Cikk/Anyag: 2009-09-08 Közlemény, Zöld programok összefogásával indul az Újrahasznosítási Hónap

Zöld programok összefogásával indul az Újrahasznosítási Hónap


Hatodszor rendezik meg az újrahasznosítás egy hónapig tartó magyarországi fesztiválját, az Újrahasznosítási Hónapot. A szervező ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. akciójához idén több zöld kezdeményezés is társult. Az interaktív rendezvénykamion ezúttal a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium „Zöld Kréta” című roadshow-jával közösen indul országos turnéra, hogy a szelektív hulladékgyűjtést és az Ökoiskolák, Zöld Óvodák hálózatát népszerűsítsék. A budapesti nyitóeseményen bemutatták a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium Kultújra nevű programjának jelképét is, egy hatalmas üveggyűjtő konténert.

A közösen létrehozott interaktív környezetvédelmi játszópark a környezetvédelmi ismeretterjesztésnek a korábbiaknál még tanulságosabb és szórakoztatóbb lehetőségeit ígéri. Az ÖKO-Pannon hulladékok hasznosítását bemutató interaktív kiállítása 2009. szeptember 8. és október 9. között 25 városba látogat el. A mozgó rendezvénykamion és a játszópark egy-egy napig várja az érdeklődő közönséget a vendéglátó városokban. Az Újrahasznosítási Hónap kiállítóeszközeit a Csodák Palotája tervezői készítették, minden kipróbálható, megérinthető. Az érdeklődők italos kartonból papírt meríthetnek, vagy éppen mini hulladékválogató és mágneses szeparátor segítségével ismerhetik meg a szelektív hulladékok osztályozásának, válogatásának módszereit. A Zöld Kréta road show keretében a gyerekek élő társasjátékban, activity-ben, kérdezz-felelekben és hulladékvadászatban is kipróbálhatják magukat, míg a pedagógusok az Ökoiskola és Zöld Óvoda hálózathoz való csatlakozás lehetőségeivel ismerkedhetnek.

A rendezvény budapesti megnyitóján Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a Zöld Óvodák és Ökoiskolák hálózatának kulcsszerepét emelte ki a fiatalabb nemzedék környezettudatos szemléletének alakításában. A minisztérium Zöld Kréta című roadshow-ja azért kapcsolódott az Újrahasznosítási Hónap programjához, mert „a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt szeretné, hogy minél több intézmény tűzze ki a képzeletbeli zöld zászlót, bővüljön a környezettudatos életmódra, természetszeretetre nevelés iránt elkötelezett Zöld Óvodák és Ökoiskolák száma. Fontos, hogy az oktatásban és a nevelésben nagyobb teret kapjanak a környezeti jelenségek, folyamatok és összefüggések megismerését szolgáló tantárgyak és tevékenységek.”- mondta el beszédében a miniszter.

Szabó Imre további példaként idézte a tárca „Egy mozdulat”- Energiavadászat az iskolában című iskolai versenyét is, amely az általános iskola felső tagozatos diákjainak kívánja felhívni a figyelmét a környezetvédelem és energiamegtakarítás fontosságára. A játékban azok a tanárok és diákok vehetnek részt, akik szeptember 1-je és november 30-a között regisztrálnak a www.egymozdulat.hu oldalon. A tanulóknak feladatlapot kell kitölteniük, és mérniük kell azt, mennyire tudnak spórolni az energiával, mind otthon, mind az iskolában. A programban részt vevő osztályok nemzeti parki kirándulást, a diákok biciklit és dedikált pólót nyerhetnek. A játékba néhány nap alatt már több százan kapcsolódtak be.

Viszkei György, az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója köszöntőjében azokból a tapasztalatokból merített, amelyeket az ÖKO-Pannon lassan évtizedes szemléletformáló munkája során szerzett, élénk párbeszédben pedagógusokkal és gyermekekkel. „A helyes hulladékkezelési normák hosszú távon csak akkor épülnek be mindennapjainkba, ha azok tudatos nevelés, magatartásformálás, és nem kényszer vagy rövid távú ösztönzők hatására mélyülnek el. Ennek a tudatos munkának fontos eleme lett az Újrahasznosítási Hónap – mondta a szervezet igazgatója a megnyitón. Míg a program kezdetén, 2003-ban az ÖKO-Pannon rendszerében a lakosságtól 4300 tonna hulladékot gyűjtöttek szelektíven, 2008-ra ez az érték megközelítette az 50 ezer tonnát. A jövő környezettudatos fogyasztói döntéseit azoktól a gyerekektől, fiataloktól várhatjuk, akik ezekben az években teszik hétköznapjaik részéve a környezettudatos viselkedés mintáit.

