Cikk/Anyag: 2009-03-31 Közlemény, Magyar-osztrák környezetvédelmi miniszteri találkozó: heiligenkreuzi hulladékégető, Rába, GMO

Magyar-osztrák környezetvédelmi miniszteri találkozó: heiligenkreuzi hulladékégető, Rába, GMO

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter meghívására Nikolaus Berlakovich osztrák környezetvédelmi miniszter Budapestre látogatott kedden. A két miniszter többek között a heiligenkreuzi hulladékégetőről, a Rába akcióprogramról és a génmódosított kukoricafajták tilalmának fenntartásáról tárgyalt.

Szabó Imre hangsúlyozta: a zöldtárca vezetése kiemelten kezeli a heiligenkreuzi hulladékégető ügyét és mindent elkövet annak érdekében, hogy érvényt szerezzen a szentgotthárdiak és a térségben élők érdekeinek. A miniszter közös politikai megoldást szorgalmazott az országhatártól lényegesen távolabbi helyszín keresése érdekében. Emlékeztetett rá: a hivatalos magyar álláspontot kormányhatározat is megerősíti. Mint ismeretes, a zöld tárcához tartozó Őrségi Nemzeti Park fellebbezést nyújtott be a Bécsi Környezetvédelmi Szenátushoz a burgenlandi tartományi döntés ellen, amellyel első fokon engedélyezték a heiligenkreuzi hulladékégető megépítését, mivel a természetvédelmi érdekek is sérülnek a hulladékégető közelsége miatt.

A Rábáról szólva Szabó Imre jelezte: a magyar fél ragaszkodik a Rába vízminőségének javítását célzó akcióprogramban rögzített feladatok – így valamennyi bőrgyári szűrőberendezés megépítésének - maradéktalan végrehajtásához. A miniszterek a felelősségteljes közös cselekvés példájaként említették a „Duzzasztók átjárhatósága a határvidéki Rábán” (Openwehr) elnevezésű magyar-osztrák fejlesztést is. A beruházás – melynek projektindító találkozóját tegnap tartották Fehringben - a szentgotthárdi és két osztrák (a hohenbruggi és a Reverencic) duzzasztó ökológiai átjárhatóságának megteremtését célozza. Magyar oldalon átépítik a szentgotthárdi duzzasztót, így biztosított lesz a halak számára az átjárhatóság, és javulni fog a folyó öntisztító képessége is. A fejlesztés emellett árvízvédelmi és turisztikai (vízisportok, horgászat) szempontból is jótékony hatással lesz térségre, a Magyarlak és Alsószölnök közötti 22 km-es folyószakaszra. Az Európai Területi Együttműködés elnevezésű uniós program által finanszírozott, közel 600 millió forintos fejlesztésből mintegy 300 millió forint jut a hazai félre, ennek az összegnek a 15%-át a magyar költségvetés, a 85%-át pedig az Európai Unió biztosítja. Jelenleg tart a projekt előkészítése. A kivitelezés ősszel kezdődhet, és a tervek szerint 2011 első felében fejeződik be.

A tárgyaláson a génmódosított kukoricafajták tilalmának fenntartásáról is egyeztetett a két miniszter. Szabó Imre elmondta, hogy a tárca nagy és közös sikerként könyveli el, hogy 2009. március 2-án az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa fenntartotta Magyarországon egy, Ausztriában pedig két génmódosított kukoricafajtára vonatkozó kereskedelmi és termesztési tilalmat. A zöldtárca szerint a jelenlegi uniós eljárási rend nem megnyugtató, középtávon új megoldásokra van szükség. Magyarország olyan szigorú elveket tartalmazó útmutatót szeretne, amilyet Ausztria is. Az Európai Bizottság javaslatot tett két új GMO (a Bt 11 és a 1507 kódjelű kukoricák) köztermesztési engedélyezésére - Magyarország fontolgatja a moratórium bevezetését erre a két GM kukoricavonalra. Az osztrák fél is egyetértett azzal, hogy az érintett tagállamok közötti szakértői egyeztetésére van szükség. Magyarország szerint hasznos lenne a moratóriumot fenntartó országok közös érvrendszerének a kidolgozása is.

Budapest, 2009. március 31.

KvVM Sajtóiroda
tel: 457 3415




Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: március 31, 2009
Utolsó módosítás: március 31, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub