Cikk/Anyag: SAJTÓKÖZLEMÉNY a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítási programjának felülvizsgálatáról

SAJTÓKÖZLEMÉNY
a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítási programjának felülvizsgálatáról


A Paksi Atomerőmű Zrt. 2008. november 17.-én benyújtotta az Országos Atomenergia Hivatalhoz az atomerőművi blokkok tervezett élettartamán túli üzemeltetésére vonatkozó programját, ami a Nukleáris Biztonsági Szabályzatok előírásai értelmében előfeltétele a blokkok tervezett üzemidején túli üzemeltetése engedélyezhetőségének. A programhoz mellékelte a Nukleáris Biztonsági Szabályzatban és az üzemidő-hosszabbításra vonatkozó hatósági útmutatókban megadott előírások, illetve ajánlások szerint összeállított, az üzemidő-hosszabbítást megalapozó dokumentációt.

Az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága (OAH NBI) a benyújtott dokumentációkat értékelte. Az üzemidő-hosszabbítási program értékeléséből származó, a Paksi Atomerőmű Zrt.-re, mint engedélyesre vonatkozó előírásokat az OAH NBI hatósági határozatban rögzítette és a hatósági előírások teljesülését folyamatosan ellenőrzi.

A blokkok tervezett üzemidőn túli üzemeltetésének engedélyezéséről a hatóság a későbbiekben blokkonként benyújtandó engedélykérelem elbírálása alapján dönt. A Paksi Atomerőmű első blokkjának üzemideje 2012 végén jár le, az üzemidő meghosszabbítására vonatkozó kérelmet tehát ez erőműnek 2011 végén be kell nyújtania. A blokkonkénti engedélykérelmekben az engedélyes majdan bemutatja, hogy az üzemidő-hosszabbítási dokumentumokban leírt, a hatóság által elbírált és előírásokkal ellátott előkészítő programját sikeresen elvégezte, ezáltal felkészítette az adott atomerőművi blokkot a meghosszabbított üzemidejű üzemeltetésre.

Az üzemidő-hosszabbítás fontosságát jelzi az a tény is, hogy a benyújtott program-dokumentáció elbírálására indított projektben az OAH NBI felügyelőinek több mint 80%-a vett részt és a vizsgálati időszakban (2008. december – 2009. május) ez a munka a hatóság erőforrásainak több mint 50%-át kötötte le. A bírálatot öt munkacsoport az alábbi területeket vizsgálva végezte el:

1. A program terjedelme, teljessége
2. Rendszerek és rendszerelemek öregedéskezelése
3. A korlátozott időtartamra érvényes elemzések kezelése
4. Karbantartás-hatékonyságmonitorozás és berendezés-minősítés
5. Az üzemeltetés legfontosabb dokumentumainak kezelése

Az átvizsgálás eredményeként született észrevételeket súlyosságuk alapján a bírálók három kategóriába sorolhatták. Az első kategóriájú észrevétel olyan hiányosságra mutat, amely már ma is kétségessé teheti az üzemidő-hosszabbítás megvalósíthatóságát. A második kategóriájú észrevétel fontos, orvosolandó, vagy beavatkozást igénylő hiányosságra utal. A harmadik kategóriába olyan észrevételek kerültek, amelyek kevésbé jelentősek, de figyelembe vételük szükséges lehet, vagy javíthatja az üzemidő-hosszabbítás előkészítésének hatékonyságát.

Általánosságban a felülvizsgálat az alábbi megállapításokra jutott:

A benyújtott dokumentációk alapján olyan hiányosság, ami az üzemidő-hosszabbítás lehetőségét kizárná nincsen. A bírálók 315 második kategóriájú és 101 harmadik kategóriájú észrevételt tettek.
A programhoz benyújtott időterv alapján megállapítható, hogy a feladatok többségének tervezett időbeni végrehajtása lehetséges, azonban egy részüknek a tervezett határidőn túli végrehajtása már veszélyeztetheti az üzemidő-hosszabbítás megvalósítását. A sikeres végrehajtás néhány tervezett határidő módosítását is szükségessé teszi.
A benyújtott dokumentumok tartalmukban lefedik, formájukban követik a Nukleáris Biztonsági Szabályzatokban előírtakat, ugyanakkor sok tartalmi és formai hiányossággal is terheltek. A rendszerek és rendszerelemek terjedelmének leírása helyenként hiányos, a program hivatkozásai nem egyértelműek, visszakeresésük esetenként nehézkes.
A benyújtott anyagok kidolgozottsága és teljessége részenként eltérő, minőségük egyenetlen. A bírálatok készítése során folytatott konzultációk ugyanakkor azt mutatták, hogy az ÜH-val összefüggő feladatok előkészítése egyes területeken ma már jelentősen előrehaladottabb, mint amit a benyújtott dokumentumok tükröznek.
Összességében, a programban kitűzött feladatok, valamint a hatóság által előírtak maradéktalan és határidőre történő teljesítése esetén az üzemidő-hosszabbítás feltételei nagy valószínűséggel előállnak.


Budapest, 2009. június 19.

Dr. Rónaky József


Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: június 22, 2009
Utolsó módosítás: június 22, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub