Cikk/Anyag: Hozzászólás Gerő András Népszabadságban 2009. október 16-án megjelent cikkéhez

Hozzászólás Gerő András Népszabadságban 2009. október 16-án megjelent cikkéhez.

Idézet a cikkből:

„A történelmi kitérő itt inkább arra vonatkozik, hogy az Európai Unió nagyon is demokratikus, polgárosult jogállamai közül jó néhány monarchikus keretben működik. Nagy-Britanniától Dániáig, Luxemburgtól Hollandiáig, Spanyolországtól Svédországig a monarchikus államformát lelhetjük fel -, miközben ezek az államok azonos elvek szerint működő, számunkra sok esetben példaértékű polgári társadalmak és demokráciák. Nem ördögtől való tehát a monarchia gondolata; attól függ minden, hogy milyen az a monarchia.

Úgy gondolom, hogy a monarchia egy politikai közösségen belül képes megteremteni azt az autoritást, ami a demokratikus működés és a végrehajtó hatalom politikai kritikája mellett biztosíthatja azt a kritériumot, amit az alkotmány ma a köztársasági elnökhöz társít, nevezetesen a nemzeti egység közpolitikai, ámde pártpolitikán felül álló kifejezését. Ez természetesen csak akkor működik, ha a monarcha uralkodik, és nem kormányoz, azaz: szerepe szimbolikus.

A monarchának a köztársasági elnökkel szembeni előnye, hogy nem választják, hanem öröklési rendben működik, tehát legitimitása nem a pártpolitikai viszonyoktól függ. Vélhetően nem kerülne többe a költségvetésnek, mint a köztársasági elnök fenntartása. Nem elsődlegesen a személynek, hanem az intézménynek szól a tisztelet és az autoritás. A monarchia külsőségei pedig megadják azt a történelmi patinával ellátott spiritualitást, amire minden politikai rendszernek és közösségnek szüksége van.

Itt most nem térnék ki arra, hogy egy államforma-változtatásnál melyik dinasztia kerülhetne helyzetbe, hiszen elvi problémákról beszélünk. Az bizonyos, hogy a köztársasági elnök intézménye nem váltotta be a hozzá fűzött alkotmányos reményeket. (Megjegyzem: megítélésem szerint az elnöknek nemcsak a nemzet, hanem az állam egységét is reprezentálnia kellene. Az állam egységének kifejezése - sajnálatos módon - kimaradt a rá vonatkozó alkotmányos passzusból.)

Tehát azt hiszem, hogy a szükséges, ámde hiányzó autoritáskomponens okán érdemes lenne kinyitni az államformáról szóló vitát, mert még akkor is, ha nem változtatunk államformát, egy ilyen diskurzusnak talán meglenne az a hozadéka, hogy felszínre hozza a köztársasági elnöki intézmény autoritásbeli megroggyanásának okait és lehetséges orvoslásának módozatait.”

Forrás: Népszabadság, 2009. október 16. Gerő András

Az SZDSZ leszereplése után a Népszabadsággal együtt Gerő András is elérkezettnek látta, hogy feltárja olvasói számára az igazságot egy hosszú bonyolult írásban. Ezt a legitimisták 1990-ben egyszerűbben fogalmazták meg az akkor még meglévő Ludas Matyi címlapján. Ha a királyság szükségességéig eljutunk, akkor ezt az eredményt semmiképpen sem szabad a dinasztia kérdésének felvetésével semmivé tenni. Egyértelműen állítjuk, hogy a magyarság számára a legitim királyság a jövő államformája, amely alkalmas arra, hogy az országot a válságból kivezesse, és a világ magyarságát kulturálisan összefogja.

Pálos László


Cikk/Anyag kategóriája: Média
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: október 25, 2009
Utolsó módosítás: október 25, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub