Enyves kezű Dr. Veress László a Hungária Televízió Közalapítvány ...
Dátum: 2008. November 01. Saturday, 13:26
Rovat: Média


Enyves kezű Dr. Veress László a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma ellenőrző testületének az elnöke?
A reális zöldek nem állítják, még csak nem is feltételezik, hogy enyves kezű lenne Dr. Veress László a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma ellenőrző testületének az elnöke.



A reális zöldek véleménye szerint hatóság dolga eldönteni, hogy valóban enyves kezű-e Dr. Veress László a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma ellenőrző testületének az elnöke.

Egy önmagát nem megnevező informátor telefonunk üzenet rögzítőjére mondta, hogy szerinte Dr. Veress László a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma ellenőrző testületének elnöke enyves kezű.

Az ismeretlen informátor szerint Dr. Veress László 2002 előtt front ember volt az Illés Alapítványban, a hátáron túli magyarokat segítő alapítványban, és ebbéli minőségében lopott.

Még azt is hozzá tette az ismeretlen informátor, a szocialisták 2002 után többek között ezért számolták fel az alapítványt, majd az is hallatszott az üzenet visszahallgatásakor, hogy Dr. Veress Lászlóra az alapítvány körül sürgölődők ragadvány nevet akasztottak.

A reális zöldek az egész üzenetet szemenszedett hazugságként értelmezték, és Veress jó hírének védelme céljából, az adóhatóságot Veress vagyongyarapodásának a vizsgálatára kértük fel.

Veress tisztességes emberi tulajdonságai védelme érdekében a reális zöldek tettek.

Az érem másik oldala, hogy a reális zöldek feltételezik, ha Veress érdekei úgy kívánják valótlan állítások (hazudás) mesterségét gyakorolja. Veress ezen emberi tulajdonságán a reális zöldek már csak azért sem csodálkoznak, mert Veress is a FIDESZ alomból kelt ki.

Feltételezésünk igazolására közzé teszünk a Magyar Országgyűlés házelnök asszonyának Dr. Szili Katalinnak.

Mind két levél szerzője a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma ellenőrző testületének a tagja.



Magyar Köztársaság Országgyűlése



dr. Szili Katalin

elnök



Tisztelt Elnök Asszony !



A Duna Televízió tulajdonosi jogait gyakorló Hungária Televízió Közalapítvány Ellenőrző Testületének 2008. szeptember 30-ai határozata, valamint a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 62. szak (4) bekezdésében foglaltak alapján értesítem, hogy a Hungária Televízió Közalapítvány 2008. szeptember 26-ai kuratóriumi ülésén történtek

a.) súlyosan sértik a közalapítvány célját, b.) veszélyeztetik ezen cél teljesülését szolgálni hivatott további kuratóriumi működést, és c.) a Hungária Televízió Közalapítvány alapítói jogait gyakorló Magyar Országgyűlés alapítói intézkedését követelik.



A Hungária Televízió Közalapítványnak a 19/1996. ( III.8) Országgyűlési Határozattal megállapított Alapító Okiratának 3. pontja szerint a közalapítvány célja a Magyar Köztársaság Alkotmánya 6. szak (3) bekezdése megvalósítása érdekében televíziós műsor sugárzása, amelynek alapvető céljai között szerepel a tárgyilagos magyarság-kép kialakítása és a magyar kisebbségek identitásának megőrzése. Az Alkotmány 6 szak (3) bekezdése szerint a Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását.



A hivatkozott kuratóriumi ülés egyik napirendi pontjának keretében vita bontakozott ki a Duna Televíziónak a határon túli magyar médiaműhelyekkel való együttműködése értékeléséről. Az ülésvezető Simkó Jánostól, a közalapítvány elnökétől ekkor kért és kapott szót Juhos László kuratóriumi tag, a Reális Zöldek Egyesület társadalmi szervezet delegáltja, aki a határon túli magyar műsorkészítőkről az ülésről készült hangfelvétel tanúsága szerint szó szerint úgy fogalmazott, hogy "Ma már a jobbak nem igényelnek az anyaországtól semmit, tehát ami maradt az a resztli. Tehát ezt ne is vállaljuk fel...." illetve elmondta, hogy "a média legjobb ápolói megélnek abból ami a zsebükbe jut, maradt egy rossz társaság, akik még nyújtózkodnak az anyaországért." Ezen felszólása végén Juhos László kuratóriumi tag az előtte szóló Hankiss Ágnes kurátortársáról azt állította, hogy Hankiss műsorai egy másik televízióban „köpködés egy oldalra" és a "köpködést tegye meg az utcán, de ne itt".

Fentieket követően a Közalapítvány Ellenőrző Testületének az elnöke felkérte az ülésvezető elnököt, hogy a határon túli magyarokat érintő becsmérlés, illetve Hankiss Ágnes kuratóriumi tagot ért személyeskedő támadás okán utasítsa rendre Juhost és szólítsa fel szavai
visszavonására, illetve bocsánatkérésre. Simkó elnök úr nem utasította rendre Juhos László kuratóriumi tagot, pusztán nevesítés nélkül "a parlamentáris formák" betartására kérte a jelenlévőket.

Ezt követően Juhos László kuratóriumi tag odafordult a mellette helyet foglaló Ellenőrző Testület elnökéhez, és több kurátor által is hallhatóan a következőket mondta: "ki leszel végezve" "tetű, szemétláda" a "tojáshéj a seggeden van".

Miközben a kuratóriumi tagok egy része csitítani próbálta Juhos Lászlót, az Ellenőrző Testület elnöke ismét szót kért, szó szerint ismertette a személyének címzett fenyegetést és
szidalmakat, kérte azok jegyzőkönyvbe foglalását és ismét nyomatékosan kérte az ülésvezető Simkó elnök urat, hogy utasítsa rendre Juhos Lászlót. Az ülésvezető elnök szólásszabadságra hivatkozva ismét megtagadta Juhos László kuratóriumi tag rendreutasítását. „ Nem utasítom rendre, én azt gondolom, a szólásszabadság határán belül volt”- fogalmaz szó szerint Simkó János ülésvezető elnök



Az ülés további szakaszában Juhos László "hazugnak" és "ingyenélőnek" nevezte a kuratórium elnökhelyettesét, folyamatosan szidalmazta az Ellenőrző Testület elnökét, vitatta annak felszólalási jogát, újabb személyeskedő megjegyzést tett Hankiss Ágnes kurátortársára, aki tiltakozásként végül elhagyta az üléstermet.

Jellemző például Juhos László kuratóriumi tag becsmérlő, sértő és megalázó nyilatkozatainak azonnali hatására, hogy az ülésen résztvevő kárpátaljai magyar képviselő, Kőszegi Elemér kuratóriumi tag kénytelen volt a következő szavakkal kezdeni felszólalását: „Le szeretném szögezni, hogy nem vagyok resztlimagyar".



Tisztelt Elnök Asszony !



A hangfelvételekkel és tanúkkal igazolható fentiekben leírt történések súlyosan sértik a Hungária Televízió Közalapítvány céljait, ellentétesek a Duna Televízió eszmei alapjait képező magyar nemzeti összetartozással, a kialakult állapotok veszélyeztetik a további testületi működés rendjét és méltóságát. Az agresszív fenyegetésnek és határon túli magyar emberek becsmérlésének sem az Országgyűlésben, sem az Országgyűlés által megválasztott elnökséggel működő Hungária Televízió Közalapítvány Kuratóriumában helye nincs. Minden ilyen magatartás, nyilatkozat elfogadhatatlan, mint ahogyan elfogadhatatlan ezen magatartás és nyilatkozat elutasításának hiánya is.



Fentiek okán, a határon túli magyar közösségek kapcsán resztliről beszélő, kuratóriumi ülésen kivégzéssel fenyegetőző, kurátortársait becsmérlő Juhos László méltatlan és alkalmatlan a Hungária Televízió Kuratóriumi tagságára. Hasonlóképpen méltatlan és alkalmatlan tagságára és tisztségére Simkó János közalapítványi elnök, aki „szólásszabadságnak” minősítette Juhos László nyilatkozatait és többszöri kérés ellenére is megtagadta, hogy ülésvezetői jogosítványaival élve egyértelműen rendreutasítsa.



Fentiek jegyében javaslom, hogy a Hungária Televízió Közalapítvány alapító jogait gyakorló Magyar Országgyűlés alapítói jogkörében eljárva szólítsa fel kuratóriumi tagságukról való lemondásra Juhos László és Simkó János urakat. Az önkéntes lemondások elmaradása esetén kérem az alapítói jogokat gyakorló Magyar Országgyűlést, hogy tegye meg a szükséges jogi és erkölcsi lépéseket annak érdekében, hogy a Hungária Televízió Közalapítvány testületi méltósága és működési rendje helyreálljon.



Budapest, 2008. 09.02.

Tisztelettel,



A Hungária Televízió Közalapítvány Ellenőrző Testülete

megbízása és felhatalmazása alapján

dr. Veress László

elnök








Tel.: +36-1/355-8249, +36-1/355-9327

Fax: +36-1/355-9691

E-mail: titkarsag@htvka.hu

htvka@dunatv.hu



___________________________________________________________________________________________



Magyar Köztársaság Országgyűlése





Dr. Szili Katalin

Elnök részére



Tisztelt Elnök Asszony!





