Bányarém a gázra lép
Dátum: 2009. January 22. Thursday, 11:51
Rovat: Energia



„Bányarém a gázra lép”.

Seggén tojáshéjjal oszt igazságot gázügyben a képviselő.

Mit nem szabad csinálni a gázzal?


A rendszerváltással Magyarországon helyzetbe került politika elit képessége meg sem közelíti a Kádár rendszer gazdaság/politikai vezetők képességét.

A Kádár rendszer politikusai messzemenően okosabban a nemzet javára politizáltak/energiapolitizáltak, mint a rendszerváltás utáni garnitúra.

Magyarország gázellátásának a biztonságát első helyen az növelné, ha belátható időn belül az ország összes gázfogyasztásának értéke visszaáll az 1990-es értékre, állítják a reális zöldek. A fentiekről annak okán írunk, hírt olvastunk Kóka János, a FIDESZ politikusaihoz hasonlóan a Nabucco mellett agitál.

Orbán Viktor a gáz ügy megoldására EU összefogást javasol. Obama a jelek szerint partnernek kívánja Moszkvát tekinteni, ha ez bekövetkezik, mi lesz ekkor Orbán ötlet parádéja?

Orbán elnököt emlékeztetjük az EU energia biztosa magyar politikus lehetne, ha FIDESZ EU képviselők nem fúrják meg Kovács László EU energia biztosi kinevezését.

Az Echo TV-ben Gyürk András osztja az igazságot a hazai gáz ügyben, seggén tojáshéjjal.

Nem folytatjuk a sort, a piac és verseny mindenhatóságának az emlegetése megfigyelésünk szerint alább szállt a hazai energetikában okosok körében. És ez már nem semmi:

Kaderják Péter süllyesztőbe került.

Reális zöld alaptétel a legnagyobb környezetszennyezéssel egyenértékű tevékenység a gázt nagytűzterű kazánokban eltüzelni, és abból kondenzációs úton villamos energiát termelni.

Kondenzációs üzemmódban a rendszerválás előtt is termeltek az erőművek villamos energiát.

1990-ig évente 10 milliárd köbméter gáz érkezett az országba Moszkva felől, a villamos energia szektor a gázhoz puffer fogyasztóként jutott.

A Kádár rendszer gazdaság/politika vezetése a rendszerváltás előtt sohasem energiapolitizált annak érdekében, hogy Moszkva emelje meg az évi kvótát, egy évben 10 milliárd köbméternél több gáz érkezzen az országba.

Ahhoz viszont ragaszkodott a gazdaság/politikai vezetés a 10 milliárd köbméter az egymást követő években változatlan maradjon, ne csökkenjen.

A villamos energia szektor volt a fellelőse, annak hogy minden évben az ország használja fel a 10 milliárd köbméter gázt, annak ellenére, hogy az iparág az országba érkezett gáz 20 százalékát égette el.

A 10 db 215 MW-os - négy blokk Tiszai, hat blokk Dunamenti erőműben - percek alatt képes volt gáztüzelésről olaj/pakura tüzelésre átállni, naponta akár többször is.

Elérkeztünk a rendszerváltáshoz, annak a politikai elitnek a tagjai, akik helyzetbe, hatalomba kerültek, kormány oldalon vagy az ellenzék soraiban egyaránt döntő részének fogalma sem volt a rendszerváltás előtt követett energia politikáról, ez minden bajunk forrása.

Ezt az országot nem Gyurcsány kurta el, hanem a rendszerváltó politikai elit a szakértői gárdájával egyetemben.

A politikusok működését bocsánatos bűnként is elkönyvelhetjük, hiszen a nép választotta meg őket, küldte a parlamentbe, nagyobb hiba a politikai elit mögött lihegő „szakértői gárda”.

A gárdának halvány fogalma sem volt a pártállamban követett energiapolitika műhelytitkairól.

Így fordulhatott elő, hogy az Antall kormány 1991-ben Pozsonynak a bősi termelés kiváltását gázbázison javasolta.

Pozsonynak javasolt ostobaságot tetézte az Antall kormány mögött felálló „szakértői csapat”. „Gázturbináké a jövő” energia politikát jelentette ki nyerőnek a szakértő csapat, a reális zöldek elnökét Juhos Lászlót pedig, aki atomos vagy lignites bázison javasolt fejlesztést, a Figyelőben „Bányarém a gázra lép” című írása miatt, negyvenévi iparági szolgálata ellenére utcára küldte.

A zöld fronton megjelent az Energia Klub, az antinukleáris szervezet hangját a média felerősíti a mai napig.

A rendszerváltás óta eltelt közel húsz év alatt a Magyar Országgyűlés plenáris ülésén, hozzászólás formájában, de más alkalommal módosító javaslatok formájában elhangzott, megjelent olyan elképzelés, hogy a Paksi termelést gázturbinákkal/szél kerekkel helyettesítsük, váltsuk ki.

Nem az a baj, hogy egy - két agyalágyúlt politikus a gáz bázison javasolta a paksi termelés kiváltását, hanem az, hogy egyetlen párt nem mondta ki önmagáról, hogy nukleáris vagy antinukleáris programja van-e az ö pártjának.

Így aztán a rendszerváltás után elindult a „gázőrület”.

A gáz bevezetésre került Mari néni konyhájába, az erőművek is falják a gázt, és mind ennek tetejében új erőmű épül gázbázison.

(Zöldike)



Kapcsolódó írásként javasoljuk Aszódi Attila írását.

Aszódi írása elérhető a honlapunkon.

A keresés rovatba beírja Aszódi nevét, Aszódi írása megnyitható.













A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=897