Helgert László úr részére!

Alternatív energia

 

Tisztelt főszerkesztő úr!

 

A GAZDASÁG TV-re, mint hírforrásra hivatkozva az önök hírei között azt olvashattuk és Lambert Gábor gazdasági rovatvezetőtől élőszóban is hallottuk, hogy „Drágulhat az áram a paksi erőműbővítéssel” A cím egyértelműen azt sugallja, hogy az áram drágulásának oka az atomenergia használata az áramtermelésben.

 

EZ NEM MÁS, MINT EGY MEGALAPOZATLAN ANTINUKLEÁRIS PROPAGANDA, A FOGYASZTÓK SZEMBEÁLLÍTÁSA AZ ATOMENERGIA ALKALMAZÁSÁVAL!

 

Ha valóban úgy lenne, hogy az áram ára csak azért drágulna, mert bővítik a paksi atomerőművet, akkor ezt a beruházást nem lenne szabad megvalósítani. Ha nem így van, akkor ilyen híreket a médiában nem lenne szabad megjeleníteni.

L. G. azt mondta, hogy az atomerőműben termelt áram a legolcsóbb, azért, mert az egykori beruházás költségét már kitermeltük. Megjegyzem, hogy a Paksi Atomerőműben termelt áram nem csak a „beruházási költségek kitermelése után vált a legolcsóbbá”, hanem kezdetektől fogva a legolcsóbb!! L. G. szerint, ezt a kitermelést az új blokkoknál is meg kell tenni, amiből ő – bizonyos alapos számítások elvégzése után – azt hozta ki, hogy az új blokkok 8÷10 év múlva a jelenlegi ár (nyilvánvalóan az önköltség) kétszereséért, 25÷27 Ft-ért termelnék az áramot.

 

Nos, nézzük a dolgokat konkrétan. L. G. szerint, egy blokk (valószínű 1000 MW elektromos kapacitásúra gondolt) kb. 1500 Mrd Ft-ba kerülne. Egy MW kapacitás beruházási költsége ennek egy ezrede, vagyis, 1500 millió Ft lenne. Egy kW beruházás az utóbbinak az ezrede, vagyis, másfél millió Ft-ba kerülne. Hatvan üzemév alatt 1 kW kapacitással 445 760 kWó áramot lehet termelni (60×24×365×0,85). Tehát, 1 kWó áram megtermelésének beruházási költsége 1 500 000/445 760=3,36 Ft/kWó!!!

 

Tisztelettel kérdezem Öntől, de kifejezetten Lambert Gábortól kérdezném (hálás lennék, ha az elérhetőségét megadná), hogy milyen árképzési modellel lesz ebből a mindössze 3,36 Ft-ból 25÷26 Ft/kWó-ás ár, hiszen ő mondta, hogy az üzemanyag-költség az atomerőműben sokkal kevesebb, mint a fosszilis üzemanyagokat használókban?

 

Várom válaszukat: Bogáncs János

 

Paks, 2012-06-17

 

Ui.: Kovács József GAZDASÁG TV főszerkesztő részére

 

Magam is kidolgoztam egy beruházási modellt, amelyből az derült ki, hogy az új első blokk várható indulásakor (2027.-2028.) az abban termelt áram tőkére vetített önköltsége 6,8 Ft/kWó lenne. A mai árképzési modell szerint (az üzemanyag és a termelési költségek figyelembe vételével) ez 25÷30 Ft/kWó integrális önköltséget jelentene. Az atomerőműtől ma 11,5 Ft/kWó-ért (a mai integrális önköltségért) veszi az MVM az áramot, amit 17,2 Ft-ért ad tovább a szolgáltatóknak. Ebből lesz ma a 48,5 Ft-os fogyasztói ár. Az új blokk indulásakor tehát az atomerőműtől az integrális önköltség középértékért (27,5 Ft/kWó-ért) vásárolt áramból 77,5 Ft/kWó fogyasztói ár alakulna ki (27,5×48,5/17,2).

 

A legfrissebb hírek szerint Németországban (ahol az áram már ma is 40%-kal drágább, mint Franciaországban) az atomerőművek leállítása miatt 2025-re 70%-kal nő az áram ára (a lakosságé még ennél is nagyobb mértékben fog nőni). Meggyőződésem, hogy a Paksi Atomerőmű üzemidő hosszabbításának és új blokkokkal való bővítésének elmaradása nagyjából hasonló következményekkel járna, vagyis, 2027-2028-ban 85-90 Ft/kWó lakossági fogyasztói árral kellene számolni.

 

Amennyiben a magyar állampolgárokat meg fogjuk kérdezni a bővítéssel kapcsolatban, akkor ezt megelőzően erről is tájékoztatni kell őket. Egyértelmű, hogy atomenergia nélkül az áram Magyarországon 20-25%-kal drágább lesz.

2012-06-18

 

 

WordPress Plugin Share Bookmark Email