Osztrák energiapolitika, jobb a labanc, mint a kuruc
Dátum: 2007. April 29. Sunday, 17:49
Rovat: Energia


Minden igazság kizárólagos, erőszakos és vetélytársat nem tűrő. Amelyik igazság nem ilyen az nem igazság. A reális zöldek az igazságot hirdetik, amikor a Nabucco gázvezeték mellett kiállókat és a bősi termelésből ugyanakkor hazánkat megillető villanyról nem szólókat, hazaárulónak mondják.

Osztrák beszállás a Nabucco gázvezetékbe üzleti és nem Ausztria hosszú távon történő biztonságos gázellátása céljából történt. Kövessük az észtek példáját, ha már az osztrákokét nem vagyunk képesek követni.
A magyar politikusok különösen az ellenzékiek, köztük Németh Zsolt, a Nabucco gázvezeték mellett lobbizik.
Az osztrákok eljárását azért érdemes elemezni, mert az osztrák példán érzékeltethető, hogy mekkora a különbség a magyar és az osztrák politikai elit között, hogy Bécs, mennyivel bölcsebb, mint Budapest. Hogy a múltban ez így volt, közismert, leginkább alátámasztja Kossuth és társainak ostobasága, a bukott szabadságharc tanulságai. Napjainkban az osztrákok az energiapolitikájukkal körözték le Magyarországot és jelek szerint az EU egészét is.
Ismert, hogy Ausztriában népszavazás döntött egy kész atomerőmű üzembe helyezésének megakadályozásáról. Az atomerőművel kapcsolatos népszavazás tétje, az akkori kormánynak a hatalomban maradás volt. A népszavazást követően Ausztria az alkotmánya foglalta az ország antinukleáris voltát.
Az osztrák politika tisztában volt azzal, hogy az osztrák jövő az ország villanyfogyasztás között szoros az összefüggés. Többlet villanyfogyasztás nélkül nincs osztrák jövő, vallották. Néhány tíz kilométerre az atomerőműtől, szenes erőművet építettek fel az osztrákok, a szenet irányvonatokkal Sziléziából szállítják az erőműbe. Majd hozzá láttak sógorok az osztrák Duna szakasz teljes belépcsőzéséhez. A Duna belépcsőzésének van egy érdekessége, amelyet az osztrák politika szintén zseniálisan oldott meg, Hainburg. A vízlépcsőnek Hainburgban történő megvalósítása igényelte volna Csehszlovákia beleegyezését. Ebben az időben már dühöngött a magyar szembeállás a Bős-nagymarosi vízlépcsővel szemben. Az osztrák politika, látva Budapest és Pozsony szembe kerülését, gyorsan döntött, elállt a hainburgi vízlépcső megvalósítástól, sőt a kormány anyagilag támogatta a hainburgi vízlépcső felépítésével szemben ágáló zöldeket, köztük a Globál 2000 nevű zöld szervezetet, azt a szervezetet, amely később a Duna –Kör társa lett Nagymaroson. Hainburg leállt, de időközben új terv készült a Duna, Bécs Pozsony között szakaszára. Az új terv lényege Bécs és Pozsony között nem egy, hanem kettő vízlépcső épüljön fel, az egyik Bécshez közel, másik Pozsony felett. Az új tervet Bécs, Pozsonnyal egyeztette. A két erőműből az egyik Bécs alatt 1992-ben felépült, másik a majd Pozsony előtt épül meg, néhány éven belül. Az i- betűre a pontot az osztrákok az osztrák- perzsa gáz ügyben történő megállapodással tették fel. Osztrák ÖMV, Bécs, beszállt a Nabucco gázvezetékbe.
Végre van egy politikus, politikai erő Magyarországon a FIDESZ, amely energiapolitika területén ugyanazt kívánja tenni, mint amit a sógorok tesznek, mondhatná a felületes megfigyelő, Németh Zsolt hallatán.
Csak hát jelentős eltérés van a fajlagos magyar és osztrák energiamutatók között, amelyről Németh megfeledkezik.
Osztrák villany fajlagos sokkal nagyobb és a gáz fajlagos sokkal kisebb, mint a magyar.
Ami azzal egyenértékű, hogy Ausztria számára valójában a gáz beszerzése hosszú távon nem jelent gondot. Nabuccoba az ÖMV nem azért szállt, mert az osztrák politika úgy vélné, hogy Ausztriának valaha is, gáz beszerzési gondjai lesznek. Az ÖMV-t tisztán üzleti érdekek motiválták, amikor a Nabuccoba beszállt.
Nézzük az érem másik oldalát az osztrákok vízenergiában is, megvezették politikusainkat. Nagymaros felépítésre az osztrákok hitelt adtak, azzal a kikötéssel, hogy a hitelt a vízlépcsőben termelt villannyal törlesztjük. Az osztrákok elég hamar felismerik a Bős-nagymarosi villanyból Magyarország egyhamar nem fog villanyt szállítani Ausztriába. A hitel konstrukció, osztrák kérésre módosításra kerül, az új megállapodás szerint Magyarország akkor is szállít villanyt, ha nem épül fel Nagymaros. Ez meg is történt, az osztrákok visszakapták a pénzüket.
Az osztrákok építkezése az energetika területén azzal folytatódik, hogy megépült a magyar-osztrák gázvezeték. Eredmény, Magyarország Ausztria felől is, vásárolhat orosz gázt csak egy kicsit drágábban, mint Ukrajna felöl.
Ezzel szemben mit tett a magyar politikai elit, közte Németh Zsolt 1990 óta. Mindent fordítva, mint az osztrákok tettek. 1990 után a villanytermelésre felhasznált gázmennyisége az európai országok között Magyarországon növekedett a leginkább, s közben lemondott Magyarország a vízerő potenciáljáról a Duna, Dráva, Tisza folyókon megtermelhető zöld villanyról.
Ezért vallják a reális zöldek, több mint 150 évvel a szabadságharc bukása után a mi politikusaink még nem nőttek fel a bécsi szintre. Néhány a reális zöld véleménye szerint a helyzet nem reménytelen. Volna lehetősége politikusainknak az osztrákokat elérni, sőt megelőzni. Amennyiben a Kossuth Lajos téren az észt példát követnénk, kis eltéréssel. Javasolják eltávolítani a Kossuth Lajos téren a Kossuth és Rákóczi szobrát, és helyükre Horthy és Kádár szobrát helyezni. (Zöldike)








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=91