Az Európai Unió Duna Régió Stratégiája / EUDRS végleges javaslata ...
Dátum: 2010. December 11. Saturday, 10:51
Rovat: Vízügyek


Az Európai Unió Duna Régió Stratégiája / EUDRS végleges javaslatának angol, német és magyar nyelvű dokumentumai + visszhangok

Kedves Kollégák!



Az Európai Bizottság Regionális Politikai Főigazgatósága által, tegnap nyilvánosságra hozott, Európai Duna Régió Stratégiára / EUDRS-re, és akciótervre vonatkozó, eredeti angol, német és a pillanatnyilag rendelkezésre álló, magyar nyelvű dokumentumokat, valamint a sajtó-visszhangokból néhány további kivonatot, valamint az EUDRS-t röviden bemutató alábbi videó-linket mellékelem:

http://ec.europa.eu/regional_policy/cooperation/danube/index_en.htm 6:40
2010.12.08. Európai Bizottság - Európai Unió Duna Régió Stratégiájának bemutatása. Angol nyelvű, de magyar résztvevőkkel, magyarul!

Az eredeti magyar javaslathoz képest, változatlanul érdekes a prioritások sorrendjének, tartalmának a magyartól eltérő megfogalmazása a többi Duna-menti ország részéről. Ebből a szempontból az osztrák, a román és bolgár jelenlegi helyzet, az adottságok és a fejlesztési javaslatok bemutatása érdemel figyelmet (folyamatban lévő hídépítések a Duna közös román-bolgár szakaszán, EU támogatással, míg a magyar Duna-szakaszon a fejlesztési szükségletek ismertetése a Limes-úttal, a hajózás navigációs rendszerek fejlesztési szükségleteivel kapcsolatban, stb.).

A magyar Duna-stratégia - klíma-, vízkészletgazdálkodási-, árvíz-, belvíz-, aszály-, energia-, közlekedés-, agrár-, turizmus-stratégia, stb. hiányában - a "levegőben lóg"!

Se valódi koncepció, se valódi stratégia, se igazi program valójában nincs, a "projektek" nem képeznek / képezhetnek egy összefüggő, Duna-/Tisza-menti hálózatot, nem biztosítják az integrált tervezés, komplex fejlesztés és a többcélú hasznosítás hármas egységét! A Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszerrel, ill. a Hágai Nemzetközi Bíróság itéletének végrehajtásával kapcsolatos, szlovák-magyar egyeztetésekről nem szól a "fáma"!

A Duna-vízgyűjtő magyarországi szakaszára elkészített és a beérkezett szakmai észrevételek figyelembe vétele, és a Szigetközi konzultáció lefolytatása nélkül jóváhagyott, Országos Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / OVGT és Stratégiai Környezeti Vizsgálat / SKV valójában nem felel meg az EU Víz Keretirányelvében előírtaknak sem! (Lehet, hogy ezt az EU és az Új Kormányunk sem vette észre?)

A Duna hajózhatóságának javít(gat)ására vonatkozó korábbi kormányzati megbízás - az EU-VKI-vel ellentétben - eleve kizárta a duzzasztásos, vízlépcsőépítéses megoldásnak még az összehasonlító vizsgálatát is! Az Új Kormány erre eddig ugyancsak nem reagált!

Ami az Európai Bizottság végleges javaslatait illeti, azokkal kapcsolatban, előzetesen csak az alábbi kérdéseket tesszük fel, amelyre várjuk az illetékesek válaszait:

- A „makro-régió” fogalma, jogi szabályozása hol van?
- A „makro-regionális együttműködés” mitől lesz hatékonyabb? (ha „se pénz, se posztó!”?)
- A „Nyugat–Keleti” lejtőt, ill. a „jólét”-et a Duna-mentén, a „3 No/Nem” függvényében, hogy lehet megállítani, ill. biztosítani?
- Hol van a Duna-/Tisza-menti komplex fejlesztési koncepció, amelyre stratégiát, majd programot, ill. ezekre épülő projekteket lehetne majd (!) kidolgozni? (Avagy, megint „a gombhoz akarjuk varrni a kabátot?” lásd: 800 projekt!)
- Ki fogja az Európai Bizottság által előterjesztett Európai Duna Régió Stratégiában rejlő, országonként és régióként is jelentősen eltérő érdekek, szempontok közötti előzetes egyeztetést lefolytatni? (EB, vagy a soros Magyarország, amely jelentős kérdésekben – hajózás, vízenergia többcélú hasznosítása, stb. – ellentétes állásponton van a Duna-menti országok többségétől?)

A jelenlegi helyzetet legjobban, a mellékelt, "Noé és az államigazgatás" - ismeretlen szerző által közzétett - "példa-beszéd" illusztrálja!

A szakmai és civil szervezetek - egy mai konferencia tanulságai alapján - ugyancsak várják az EU-tól, és a soros magyar EU-elnökségtől a fentiekre vonatkozó, érdemi, konkrét válaszokat! (lásd: akciótervben a román-bolgár közös projektek, EU támogatással! Mikor lesz közös EU-szlovák-magyar közös projekt, a Mária Valéria-híd 1999-2001. közötti újjáépítését követően? Tájékoztatásul megemlítem, hogy Jan Oravec urat azóta Párkányban újból polgármesterré választották! Orbán Viktor újjáválasztott miniszterelnök - információink szerint - a közeljövőben Szlovákiai hivatalos látogatásra indul! ...?)

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1977