Cikk/Anyag: Egy kis közgazdaságtan


A világ gazdaságainak különbségei - valós példán bemutatva:

A hagyományos gazdaság: Van két tehened. Az egyiket eladod és az árából veszel egy bikát. Az állatállományod gyarapodik, a jövedelméből nyugdíjba mész.

Indiai gazdaság: Van két tehened. Szentként tiszteled őket.

A pakisztáni gazdaság: Egyetlen tehened sincs. Bejelented, hogy igényt tartasz az indiai tehenekre. Felszólítod a világot, hogy nyújtson segítséget: az USA pénzt adjon, Kína katonailag segítsen, Nagy-Britannia adjon harci gépeket, Olaszország ipari berendezéseket, Németország
technológiát, Franciaország tengeralattjárókat, Svájc nyújtson kedvezményes hiteleket, Oroszország szállítson gyógyszert, Japán pedig gyártósorokat - mindezt ingyen. A kapott támogatásokból megveszed az indiai teheneket, majd deklarálod, hogy a világ kizsákmányol téged.

Az amerikai gazdaság: Van két tehened. Az egyiket eladod, a másikat pedig arra kényszeríted, hogy 4 tehén helyett tejeljen. Megdöbbensz, amikor a tehén váratlanul elpusztul. Az esetet ráfogod egy olyan országra, amelyiknek van tehene és természetes körülmények között tartja. Bejelented, hogy az az ország veszélyt jelent az emberiségre. A világ megvédése érdekében megtámadod az illető országot és elkobzod a teheneit.

Francia gazdaság: Van két tehened. Sztrájkolsz, mert három tehenet akarsz.

Német gazdaság: Van két tehened. Továbbfejleszted őket, így 100 évig élnek, havonta csak egyszer esznek és megfejik önmagukat.

Angol gazdaság: Van két tehened. Mindkettő kerge.

Olasz gazdaság: Van két tehened, csak nem tudod hogy hol vannak. Elmész sziesztázni.

Svájci gazdaság: Van 5.000 tehened, de egyik sem a tied. Másokkal fizettetsz a megőrzésükért.

Japán gazdaság: Van két tehened. Átalakítod őket, így az eredeti méret 1/10-re csökkennek és 20-szor több tejet adnak, mint a normál méretű tehenek. Ezután cuki kis rajzfilmfigurákat készítesz róluk és Cowkimon néven az egész világon árusítod őket.

Orosz gazdaság: Van két tehened. Megszámolod őket és azt tapasztalod, hogy öten vannak. Újra megszámolod, ekkor 72 tehén az eredmény. Megint megszámolod, most 17 tehenet találsz. Feladod, és kinyitsz egy újabb üveg vodkát.

Nigériai gazdaság: Van két tehened. Az egyiket megeszed, majd bejelented, hogy ellopták. A rendőrség megkezdi a nyomozást, és 100 km sugarú körön belül mindenkit letartóztat. Addig kínozza őket, amíg valaki be nem ismeri, hogy ő lopta el a tehenet. A rendőrség büntetésül minden letartóztatott személytől elkoboz 1-1 tehenet. Így most te visszakaptad a tehenedet, a
rendőrségnek pedig van egy új tehénfarmja.

Magyar gazdaság: Van az államnak két tehene. A felelős vezető a tejet hazaviszi, majd bebizonyítja hogy a teheneket privatizálni kell, hiszen ráfizetéses az üzletág. Elhatározzák a tehenek eladását jelképes összegért, majd meghirdetik a helyi újságban, amely egypéldányos és csak a vezetőnek jár. A vezető megpályázza a marhatendert és csodák csodája meg is nyeri. Rögtön tart egy sajtótájékoztatót, hogy mekkora áldozat részéről ezt a két gyengén működő
tehenet a vállára venni. Majd politikai pályára lép és ily módon két marhával maga köré gyűjt egy csomó marhát.

Beküldte: Salamon István (Ausztrália)



Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: Salamon István []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: április 11, 2007
Utolsó módosítás: április 11, 2007

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub