Cikk/Anyag: Az EU Víz Keretirányelv / VKI célkitűzései - integráció - hallépcsők

Kedves Kollégák!

A Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / VGT készítésének alapját "elvileg" az EU VKI képezi.

A "gyakorlatban" azonban a VKI önkényes, KvVM tárca-értelmezésével állunk szemben, amikor a tervezési megbízás nem terjed ki a VKI célkitűzései között nevesítve szereplő hajózás, árvízvédelem és a vízerőművek problémakörére , az energia-, közlekedési-, mezőgazdasági-, halászati-, regionális-, idegenforgalmi feladatok integrálására sem (lásd a mellékelt hivatalos angol-magyar nyelvű dokumentum pirossal kiemelt részeit, a preambulumban és a (16) pont alatt! A (35) pont az országhatárokon átterjedő vízgyűjtőkre, az 1. cikk (e) pontja az árvízek, aszályok hatásaival, a felszíni és a felszín alatti vizekkel foglalkozik), a VGT "A Duna-vízgyűjtő magyarországi része" c. dokumentum kézirat 9. fejezetében felsorolt, "Kapcsolódó programok és tervek"-en felül! (ÚMFT, ÚMVP, KEOP, NKP-III, NFFS, NÉS, NÉP, OKKP, VTT, GOP, ROP, OTK, OTrT, NTS, KözOP, HOP, NHST, NCA, TTI, ETEOP, LIFE+ Program, TEN-T, TEN-E, JEREMI, stb. lásd: 353-370. oldal)!

A tervezés módszertana, a vízgyűjtő-területek lehatárolása is vitatható! Teljesen logikátlan pl., hogy a Tisza-tó - a jelenlegi lehatárolás szerint - 4+1 tervezési egységhez tartozzon, stb.! (Az Al-Duna jobb-part - bal-part téma hasonló!)

Az interneten is elérhető dokumentumok, háttéranyagok, jegyzőkönyvek alapján, előzetesen megállapítható, hogy a vizsgálatok, felmérések is csak a fenti, KvVM felelősségi körébe tartozó témákra terjedtek ki, amelyeknek egyeztetése, koordinálása még a KvVM Főosztályai között sem tekinthető lezártnak, nem is beszélve a témában érintett és érdekelt társ-tárcákkal (FVM, KHEM, NFGM, ÖM, stb.), ill. a határon-átnyúló vízfolyások esetében szükséges nemzetközi egyeztetésekről, valamint ezek eredményeinek átvezetéséről, és idő-igényéről!

Ugyanakkor - amikor a legfontosabb, legkritikusabb szakmai egyeztetések még meg sem kezdődtek - már országos egyeztetés alatt állnak az "intézkedési csomagok", jogszabályi-,törvényi módosítási-, felülvizsgálati javaslatok a fenti, hiányos vizsgálatok felmérések alapján, e-hó végi lezárási határidővel!?

Ezek - jelentőségüknél fogva - elsősorban az országos, ill. nemzetközi jelentőségű Dunát, Tiszát és a Drávát, ill. mellékfolyóit érintik!

Az eddigi dokumentumokban a duzzasztás, a hajózás, a kikötő-építés, stb. a "mesterséges és erősen módosított víztestek" kapcsán eleve, mint akadályozó-, vízminőség-rontó tényezők szerepelnek (pre-koncepció!), ez megengedhetetlen!

Ugyanakkor a Nicki Duzzasztómű és a Kenyeri Kisvízerőmű, valamint a kaszkádos, "csalivíz-vezetékes" hallépcső 2009.08.27-i ünnepélyes átadása kapcsán a KvVM vezetői részéről (ÉDUKÖVÍZIG-et, FHNPI-t is bele értve!) elhangzott pozitív értékelésekre hivatkozva, azok alátámasztásául, és érvanyagként mellékelem a hallépcsőkre (Rába, Ipoly, stb.) vonatkozó interneten is elérhető dokumentumokat is.

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033



A Víz Keretirányelv / VKI célkitűzései





Cikk/Anyag kategóriája: Vizügyek
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: szeptember 09, 2009
Utolsó módosítás: október 23, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub