) kutatására 35 db 4 évre szóló koncessziót vásároltak 2013. óta 100 mrd Ft beruházás ígérvénnyel. Az idézett vagyonleltárban eredménynek nincs nyoma. Holott a kutatás már a rendszerváltás előtt reménybelinek találta a 70 mrd m3-t. A 10 év alatt egy hatékony műszaki fejlesztő csapat ki tudja dolgozni azt a technológiát, amivel a 20-szor több, nem konvencionálisan kitermelhető készlet hozzáférhető. Mivel a MOL privatizációja előtt már a megoldás közelében jártunk.

Valaki, aki a kormány közelébe tudja juttatni ezeket a gondolatokat, kérem, tegye meg. Mert véget kellene vetni a szakszerűtlen pénzszórásnak.

Kérem önöket, írják meg, egyetértenek-e a fentiekkel.

Üdvözlettel
Dr. Tóth Béla








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7975