A környezettudatosság kulturális értékét hangsúlyozza a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kezdeményezése, a Kultújra nevű program is, amelyet dr. Oláh Lajos, a tárca államtitkára mutatott be. Az akció a lakossági szelektív hulladékgyűjtés ösztönözésére szolgál, s első félévében kifejezetten a csomagolási eredetű üveghulladékokra koncentrál. Ennek oka, hogy a következő években jelentősen emelni kell hasznosításra kerülő üveghulladék mennyiségét: 2012-re az országnak 60 százalékos hasznosítási arányt szükséges elérnie. A magas követelmény teljesítése csak lakosság aktív közreműködésével lehetséges. A Kultújra programban résztvevők az FKF Zrt. által üzemeltetett budapesti hulladékudvarokba bevitt tiszta üveghulladékért vonalkódot kapnak, melyet különféle kulturális programra szóló belépőjegyre válthatnak át. A Kultújra program látványos méretű üveggyűjtő konténere az Újrahasznosítási Hónap budapesti helyszínén mutatkozik be.

A kiállítás Budapesten szeptember 8. és 10. között a Városháza Parkban tekinthető meg.




Elindult a Zöld Kréta roadshow!

-a program az Ökoiskolák, Zöld Óvodák hálózatát népszerűsíti-

Elindult a zöldtárca új, elsősorban pedagógusoknak szóló Zöld Kréta roadshow-ja, amely a környezettudatos szemlélet hatékony oktatását népszerűsíti, és a potenciális Ökoiskolák és Zöld Óvodák elérését célozza meg. A nagyszabású rendezvénysorozat 18 magyarországi helyszínre látogat el szeptember és október közepe között azzal a céllal, hogy interaktív kerekasztal beszélgetés keretében tájékoztassa a pedagógusokat a Zöld Óvoda, illetve az Ökoiskola hálózathoz való csatlakozás lehetőségéről és módszeréről. Jelenleg 443 Ökoiskola és 206 Zöld Óvoda működik Magyarországon.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium elsődleges célja közé tartozik, hogy elősegítse az óvodás és iskolás korosztály környezettudatos szemléletének, magatartásának, életvitelének kialakulását. Szükségszerű, hogy az elkövetkező években, az oktatásban és a nevelésben nagyobb teret kapjanak a környezeti jelenségek, folyamatok és összefüggések megismerését szolgáló tantárgyak és tevékenységek.

A környezettudatos szemlélet hatékony oktatását népszerűsíti a tárca Zöld Kréta roadshow-ja, amely 18 magyarországi helyszínre látogat el azzal a céllal, hogy interaktív kerekasztal beszélgetés keretében tájékoztassa az óvodákat és iskolákat a Zöld Óvoda, illetve az Ökoiskola hálózathoz való csatlakozás lehetőségéről és módszeréről. A szakmai előadáson megismerhetik a résztvevők a KvVM környezetnevelési programjait, a tehetséggondozás fontosságát, az erdei óvoda és iskola szolgáltatás jelentőségét.

Ezzel párhuzamosan a rendezvény szabadtéri környezetnevelési ismeretfejlesztő játékokat (kézműves sátor, hulladék horgászat, hulladék vadászat, kérdezz-felelek, élő társasjáték, ugrálóvár, varázsdoboz, sorbarakó, labirintus, mágneses szeparátor, információs térkép, mini hulladékválogató, papírmerítés stb.), műsorokat (koncert, mese előadás) és rajzpályázatot szervez az óvodai és iskolai korosztály számára.

A tárca szakmai közreműködésével és támogatásával fejlődő Zöld Óvoda és Ökoiskola hálózat feladata, hogy összefogja, információkkal, továbbképzésekkel, rendezvényekkel segítse azokat az iskolákat, melyek a fenntarthatóság pedagógiai értékeit helyezik működésük középpontjába. Jelenleg 443 Ökoiskola, 206 (szeptember 25-e után már mintegy 300) Zöld Óvoda és 113 Erdei Óvoda és Iskola szolgáltató működik Magyarországon.



