Cikk/Anyag: 2006.január 20.

2006.január 20.

Reális Zöldek Klub, országos társadalmi civil szerveződés tézisei a magyar energiapolitika csinálói számára

1. Az energetika olyan terület, ahol a piaci mechanizmusok önmagukban nem elégségesek, a piaci szereplők önmagukban nem képesek olyan befektetéseket produkálni, amelyekre Magyarországnak szüksége van.
2. Az energetikai beruházások tőkeigényesek. A Törvényhozó feladata olyan törvények megalkotása, amely kormányzati cikluson túlmutató partneri kapcsolat kialakítását teszi lehetővé az energetikai kormányzat és a kockázatot vállaló, (a kockázati tőke) szereplői között.
3. A beruházási döntéseknél érvényesülnie kell az üzemeltetés szempontjainak. A költségek végső soron a felhasználóra, indirekt módon a lakosságra, a gazdaság egészére terhelődik. Az energetikai kormányzat feladata a projekt teljes időtartamára a beruházási és az üzemeltetési költségek együttesét értékelni, hogy az optimálisan illeszkedjen a hazai rendszerbe, hazai adottságainkhoz.
4. A villamos energia rendszer irányítása tározós vízerőmű létesítését igényli. Az Országgyűlés, a kormány és a piaci szereplők együttes feladata, hogy tározós vízerőmű létesítéséhez költségalapot hozzon létre és működtessen, hasonlóan az (megszüntetett) útlaphoz, vagy a XIX. században létrehozott só alaphoz.
5. Alternatív gázútvonal létesítésével Magyarország biztonságos gázellátásának a mértéke nem fokozható. Magyarország biztonságos gázellátásának a mértéke a villamos energiatermelésre felhasznált gázmennyiség növekedésének a korlátozásával érhető el. Alternatíva a gázzal szemben hazai adottságainknak a kihasználása jelentheti, például lignit erőmű létesítése.
6. A visegrádiakkal, az EU soros elnöki pozícióját betöltő osztrákkal, csak azt követően érdemes energetikai területen kapcsolatot létesíteni, miután az államigazgatáson belül az energetikai kérdésékben meglévő nézet ellentétek rendeződnek. Nézet ellentétek, viták- gyakran túlzások és csúsztatások formájában - európai uniós fórumokon ne jelenjenek meg. Mindnyájunk (Törvényhozó, kormány, piaci szereplők, civil világ) közös kötelessége, hogy energetikai kérdésekben folyó belső viták magyar-magyar párbeszéd keretében rendeződjön.
7. A nemzeti energiapolitika megvalósulása irányába tett jelentős lépés volt, hogy a Magyar Országgyűlés 2005.11.21-én igent mondott Bátaapátira és tudomásul vette a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról – mint az ország hosszú távú biztonságos villamosenergia ellátásához szükséges megoldásról – szóló tájékoztatót.
8. Magyarország nem mondhat le egyetlen kilowattóra villamos energiáról, amely hazánkat a Duna vízerő potenciáljából megilleti.
9. A környezetvédelem jogi szabályzórendszere nem lehet öncélú, mindenképpen az ország versenyképességével összefüggésben szükséges azt kialakítani. A környezetvédelemnek konszenzuson kell alapulnia, olyan megegyezésen, amely elválik az egyéni politikai tervektől, és az európai közös gyakorlat inspirálja.
10. Hosszú távú, átgondolt energiapolitikára van szükség, kiszámítható szabályzók mellett. A már megkötött szerződésekben lévő hosszú távú fejlesztési vállalások szerződéses jogi rendszere, ha újra tárgyalható, újraértékelhető is, semmiképpen sem válhat az energetika területén érdekeltek közötti torzsalkodások játékszerévé.
11. Többlet jogosítvánnyal kell felruházni a Magyar Energia Hivatalt. A Hivatal elnökét címzetes államtitkár cím viselésével felruházni. Az Elnök mellé tanácsadó grémiumot célszerű rendelni, amelybe a tagokat a frakcióval rendelkező politikai pártok delegálnak, és a civil társadalom energetikában és környezetvédelemben területen működő független szereplői.
12. Az állami majoritással rendelkező szervezetek vezetőinek működési idejét ne a kormányzati ciklusok determinálják. Az ilyen szervezetek igazgató tanácsába, felügyelő bizottságába a személyeknek a delegálásához, a MEH Elnöke és a tanácsadó grémium hozzájárulását követően legyen csak lehetőség.


Az erőművek nyeresége, 1997-től, 2004-ig a következőképpen alakult:
1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 évek
8.23 12.73 12.70 15.17 22.83 21.63 14.49 22.36 %



Cikk/Anyag kategóriája: Energia
Cikk/Anyag szerzője: Juhos László []
Cikk/Anyag beküldője: [juhos.laszlo@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: február 13, 2007
Utolsó módosítás: október 23, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub