Cikk/Anyag: Közel 100 milliárd többlet költséget okozott a villany fogyasztónak 2008-ban a menetrendtartás

Közel 100 milliárd többlet költséget okozott a villany fogyasztónak 2008-ban a menetrendtartás.

Prédikálószékkel szemben nemcsak a dumakörösök, köztük Sólyom László ágált, hanem az rendszerirányító (OVT) munkatársa Potecz Béla is. A múltban is voltak Kóka Jánosok.
A MAVIR gondozásában elkészült „A várható magyarországi erőmű-építések fontosabb adatai és a rendszerezésük közép- és hosszú távra c. tanulmány.

A reális zöldek álláspontja szerint a MAVIR szempontjából fontos lenne, hogy a villamosenergia-rendszer fejlesztésének lehetőségei között a villamosenergia – rendszer rugalmasságának a vizsgálata szerepeljen.
A villamosenergia –rendszer rugalmasságát forrásoldalról elsősorban a rendszer erőművi struktúrája határozza meg.

Az 1990-ig terjedő időszakra jellemző, hogy a rendszer úgyszólván teljes egészében alaperőműveket tartalmaz, kivéve mintegy 200 MW-nyi (Inota, Kelenföld) teljesítményű gázturbinát, amely ebben az időszakban a beépített erőművi teljesítőképességnek mindössze 2.8 – 3.0 %-a. A mentrendtartást az akkori körülmények között elsősorban a nagy szénhidrogén tüzelésű erőművekkel és az import teljesítménnyel biztosítottuk.
A menetrendtartás nehézségei már 1992-ben jelentkeztek volna, ha az ország bruttó villamos energia fogyasztása a rendszer váltást követően nem esik vissza.
Az elképzelés akkor - a visszaesés előtt - az volt, hogy a tíz 215 MW-is blokk (Dunamenti és Tisza) áll az OVT rendelkezésére a mentrendtartás céljára.
A Dunamenti Hőerőműnek két gázturbinával és egy gőzturbinával való bővítése, többek között annak szolgálatában állt, hogy a Dunamenti nyolc 215 MW-os blokk manőverezési képessége javuljon.
A Dunamenti ugyanis a 215 MW-os blokkok 13 atás megcsapolásról adta ki a szomszédos olaj finomítónak a 620 tonna/óra gőzt.
A gőzkiadás korlátozta a 215 MW-os blokkok menetrendre történő járatását.
1988-ban elvégzett vizsgálatok szerint a Dunamenti Erőmű két 215 MW-os blokkjának naponta le kellett volna állnia, hogy a Paksot ne kelljen az OVT-nek visszaterhelnie. Ma ennek a komplex gondolkodásnak a nyoma sem fedezhető fel, és ez ezért súlyos árat fizet az ország.
Ha meglenne Prédikálószék, a MAVIR-nak semmi gondja nem lenne a menetrendtartás területén.
A teljességhez tartozik, hogy nem csak a dumakörös zöldek, köztük Sólyom László ágált Prédikálószékkel szemben, hanem Potecz Béla az OVT munkatársa is.

A reális zöldek a Reális Zöld valóság 2006. évi téli számban tették közzé a magyar energiapolitikára vonatkozó 12 pontból álló javaslatukat. A 2006. évi téli szám honlapunkon elérhető
Ezúttal csupán a 4. pontot idézzük a 12 pont közül:
„A villamos energia rendszer irányítása tározós vízerőmű létesítését igényli. Az Országgyűlés, a kormány és a piaci szereplők együttes feladata, hogy tározós vízerőmű létesítéséhez költségalapot hozzon létre és működtessen, hasonlóan az (megszüntetett) útlaphoz, vagy a XIX. században létrehozott só alaphoz.” Idézet vége.
A menetrendtartás – tározós vízerőmű hiánya - 2008-ban közel 100 milliárd forint többlet költséget okozott a fogyasztónak.
Az energiaszektor, és benne a villamosenergia szektor átalakítása Nagy- Britanniában , a szigetországban azzal vette a kezdetét, hogy a rendszerirányító hatáskörébe kerültek a villamos- energia rendszer szabályozásához szükséges források (vízerőművek).
A legnagyobb kárt azok okozták a hazának, amelyek az EU kritériumoknak való megfelelést a szükségesnél jobban szorgalmazták.(Versenyhivatal és sokan az energetikusok köréből is)
Az öreg kontinensen Németország és Franciaország a termelés, szállítás, szolgáltatás területére Nemzeti Bajnokokat hozott létre. A németek és franciák az EU kritériumokat nemzeti érdekeink szerint értelmezték, míg kishazánkban Kóka János csapata szemüvegén keresztül. A németek és a franciák a természetes monopóliumot jelentő tevékenységek szétválasztása helyet, azokat nemzeti trikolórban integrálták.
A Versenyhivatal bűne között tarja nyilván a reális zöldek szervezete a befagyott költségek, hosszú távú szerződések körül keltett hisztériát.
Hibát követett el a kormány HTM -ek felmondásával.
Az erőmű és hálózat fejlesztésére az EU direktíva az ajánlattevő változaton túlmenően az ajánlattevő változatot is megengedőnek tartja.
A reális zöldek elégedetlenek a hazai szabályozás intézmény rendszerével.
A Magyar Energia Hivatal ha csak részben megfelelt volna egy független reguláló hatóságnak, a reális zöldek aggodalma sokkal kisebb mértékű lenne. (Kos)







Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: május 13, 2009
Utolsó módosítás: május 13, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub