Magunknak adhatjuk a hőt 2015-től?

 

Megfogott egy hír, amit Oroszlány városi TV-je bocsájtott szárnyra:

„Biomasszás fűtőművet építhet a Magyar Villamos Művek a városnak, mintegy 6,3 milliárd forintért a Vért jelenlegi erőművi telephelyén. A képviselő-testület többsége (a teljes ellenzék elutasítása mellett) név szerinti szavazással azt a változatot fogadta el, mely alapján a művet jelképes bérleti díjért Oroszlány veszi át üzemeltetésre, 2014 végétől. A város jelenlegi hosszú távú hő vásárlási szerződése ezzel majd érvényét veszti, a hőt magunknak fogjuk termelni. Ebből következően az új, kétszeres termelői hőár állami kompenzációját az önkormányzat feladata lesz „kiharcolni” – hangzott el. 2020 végén az MVM lehetőséget biztosít Oroszlánynak, hogy forgalmi (mintegy 4,6 milliárdos) értéken megvásárolja a művet. A képviselők többsége azonban azt is elfogadta, hogy amennyiben az adásvétel 2020-ban nem valósul meg, megvizsgálják a fűtőmű további bérletének lehetőségét. A döntés részleteiről rövidesen mozgóképes híradásban is beszámolunk.” 

Eddig aggodalmam oka. Ugyanis ha jól értem és érzem ez mégsem a város üzlete! Ne higgyük azt hogy az energia politikai kérdés. Nem! Szín tisztán: lét kérdés! Olvassuk, az Önkormányzati Testület nem egyhangúan döntött. Mert hogyan is gondolhatnánk, hogy ily fontos kérdésben, mint az energia ellátás, haszontalan az egyetértés. Bizony hasznos az, mint bel- és külföldön járva sok helyt tapasztalom. Virágzó településeken…

Még 2010 őszén a nagyobbik kormánypárt jelenlegi frakció vezetője, aki egyben az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága elnöke is, írásban válaszolta kérdésemre: „a Vértesi Erőmű sorsáról nem határozunk a lakosság véleményének megkérdezése nélkül…” S mint kérte: megnyugodtam.

1.kép_szinesMost azonban nehezen tudom elhinni, hogy a Márkushegyi Bányaüzemben és a Vértesi Erőműben dolgozó Oroszlányi és Bokodi lakosok kifejezetten kérték volna és támogatnák a bánya és az erőmű idő előtti bezárását?! Hiszen ezek az üzemek a fő eltartói nemcsak e két hanem még több környező településnek is. Mint ahogyan az erőművi szenes kazánok szalma tüzelésre való átalakítását sem szorgalmazták 2006-ban a tervezett kazán felújítás, korszerűsítés helyett!

Nem lehetek hát nyugodt. Mint ahogyan műszakilag, szakmailag sem! Ha Oroszlány saját távfűtést akar miért nem a város szélén lévő volt szén osztályozó telephelyét használja e célra? Olcsóbb lehetne. Nem lenne hosszú távvezeték, kevesebb víz, energia, karbantartás stb. szükségeltetne. Az Önkormányzat egyetlen tagja sem mondhatná: másé az üzlet nem miénk…

 

Mi lesz Bokoddal? Hiszen most ők is az erőmű hulladék hőjén melegszenek az ország legolcsóbb távfűtése mellett! Ez az ottani Testület gondja…

S mi lesz az erőművel? Szétbontják, hogy írmagja se maradjon a ma sem üzemelő átalakított kazánoknak. Az MVM magabiztos és töretlen összetételű szakértői köre újabb halott dínót tervez! Biomassza erőmű fiaskó után biomassza távfűtő művet. Újat, pedig ott az átalakított két kazán. Az is használható lenne, nemde? Nem kellene beruházni újat. Nominálisan olyan áron, mint 2006-ban. A mai vásárló erő persze egy más kérdés. Az most kisebb. Joggal merül fel a kérdés: honnan lesz a száraz tüzelő anyag? Szakolyban sem sikerült, s a Vértesi Erőműben sem, akkor miből gondolják, most lesz mivel etetni a kazánokat? És így jönnek a nyugtalanító gondolatok…

2.kép_szinesS mi lesz veled Magyar Szénbányászat? Végleg megszűnsz létezni? Hiszen szén lenne, meg van is. Mint a korábban sikerrel likvidált többi szénbányánkban. Az erőművet nemcsak fél terhelésen lehetne járatni mint most. Ha a tulajdonos MVM úgy óhajtaná. Engedély is van 2020-ig mint az az MVM honlapján a többi tényadat mellett olvasható. Ezzel szemben tovább folyik a közelmúlt öröksége. A bezárási megszüntetési, kiirtási szándék. Mely egyben egy csokor szakmai kultúra –benne a magyar bányászat- hazai megszüntetését jelenti. Pedig erre is van nem egy ellenkező tartalmú nyilatkozat a bányászati szakmai kultúra megőrzéséről!

Akkor hát mégsem kerül most sem a józan ész az üzleti érdekkel egy szintre? Kormányokon átívelő szakmaiatlanság, bányászat ellenesség, munkanélküliség növelés, az értékteremtő munka és a vidéki sorsok iránti közömbösség lenne? Ez nem lehet, a szózatokból nem ez hangzik!

Reménykedjünk benne a helyi média téved… Az író pedig rossz álmából ébred.

 

Livo László

 

WordPress Plugin Share Bookmark Email