A Duna Televízió tulajdonosi jogait gyakorló Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma 2008. szeptember 26-ai ülésén 25 igen szavazattal 8 ellenében, élve törvény adta jogával, négy évvel meghosszabbította a Duna Televízió elnökének, Cselényi Lászlónak 2009 februárjában lejáró mandátumát.

Az elnöki mandátumhosszabbítás tárgyában tartott kuratóriumi elnökségi üléseken, illetve a 35 fős létszámú kuratórium 34 tagjának részvételével megtartott szeptember 26-ai kuratóriumi ülésen a médiatörvényben, a Közalapítvány alapító okiratában illetve szervezeti és működési szabályzatában előírt szabályok betartásával történt a döntéshozatal.



A 2008. szeptember 26-i ülésén, sor került heves szóváltásokra, sőt egyes megszólalások felvethetik a személyhez fűződő jogok megsértésének aggályát is, de az öt órás ülést néhány percre félbeszakító személyeskedő jellegű vitán túl, nem történt semmi olyan, ami indokolttá tenné, hogy az Ellenőrző Testület a Magyar Országgyűléshez forduljon és alapítói intézkedést, a kuratóriumi elnök visszahívását követelje.



Sajnálatosnak tartom, hogy az Ellenőrző Testület másik két tagja úgy ítélte meg, hogy a Duna Televízió elnökének mandátumhosszabbításáról döntő szeptember 26-i ülést követően élni kíván azzal a jellegét tekintve rendkívüli eszközzel, hogy a Magyar Országgyűléshez fordul, mert álláspontom szerint a médiatörténeti jelentőségűnek is tekinthető mandátumhosszabbításon túl nem történt semmi olyan, ami:

a.) súlyosan sérti a közalapítvány célját;

b.) veszélyeztetik ezen cél teljesülését szolgálni hivatott további kuratóriumi működést;

c.) a Hungária Televízió Közalapítvány alapítói jogait gyakorló Magyar Országgyűlés alapítói intézkedését követeli.



Az Ellenőrző Testület e tárgyban meghozott határozata, illetve e határozat alapján megfogalmazott 2008. szeptember 2-i keltezésű elnöki levél és az ominózus kuratóriumi ülésen történtek összevetése alapján szükségesnek tartom arról tájékoztatni Elnök Asszonyt, hogy az Ellenőrző Testület eljárását minden jogalapot nélkülöző, téves szerepfelfogáson[1] alapuló cselekménysorozatnak tartom. Egy kuratóriumi tag kuratóriumi ülésen tanúsított kifogásolandó magatartása, mely azon túl, hogy néhány percre megzavarta az ülés menetét, nem befolyásolta az érdemi döntéshozatalt. Ez - álláspontom szerint - nem olyan ok, indok, mely alapján az Ellenőrző Testületnek alapítói intézkedést kellene követelnie a Magyar Országgyűléstől.



Simkó János, a kuratórium elnöke a szeptember 26-i ülésen illetve azt megelőző kuratóriumi elnökségi üléseken, a döntéshozatalhoz szükséges feltételek megteremtésével, illetve a téma fontosságának következtében időnként éles hangvételű, személyeskedésektől sem mentes vitává alakuló ülés higgadt, tárgyszerű ülésvezetési gyakorlatával biztosította minden kuratóriumi tag számára, hogy belátása, meggyőződése szerint, közjegyző által felügyelt titkos szavazással (mely szavazatok számlálását elvégző bizottságnak Veress úr is tagja volt), Cselényi László mandátuma meghosszabbítása tárgyában érdemi döntést hozzon.

Alapvetően belső kuratóriumi ügynek tekintendő viták, személyeskedések sajtóbéli tálalásával, illetve Elnök Asszonynak címzett levelével[2] Veress László Ellenőrző Testületi elnök eljárásával pont azon személyeknek, szervezetnek ártott, amelyek védelmében meglehetős vehemenciával fellépett az elmúlt egy héten.



Indokaim a következők:



1) Tévedett Veress László ellenőrző testületi elnök, amikor Juhos Lászlónak, a Reális Zöldek Egyesülete által delegált társadalmi kurátornak egyik kuratóriumi elnökségi tagot érintő sértő megjegyzéseivel okozott sérelmet nyilvánosságra hozta.



2) Tévedett Veress László ellenőrző testületi elnök, amikor úgy ítélte meg, hogy helyesen jár el, ha az alapvetően nyugodt hangnemben megtartott kuratóriumi ülést, botrányos, vitatkozó, személyeskedő ülésként mutatja be a nyilvánosságnak.



3) Tévedett Veress László ellenőrző testületi elnök, amikor úgy ítélte meg, hogy helyesen jár el, ha a Duna Televízió költségvetési támogatásáról döntő költségvetési törvény vitája során Juhos Lászlóval lefolytatott „párbaját” ismertetnie kell a parlamenti pártok frakcióvezetőivel.



4) Tévedett Veress László ellenőrző testületi elnök, amikor úgy ítélte meg, hogy helyesen jár el, ha a Duna Televízió határon belül és kívül egyaránt széles társadalmi támogatottságnak örvendő elnöke, Cselényi László újraválasztásáról döntő kuratóriumi ülést „botrányos” és hasonló jelzőkre ragadtató sajtócikkek megjelenésére okot adó, nyilatkozatokkal tájékoztatja.



5) Tévedett Veress úr, amikor úgy ítélte meg, hogy az elszabaduló indulatokat csitítani próbáló kuratóriumi elnököt, neki kell ülésvezetési és erkölcsi kérdésekben kioktatnia. Tévedett Veress úr, amikor úgy ítélte meg, hogy Simkó elnök úr egyik kurátor kérdésére adott válaszát, saját kérdésére adott válaszként ismerteti a sajtóban. Simkó úr, a kuratórium elnökhelyettese, a kuratóriumi tagok mind azon voltak, hogy Juhos úr beszólásai által keltett indulatokat a lehetőségekhez képest mérsékeljék, az ülést nyugodt mederbe tereljék.



6) Álláspontom szerint, Veress László elnök akkor sem járt el helyesen, amikor szövegkörnyezetéből kiragadva, mintegy átértelmezte Juhos László kurátornak az ülés elején ismertetett azon véleményét, hogy ha a Duna Televízió nem fordít kellő figyelmet a magyarországit lényegesen meghaladó növekedési ütemmel rendelkező szomszédos országokban dolgozó tudósítókra, akkor azok elpártolnak a televíziótól, mert a jobbak képesek önállóan is megállni a saját lábukon. Sajnos, e témakörben kifejtett, szerencsétlen, félreérthető, esetenként sértő módon megfogalmazott kijelentéseivel Juhos László kurátor megzavarta az ülés nyugalmát, kiváló lehetőséget biztosított Veress Lászlónak arra, hogy elindítsa azt a sajtóhadjáratot, amelynek az elmúlt napokban tanúi lehetünk. Sajnálatosnak tartom a történteket, mert egy zárt körben elhangzó félreérthető kijelentés, sértés sajtóbéli kommentálása még akkor is további sérelmet szül, ha az a fél, akinek szájából a sértő kijelentés elhangzott, az adott ülésen ezen kijelentésekért elnézést kért.



Én úgy ítélem meg, hogy egy kuratórium életében, ahogy más testületek esetében is, vannak olyan pillanatok, amikor a döntés súlya, egyes testületi tagok meggondolatlan elszólásai, szereplési kényszere időlegesen felborítja azt a nyugalmat, megfontoltság övezte légkört, mely az adott testület, esetünkben a Hungária Televízió Közalapítványt egyébként jellemzi. Meggyőződésem, hogy az előző elnökválasztáshoz hasonlóan, a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának, elnökségének és Ellenőrző Testületén tagjai, képesek arra, hogy a Duna Televízió érdekében belülről rendezzék mindazon vitákat, ügyrendi és tartalmi kérdéseket, melyek az elnöki mandátumhosszabbítás hevébe felszínre kerültek.





Budapest, 2008. 09.03.

Tisztelettel,



dr. Borboly István s.k.

A Hungária Televízió Közalapítvány Ellenőrző Testületének tagja


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ilyen szereptévesztésnek tartom Veress úr azon felszólalását, melyben ügyrendi javaslatot fogalmaz a kuratórium számára, annak ellenére, hogy erre - nem lévén kuratóriumi tag - nincs jogosultsága. A médiatörvény logikáját, betűjét és szellemét durván sértő módon, Veress úr a kuratóriumi ülés hevében arra ragadtatta magát, hogy az ülés napirendjén szereplő döntéshozatalt, minden jogi alapot nélkülöző paritásos bizottság felállításával elodázza:

„Veress László

...Tisztelt testület! Két út áll önök előtt, két döntést hozhatnak, dönthetnek gyorsan, dönthetnek jól. Állásponton szerint a jó döntés az, hogy ha élnek a döntés jogával, hogy ha az elnök úr létrehoz egy olyan bizottságot, amelyik két ellenzéki, két kormányoldali képviselőből, két határon túli szervezet képviselőjéből és két magyarországi társadalmi szervezet képviselőjéből áll, ami záros határon időn belül meghatározza azt az alapvetést, amely alapján akár hosszabbítani lehet, akár új pályázatot kiírni lehet....”

„Simkó János

Elnök úr, úgy érzem súlyos szereptévesztésben van.” (Idézet a 2008. szeptember 26-i ülés hanganyagából)

[2] A levél tartalmaz a személyeskedő vita közben elhangzó olyan idézetfoszlányokat melyeket nyomdafestéket nem tűrő jellegükre való tekintettel még a napilapok is csak kipontozva idéztek






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=822