Cikk/Anyag: Vitaanyag - Balaton

Magyarország jelentős vízgazdálkodási kérdései c.
VITAANYAG
BALATON
fejezetével kapcsolatos véleményünket
az alábbiakban adjuk meg.




A Balatont érintő vízgazdálkodási problémák között a helyzetismertetés első helyen foglalkozik a vízszintszabályozással, kiemelve finomításának fontosságát. Nem világos azonban, hogy a „finomabb szabályozással” miért és hogyan válik biztonságosabbá a hosszabb távú szabályozás, illetve, hogyan teszi elkerülhetővé az alacsony vízállások kialakulását? Egyébként a finomabb szabályozást elsősorban a Sió „természetközeli jó állapotba visszavadult medre” akadályozza, mert a siófoki zsilip 80 m3/mp kapacitásra kiépített vízhozamát nem képes levezetni.

A vízszint alakulását a mesterséges szabályozással azonos nagyságrendben a meleg napokon 12 – 15 mm-t is elérő párolgás határozza meg, ami közel 80-100 m3/mp elfolyásnak felel meg. A párolgást befolyásoló tényezők legfontosabbika a viz hőmérséklete.

Külföldi limnológusok már régen rámutattak arra, hogy a Balaton felülete
víztömegéhez képest túl nagy. A növekedés oka a déli part mentén elpusztított nádasok (a biológiai partvédelem megszűnése) nyomán bekövetkezett 100 - 200 m-t is elérő elhabolás. Pl. B.Akarattya előtt jelenleg nagy vízfelületek a közelmúltban még a Füredi Káptalan nevén voltak a telekkönyvben nyilvántartva. Helyszłni mérések és modellkíséretek eredményei azt mutatták, hogy a szél által keltett áramlások a tóba jutó hordalék nagy részét is a déli part egyes szakaszain rakják le. A hosszan elnyúló fövenyek mentén a parti sávok sekély vize a tó mélyebb részeinek vizénél sokkal jobban felmelegszik és a meleg vízről a párolgás sokkal intenzívebb, mint a tó mélyebb részeiről.

A sekélyvizű területek visszanyerése a mértékadó szél, vízáramlás és hordalékmozgás irányának ismeretében tervezhető és környezetbarát módszerekkel megvalósítható. (bővebben pl. F. Schleicher: Építőmérnökök Zsebkönyve (Taschenbuch für Bauingenieure), Springer Kiadó, Berlin,1949. III. Seebau - Landgewinnung, 1074-1085. oldal).

Az intenzíven párolgó vízfelületek megszüntetésével a Balaton „párolgási vesztesége” jelentős mértékben csökkenthető lenne és ez a hosszabbtávú vízszintszabályozást minden más módszernél biztonságosabbá tenné.

Budapest, 2008. június

Szilvássy Zoltán
okl. mérnök


Cikk/Anyag kategóriája: Tudományos vitarovat
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: június 23, 2008
Utolsó módosítás: október 23, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub