Cikk/Anyag: Prágában tanácskoztak a V4-ek környezetvédelmi miniszterei


"Új ismerősök egymás között. Tőlük függ, hogy Fodor Gábor megtanulja-e az új játszmát, az új szabályokat, vagy a régi módon csinálja tovább, már mint azon módon, amelyet Illés Zoltán igyekszik beléje sújkolni. "

----------------------------------------------------

Prágában tanácskoztak a V4-ek környezetvédelmi miniszterei

Közlemény

A klímaváltozással, a hulladékkérdéssel, a pán-európai környezetminőség javításával is foglalkozik, valamint a bányászati eljárásokban a fenntartható, környezetbarát technológiák alkalmazásáról is szól az a közös nyilatkozat, amelyet a visegrádi négyek környezetvédelmi miniszterei fogadtak el a pénteken, a Prágában tartott kétnapos tanácskozást követően. A prágai tanácskozás egyik érdekessége az, hogy a V4-ek környezetvédelmi miniszterei – közöttük Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter - a tavalyi találkozóhoz képest valamennyien újak a pozíciójukban.

A tanácskozáson napirenden volt a klímaváltozás és az EU új energiapolitikája. A cél egy közös álláspont kialakítása, elsősorban a 2020-ra vonatkozó célok tehermegosztását illetően. A V4-ek közös érdeke, hogy a rendszerváltáshoz kapcsolódó korábbi erőteljes üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátás-csökkenés is elismerésre kerüljön. Az energiapolitika terén a V4 miniszterek megvitatták azt is, hogyan lehet támogatni a megújuló energiaforrások arányának és az energiahatékonyságnak a növekedését az Európai Tanács által márciusban elfogadott 20 %-os összcél elérése érdekében.

A V4-ek környezetvédelmi miniszterei megvitatták az EU új hulladékkeret irányelvét, amely első olvasatának tárgyalása a tervek szerint a júniusi EU környezetvédelmi tanács ülésen lezárulhat.
A prágai tanácskozáson a miniszterek áttekintették az októberben Belgrádban tartandó Környezetet Európának környezetvédelmi miniszteri találkozón szóba kerülő kérdéseket is.
Az EfE folyamat célja a pán-európai környezetminőség javítása és a környezetpolitika összehangolása, előmozdítva a régió fenntartható fejlődését. Valamennyi országa számára, egyenlő elbánás mellett teremt kereteket a régió környezetpolitikai kérdéseinek megvitatására, a térség környezeti állapotának értékelésére, közös programok kialakítására, új jogi eszközök kidolgozására, a meglévő egyezmények, jegyzőkönyvek, stratégiák és egyéb vállalások végrehajtása hatékonyságának vizsgálatára, illetve általában a regionális együttműködés támogatására. A folyamat keretében kiemelt figyelmet fordítanak annak elősegítésére, hogy a régió keleti országai a környezetvédelem területén felzárkózhassanak. A konferencia fontos témája a folyamat jövőjének átgondolása, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen témákkal foglalkozzon jövőben a folyamat, és hogy milyen földrajzi régióra irányuljon a tevékenysége. Az EfE sorozat előző öt konferenciáján Magyarország részt vett és tervezzük az aktív szereplést Belgrádban is. A folyamat keretében létrejött nemzetközi egyezményekhez és jegyzőkönyvekhez Magyarország csatlakozott.

A V4 miniszterek az EU környezetpolitikai keretének, és elsősorban a hatodik környezetvédelmi cselekvési program kritikus felülvizsgálatára szólítottak fel. A miniszterek úgy látják, hogy a jelenlegi környezetpolitika és annak végrehajtása nem elegendő a káros tendenciák csökkentéséhez és megállításához, továbbá egyetértettek abban, hogy a környezetvédelmi megfontolások nincsenek megfelelően integrálva az egyéb szakpolitikákba. Emellett aggodalmukat fejezték ki a természeti erőforrások nem fenntartható használata és a természetvédelem finanszírozásának helyzete miatt.

Magyar kezdeményezésre került a V4-ek miniszteri tanácskozásának napirendjére a GMO-kra vonatkozó engedélyezési eljárások továbbfejlesztése. Az erről szóló vita során a miniszterek megállapodtak abban, hogy a V4 országok kezdeményezni fogják az EU-ban a genetikailag módosított szervezetekre vonatkozó engedélyezési eljárások továbbfejlesztését. Ugyancsak magyar javaslatra került sor egy közös álláspont elfogadására, amely a fenntartható, környezetbarát technológiák alkalmazásáról szól a bányászati tevékenységek során. A közös álláspont tervezete magyar kezdeményezésre született meg 2006. nyarán azzal a céllal, hogy a V4 miniszterek kifejezzék aggodalmukat a veszélyes és gyakran határokon átterjedő következményekkel járó bányászati eljárások miatt. A téma e körben történő felvetését alátámasztotta, hogy Csehország törvényi szinten tiltotta meg a cián alapú technológiák alkalmazását a bányászatban 2000-ben. Emellett az Európai Unióban, pán-európai és ENSZ kereteken belül is történtek lépések a bányászati technológiák által okozott környezeti kockázatok minimalizálása érdekében.

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztárium
Sajtóiroda
Kiadás dátuma: 2007. május 25.

* * * * * * * *



Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: május 25, 2007
Utolsó módosítás: május 25, 2007

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub