A magyar rendszerváltás elmúlt 25 évének előzetes mérlege. 2. rész

Kedves Kollégák!

A magyar rendszerváltás, vagy “rendszerváltoz(tatgat)ás” elmúlt 25 évének, ill. az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk 10. évfordulójának előzetes értékeléséhez – folytatásként, dr. Róna Péter és dr. Raskó György után –  dr. Csath Magdolna, közgazdászt, egyetemi tanárt hívom segítségül, az éter hullámain, ill. a “Hitel” c. folyóirat 2006. évi 2. számában megjelent, “Mi történt velünk, avagy miért futott vakvágányra a rendszerváltás vonata?” c. írása alapján, valamint dr. Pozsgay Imre, egyetemi tanárt, ugyancsak ugyanebben a számban megjelent, mellékelt, “A rendszerváltás közelről” c. írása, ill. a Közép-Európai Pannónia Klub 2013.05.23-i, VI. Társadalmi Párbeszéd Fórumon tartott előadása, valamint Oplatka András egyetemi tanárt, “Egy döntés története” c. könyvében foglaltak alapján, szembesítésül, Tabajdi Csaba, Európa Parlamenti képviselő, mellékelt MTI-OS közleményében foglalt szubjektív értékelések egy részével: 

http://www.mediaklikk.hu/2014/01/24/arcvonasok-csath-magdolna-kozgazdasz/  24:08  MR1 Kossuth Rádió. Arcvonások. “Rendszerváltók közelről”

Hallgassa meg! A portrésorozat ismert személyiségeket vagy a hallgatók előtt eddig még ismeretlen embereket mutat be: Csath Magdolna közgazdász.

A számok embere, előbb közgazdaságtant, majd matematikát tanult, mégis azt vallja, a gazdaság van az emberért és nem az ember a gazdaságért. Öt évig az Egyesült Államokban, majd egy évig Nagy-Britanniában volt egyetemi tanár. Mit gondol a 80-as évek Magyarországának gazdaságáról? Mi a véleménye a reformközgazdászokról? Erről is szó lesz az Arcvonások mai, a rendszerváltozással foglalkozó adásában.

 

http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=277  Aki felfüggesztette a Bős-Nagymarost, de ma már befejezné!
Péteri László

Úgy érzem, hogy – 25 évvel a “rendszer-változtatgatás” és 10 évvel az Európa Unióba – a tények, és a várható hátrányok objektív ismerete nélkül – történő “beléptetésünk” után, ideje lenne végre Magyarország elmúlt negyed-évszázadának igaz – dokumentumokra alapozott, pártpolitika-mentes, objektív –  történetét megírni, és ezek lényegét a “Történelem”-könyveinkbe is beépíteni, a felnövekvő generáció objektív tájékoztatása érdekében is! (Ezek között külön fejezetet érdemelne a magyar vízgazdálkodás, a magyar vízügyi szolgálat történetének felülvizsgálata, és a hazájukból méltatlanul elüldözött, de külföldön világhírűvé vált, és Magyarországon “agyonhallgatott” vízügyi szakemberek – legalább utólagos – rehabilitálása! Lásd: Dr. Mosonyi Emil akadémikus, a vízépítés nemzetközi hírű professzora egész életművének elismerése, stb.!)

Dr. Németh Miklós, volt miniszterelnököt és dr. Borhi László történészt, az MTA Történettudományi Intézete képviselőjét is személyesen erre kértem, a Közép-Európai Pannónia Klub 2009.12.15-i, “Törzsasztal”-ának rendezvénye keretében! (Lásd: melléklet. Sajnos kitérő választ adott, Magyar Népköztársaság utolsó, és a Magyar Köztársaság első miniszterelnöke, a “Nagy vissza nem térő”! Németh Miklósszerepét, jelentőségét – Oplatka András nyomdokain elindulva, a még élő szem-, és fültanuk segítségével, a kor történelmének dokumentumai feltárásával, elemzésével foglalkozó történészeknek – az MTA erkölcsi támogatásával – illene – több kortársával együtt – elismerni, és valódi helyére tenni! Dr. Antall József visszaemlékezéseit, Németh Miklóssal történt megbeszéléséit az első szabad választások utáni, átadás-átvétel kapcsán tett elismerő, dícsérő szavait, ugyancsak érdemes és szükséges lenne figyelembe venni!)

Dr. Németh Miklós – a hivatkozott rendezvényen, kérdésemre válaszolva – a Bős-Nagymarosi vízlépcső-rendszerrel kapcsolatban, kijelentette a jelenlévő hallgatóság előtt, hogy mai tudása és ismeretei alapján, befejezné a beruházást! (Annak idején, részben a Duna Kör által gerjesztett, politikai indíttatású, “Duna-mozgalmak”, részben az egymásnak ellentmondó MTA és szakértői vélemények, akadályozták meg ebben! Az Országgyűlési határozatok először a beruházás gyorsítására, majd később a Nagymarosi Vízlépcsőberuházás felfüggesztésére – ezen időszak alatt lehetett volna a hiányzó hatástanulmányokat elkészíteni (!) – , végül a beruházás leállítására vonatkoztak. A legnagyobb hibát – az államközi szerződés magyar részről történő, egyoldalú felbontását – sajnos, már az első szabadon választott, MDF kormány követte el, az SZDSZ-el, a Duna Körrel és az “ál-környezetvédők”-kel a háttérben. (De ennek részletes elemzése egy külön fejezetet érdemelne, amelyhez kiindulásként, Moldova György “Ég a Duna” c. dokumentum-gyűjteményeszolgálhatna alapul!)

Kíváncsian várom, hogy ki(k) és mikor fog(nak) hozzá legújabb-kori történelmünk objektív, szakmai-, tudományos alapon történő megírásához?

Baráti üdvözlettel:

Péteri László
okl. építészmérnök, egyetemi tanársegéd
ny. min. vezető főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

WordPress Plugin Share Bookmark Email