Cikk/Anyag: Második levél a Köztársasági Elnöknek

Dr. Sólyom László úrnak
A Magyar Köztársaság Elnöke
Budapest

Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!
Őszintén köszönöm, hogy a Hivatalvezető helyettes úr az Ön nevében elismerésre méltatta a „Magyar villamosenergia-iparág története.1888-2005.” című könyvemet. Remélem, hogy az áramszolgáltatással kapcsolatos kérdések vitáinál a könyv hasznos tájékoztató anyagként szolgálhat. Bőven található benne utalás a vízerőművekre, köztük a Bős Nagymaros Vízlépcsők történetére és megoldatlan problémájára is.
Ezzel kapcsolatban szeretném emlékeztetni Elnök urat egy ígéretére.
Dr. Mosonyi Emil akadémikus Széchenyi Díjának átadásakor személyes beszélgetésünkön érdemi választ ígért a Bős Nagymaros Vízlépcsők ügyében írt, 2006.05.01. keltű levelemre. Ebben kifejtettem az ügy valós helyzetét és javaslatot tettem a megoldásra is. A megoldás a Duna hajózás biztosítása lenne a Duna Bizottsággal kötött és törvénybe iktatott államközi egyezmény tiszteletben tartása révén, ami tekintélyvesztés nélküli kiutat is adna a Kormány számára merev helyzetéből. Levelemben még csak utaltam arra, hogy a kérdésben az Alkotmánybíróság véleményét kellene kikérni. Miután levelemre eddig nem kaptam választ, magam adtam be az Alkotmánybíróságnak azt az Indítványt, hogy érveim alapján minősítse alkotmányellenesnek a Nagymarosi Vízlépcső beruházásának leállítását.
Az AB Indítvány másolatát levelemhez mellékelem. Az ítélet mindenki számára irányadó lesz a további teendőkre és eldőlne a Hágai Bíróság döntésének végrehajtása körül kialakult, immár 10 éve folyó meddő vita. A halogatás a szlovák félnek kedvez, mivel a Bősi Vízerőmű termelésének jogos magyar hányadát (1/3) saját célra hasznosítja. Az évi kb. 1 milliárd kWh megújuló energia értéke kb. 40 millió Euro.
Engedje meg Elnök úr, hogy gratuláljak a magyar néphez intézett újévi köszöntőjéhez. Jó lenne, ha a szembenálló felek megfogadnák annak ajánlásait.
Nagyra becsültem levelemben is az Ön környezetvédő elhivatottságát. Felt
ehetően ennek folyománya a most tervezett országjárás is a nemzeti parkokba.
Ezzel kapcsolatban javaslatot teszek a program kiegészítésére. A javaslat a Bősi Vízlépcső szlovák oldalának meglátogatása lenne. Itt meggyőződhetne arról, hogy egyetlen fenékküszöb közös létesítése a Dunakiliti feletti főmederbe üdülőterületté varázsolta a Csallóköznek a főmeder és a műcsatorna közötti, szigetté vált részét. Ha a Dunakiliti alatti főmederbe három hasonló fenékküszöböt építenénk be –ahogy azt az eredeti terv előirányozta– a Szigetköz hasonló édenkertté válhatna. Azonban az már ma is örömmel állapítható meg, hogy a Szigetköz jósolt kiszáradását meggátolták a Dunacsúny-i gátnál a főmederbe másodpercenként 400, a Mosonyi Duna-ágba pedig 40 köbméter víz állandó lebocsátása, valamint az árvízi elöntések. Ezek hatására a Szigetköz a helyi szállodák kedvenc vízi-túrizmus propagandájává vált!
Az államfői látogatás rendkívüli módon elősegítené a hágai döntés végrehajtását és ezzel Szlovákia és Magyarország közötti feszült viszony javítását is.
Megismétlem hivatkozott levelem záró mondatát:
Bízva Elnök igazságérzetében és tárgyilagosságában, kérem javaslataim megfontolását. További sikereket kívánok nehéz feladatának végzésében.
Tisztelettel
Kerényi A. Ödön
Állami díjas, gyémánt diplomás gépészmérnök
A Magyar Villamos Művek Zrt. ny. vezérigazgató helyettese
Budapest, 2007.01.18.
Melléklet Cím: 1121 Budapest, Törökbálinti út 13/a


Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: Kerényi A. Ödön []
Cikk/Anyag beküldője: [kerenyia1@axelero.hu]
Cikk/Anyag beküldve: február 24, 2007
Utolsó módosítás: február 24, 2007

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub