Cikk/Anyag: Dr. Gál István kandidátus, okleveles bányamérnök hozzászólása, Dr. Gordos Péter energetikai szakállamtitkár előadáshoz

Dr. Gál István kandidátus, okleveles bányamérnök hozzászólása, Dr. Gordos
Péter energetikai szakállamtitkár előadáshoz.
("Magyarország energiaellátásának és biztonságának helyzete és feladatai; a
Kormány várható intézkedései és cselekvési lehetőségei"címmel a GTTSZ által
2009.május 19-én a Hungexpo Zrt. Konferencia központjában sorra került
előadás és vitasorozaton.)


Államtitkár úr, Elnök úr, Tisztelt Konferencia!

Ma, amikor a kormány és a pártok a válságból kivezető útról, az inflációcsökkentés lehetőségeiről és a munkahelyteremtésről beszélnek, egyértelmű, hogy az ország energiaellátását is e három szempontból célszerű vizsgálni. A lakosság az elszegényedése miatt egyre nehezebben tudja a villanyszámláit kifizetni, tehát elsősorban a villamos energiát olcsón előállító erőművekre lenne szükség. A jelenlegi erőművek villamosenergia előállítási költségei: Paks: 10 Ft/ kWh alatt, Visontai lignit erőmű 12-13 Ft/kWh, az egyetlen barnaszén tüzelésű Vértesi Erőmű 14-15 Ft/kWh. Ezzel szemben a zöld energiahordozókból több mint 20 Ft-ért termelhető egy kWh villamosenergia. A szélkerekek és egyéb zöld áramtermelők az adófizetők pénzéből évente közel 60 - 70 Mrd Ft támogatást kapnak. Hol itt a versenyhelyzet?
A jelenlegi erőműpark elöregedése miatt az áramtermelésből történő kivonásuk után közel 6-7 ezer MW kapacitáshiány keletkezik. Kérdés, hogy az ebből következő energiahiányt milyen forrásból, mennyiért, és ki fogja előállítani? Az ország érdeke nyilván az, hogy olcsón állítsa elő az energiát, és egyben munkahelyet teremtsen. Ezzel szemben még mindig import gáz behozatala van tervbe véve: Felvetődik a kérdés kinek jó az import? Elsősorban az exportáló országnak, hiszen ott teremt munkahelyet, ott képződnek az ország költségvetését növelő bevételek, másrészt az importőr kereskedőnek, hiszen több ezer éves tézis, hogy a haszon a kereskedelemben van, csak olcsón kell venni és drágán eladni, az ország bevétele esetleg a vám lehet. Ráadásul az import kiszolgáltatottá teszi az országot, és drága. A jelenleg importált gáz- és kőolaj kitermelési költsége insitu az eladási árnak mintegy 20 % a, 80 % a rárakodó szállítási-, kezelési költség, tranzitdíj, profit stb.

Az import ellenében az energiaellátást a hazai természeti erőforrásokra kellene alapozni. Magyarországnak lignitvagyona közel egy Mrd tonna és elegendő alapot szolgálhat lignittüzelésű erőművek termelésbe állítására. A világ fejlett országaiban sorra épülnek a szénerőművek. Az EU-ban a lengyelek mellett, a németek is hazai erőforrásra alapozzák a villamos energiatermelésüket. A CO2 kibocsájtásra hivatkozó ellenérv nevetséges, hiszen Magyarország CO2 kibocsájtása világviszonylatban szinte nem is mérhető, nem valószínű, hogy Kína, India, az USA nem korlátozott CO2 kibocsájtása náluk nem számit, csak mi okozzuk a globális felmelegedést, amiről ma már bizonyított, hogy nem is annyira a CO2 okozza (a metán stb.)

A másik erőforrásunk a víz. A vízlépcsők megépítése még ma is szinte tabu. Miért? Az osztrákoknál 16 üzemel a Dunán, mi, annak ellenére, hogy a Hágai pert elvesztettük, még mindig egy szűk lobbi szájalása miatt nem merünk róla beszélni. Pedig a folyóink alkalmasak lennének több vízerőmű létesítésére. Erről a GTTSZ szervezésében volt egy kitűnő előadás Dr. Kozák professzortól. A hazai természeti erőforrások igénybevétele munkahelyeket teremt, a költségvetés bevételeit növeli, azaz minden kitűzött célt teljesít, és egyben az ország energiaellátási kockázatát csökkenti. Hát igen, a probléma a CO2 kibocsájtás. Minden EU képviselőjelölt azt mondja a szavazólapok gyűjtésekor, hogy az ország érdekeit akarja képviselni. Hát akkor képviselje, és harcolja ki az ország érdekeit. A zöld lobbikkal pedig tudatosítani kell, hogy az ország érdeke most az olcsó villamos energia, a munkahelyteremtés, a kockázat csökkentése, ha nem értik meg forduljanak bírósághoz.

Összefoglalva. Tisztelt Államtitkár úr! Én úgy gondolom, hogy még nem késő irányt változtatni, és az import-, a hazai és nemzetközi gázlobby ellenében nem a bizonytalan, milliárdokat felemésztő ilyen vagy olyan vezetékekben gondolkodni, hanem az ország érdekében a hazai erőforrásinkat igénybe venni.

Köszönöm a meghallgatást.
Jószerencsét!



Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: július 28, 2009
Utolsó módosítás: július 28, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub