Lévai András emlékszobrának avatása
Dátum: 2008. December 16. Tuesday, 17:04
Rovat: Energia


Tisztelt Hölgyem/Uram!
Tisztelt Kollégák!
Pénteken, 19-én 10 órakor ünnepélyesen felavatjuk a nemzeti energetika atyjának mellszobrát a Műegyetemen. Szeretettel várjuk a Professzor tanítványait és tisztelőit.

Csatolva: meghívó és rövid méltatás.
Üdvözlettel:


M E G H Í V Ó


A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gépészmérnöki Kara és
az MTA Lévai András Energetikai Alapítvány

emlékszobrot állított


LÉVAI ANDRÁS
akadémikusnak,
a Hőerőművek Tanszék alapító professzorának.


Az emlékszobor ünnepélyes avatására, születésének
századik évfordulója alkalmából

2008. december 19-én (pénteken) 10 órakor

kerül sor, amelyre tisztelettel meghívjuk.

Helyszín:
Műegyetem „D” épület földszinti aula.
(1111 Budapest, Műegyetem rakpart 9.)

Szeretettel várjuk!





Dr. Stépán Gábor Dr. Petz Ernő
dékán kuratóriumi elnök




Emlékszobor avatás a Műegyetemen


A Műszaki Egyetem nemes hagyománya, hogy neves professzorainak emlékszobrot állít. 2008. dec. 19-én 10 órakor (a „D” épület földszinti csarnokában) Lévai András akadémikus, a Hőerőművek Tanszék alapító professzora emlékszobrának ünnepélyes avatására kerül sor, a Gépészmérnöki Kar és az MTA Lévai András Energetikai Alapítvány szervezésében.
Lévai professzor a háború utáni hazai energetika kimagasló egyénisége volt. Erdélyben született, Temesváron érettségizett és a Bécsi Műszaki Főiskolán szerzett gépészmérnöki diplomát. Kitűnő professzorainak hatására egész szakmai élete az energetikához, közelebbről az energiatermeléshez kötődött. 1940-ben kiutasították Romániából. A csepeli Weiss Manréd gyáróriásában, mint az energiagazdálkodásért felelős mérnök, korszerű és egyedi erőműfejlesztést hajtott végre, ami közismertté tette a szakmában.
A háború után meghívták az újonnan szervezett Energiaügyi Központba, majd 1950-ben kinevezték az Erőmű Tervező Iroda alapító igazgatójává, amely az egységes magyar villamos energia rendszer létrehozásában a generáltervezői feladatokat látta el (ideértve az összes nagy erőművet és villamos hálózatot). 1962-től 66-ig az energetikáért felelős nehézipari miniszterhelyettes, a Paksi Atomerőmű államközi szerződésének előkészítője.
Az ipar fejlődésével párhuzamosan a műegyetemi energetikai oktatást is fejleszteni kellett. Lévai András 1953-ban pályázat útján kinevezést nyert az újonnan alapított Hőerőművek Tanszék élére. Ettől kezdve az élete kettős pályán haladt. A tanszéken kialakította a hőerőműves és az atomenergetikai oktatás alap- és határterületi tantárgyait. Kezdeményezésére épült meg az Egyetem kis atomreaktora.
Az iparban és az oktatásban egyaránt mindenkor az ország, a közösség érdekeiért dolgozott. Szakmai felkészültsége, szorgalma, emberi magatartása példa volt, mind a tanítványai, mind a munkatársai számára. Az energetikában kezdettől fogva szükségesnek tartotta, bevezette és alkalmazta a rendszerszemléletet és a „népgazdasági szintű” gazdaságossági vizsgálatokat.
Ahogy később tisztelői említették: a hazai energetikában Ő az „igazodási pont”. Igazán büszke a Kossuth- és Széchenyi Díjára, és a professzorságára volt.
Nyugdíjas korában is aktívan odafigyelt a hazai energetika eseményeire, és 92 éves korában még megjelentette „A Duna Pozsony alatti magyar szakaszának tragédiája” c. dokumentum értékű könyvét. Gazdag és eredményes 95 évet élt.


Budapest, 2008. december 14.








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=862