Pénzügyminisztérium közleménye - Reagálás Varga Mihály sajtótájékoztatójára
Dátum: 2009. February 13. Friday, 14:52
Rovat: Szociális piacgazdaság


A kormány aktív és eredményes válságkezelést folytat. Ahogy a múlt év utolsó hónapjaiban, októberben, novemberben és decemberben kellő rugalmassággal reagált a globális pénzügyi krízis, és az ennek nyomán kialakult világgazdasági válság Magyarországot ért negatív hatásaira, úgy ezt a gyakorlatot januárban és februárban is követi.

A válságkezelés eredményességét mutatja, hogy nagyon rövid idő alatt, október 9-ét követően néhány héten belül sikerült új stabilizációs programot kidolgozni, s e programhoz megszervezni – az Európai Unióval, az IMF-fel kötött megállapodás révén – a 20 milliárd eurós nemzetközi finanszírozást.
E program végrehajtása kedvezően halad. Ilyen véleményt fogalmaztak meg decemberi, majd januári látogatásuk során az IMF képviselői, többek között Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója.
A jelenlegi világgazdasági folyamatok láttán az Európai Unió arra kényszerült, hogy átdolgozza ez évi prognózisait. A néhány héttel ezelőtt napvilágot látott téli, rendkívüli jelentésében sokkal kedvezőtlenebb várakozásokat fogalmazott meg, és jelentős az eltérés az őszihez képest.

Erre alapozva a kormány nagyon rövid idő alatt elkészítette legújabb prognózisát, amelyet január végén nyilvánosságra is hozott. A prognózis elkészülte után hamarosan megszületnek azok a döntések, amelyek szükségesek a stabilizációs program végig viteléhez, valamint a szükséges hosszabb távú strukturális átalakításokhoz, reform jellegű változásokhoz.

E körbe tartozik az adórendszer közel 1000 milliárdos nagyságrendű reformja, amelynek részletei hamarosan nyilvánosságra kerülnek.
A magyar gazdaságban végbemenő folyamatok alapvetően a világgazdasági válság következményei, e válság nem csak Magyarországot érinti nagyon súlyosan, hanem az Európai Unió legfejlettebb országait, köztük Németországot, Nagy-Britanniát, Írországot, Olaszországot.

Németországban a bruttó hazai termék a negyedik negyedévben 1,6 %-kal, Olaszországban 2,6 %-kal, az Egyesül Királyságban 1,8 %-kal mérséklődött. Magyarországon 2 %-os, tehát hasonló mértékű csökkenés következett be. (Vannak persze kirívó példák is, Lettországban 10,5 %, Észtországban pedig 9,4 % volt a lassulás a bruttó hazai termék termelésében októberben, novemberben, decemberben.)
A tendencia Szlovákiában és Csehországban is ugyanaz, mint Magyarországon. A világgazdasági válság súlyos hatása alól az országok többségének számolni kell, mindenütt rendkívüli intézkedéseket hoznak a kormányok.
Magyarország azonban nem csak a válságkezeléssel kapcsolatos rendkívüli intézkedéseken dolgozik, hanem olyan döntéseket is előkészít, amelyek a válságot követő időszakban alapozzák meg fenntartható módon a gyorsabb növekedést.

Budapest, 2009. február 13.

Pénzügyminisztérium Sajtó







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=925