A Zöld Kréta roadshow célja, hogy minél több intézmény tűzze ki a képzeletbeli zöld zászlót, bővüljön a környezettudatos életmódra, természetszeretetre nevelés eszméje iránt elkötelezett, minősített óvodák és iskolák száma.

Energiavadászat az iskolában

- a zöldtárca „Egy mozdulat” iskolai versenyt hirdet a legifjabb generációnak -

A környezetvédelmi tárca a szeptemberi tanévkezdéssel egy időben indítja el azt a szemléletformáló iskolai versenyét, melyen az általános iskola felső tagozatos diákjainak kívánja felhívni a figyelmét a környezetvédelem és energiamegtakarítás fontosságára, az „Egy mozdulat” program részeként.

Minden egyes alkalommal, amikor lakásunkban fűtünk, vagy hűtünk, ebédet főzünk vagy autóba ülünk, olyan döntéseket hozunk, amelyek hatással vannak környezetünkre. Ilyenkor ugyanis fosszilis energiahordozókat (például földgázt, szenet, benzint) égetünk el, amely során üvegházhatású gázokat, elsősorban szén-dioxidot juttatunk a légkörbe. Ezzel pedig mindnyájan hozzájárulunk az éghajlatváltozáshoz. Ahhoz, hogy otthonunkban 1 kilowattórányi áramot elfogyaszthassunk, az erőmű csaknem 3 kilowattórányi energiát használ fel.

A zöldtárca ennek érdekében „Egy mozdulat” néven országos iskolai program keretében több mint 3000 intézményben szeretné mozgósítani az általános iskolák felső tagozatos diákjait, akik a környezeti terhelés, az éghajlatváltozás okozta negatív hatások és a klímatudatossággal nyerhető előnyök (anyagi és egészségi) témákban versenghetnek egymással. A program kiemelt célja, hogy a jövő generációjában tudatosuljon, mennyire fontos feladat környezetünk védelme.

„A következő generációnak környezet- és energiatudatos nevelése, és környezetvédelem iránti elkötelezettségének erősítése kiemelt jelentőségű, hiszen a gyerekek környezetfókuszált oktatása egész életre szóló szemléletformálást eredményez. A bevonásuk nélkül nem lehet beszélni hosszútávon környezetére odafigyelő lakosság megteremtéséről.” – mondta az iskolai programról Szabó Imre miniszter.

Az „Egy mozdulat” játékban résztvevő osztályok között kisorsolnak egy osztálykirándulást valamelyik nemzeti parkba, az osztály regisztrált diákjai pedig kerékpárt illetve hazai hírességek által dedikált pólót nyerhetnek.

A versenyen olyan osztályok vehetnek részt, akik tanárai a játék ideje alatt elektronikusan regisztrálnak a www.egymozdulat.hu internetes oldalon. A jelentkezést követően a diákok egy tanóra keretében hallanak majd a környezetvédelemről és az energiamegtakarítás lehetőségeiről, otthon használható tippeket, ötleteket kapva. A tanárok az „Egy mozdulat” honlapról letölthető óravázlattal és háttéranyagokkal készülhetnek fel a rendhagyó tanóra megtartására. Az előadások után a játékban résztvevő osztályok tanulói a témához kapcsolódó feladatlapokat kapnak, amit november 30-ig küldhetnek vissza, hogy részt vehessenek a december 9-i sorsoláson. Az osztályok közötti verseny részvételének feltétele hogy az osztály legalább 10 kitöltött feladatlapot megküldjön a szervezőknek, és hogy legalább 10 tanuló részt vegyen az energiavadászatban. Az energiavadászat során a tanulónak fel kell mérnie, hogy mit is jelent az energiamegtakarítás otthon, a gyakorlatban: a játékosnak fel kell jegyezni, hogy mennyi gázt, vizet, áramot fogyasztott a családja egy nap alatt, majd az Egy mozdulat honlapon található Energiakalkulátor segítségével ki kell számolnia, hogy az újonnan megtanult környezetbarát tippek alkalmazását követően mennyivel csökkent az otthoni energiafelhasználás.

Az érdeklődők a pályázatról további információkat a www.egymozdulat.hu/iskolaprogram weboldalon találhatnak.

Budapest, 2009. szeptember 8.



KvVM Sajtóiroda

tel: 457-3415





K_zk_zöldkréta_0908.doc




K_zk_energiavadászat_0908.doc




bp_sajtokozl_2009_0908_final.pdf







Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: szeptember 09, 2009
Utolsó módosítás: szeptember 09, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub