Áder János köztársasági elnök első évének (víz)mérlege
Dátum: 2013. May 02. Thursday, 12:24
Rovat: Vízügyek


"Minden politikusnak az a dolga, hogy felkészüljön a vízhiánnyal kapcsolatos károk mérséklésére, a problémák megoldására": Áder János köztársasági elnök első évének (víz)mérlege. Mottó: A "Zöld utat" a "Kék Gazdaság"-nak!


Kedves Kollégák!

2012.05.02-án választotta meg a magyar Országgyűlés köztársasági elnöknek Áder Jánost, aki 2013.05.10-én foglalta el hivatalát. Beiktatási beszédében elmondta - többek között - hogy "nem árul zsákbamacskát", az Alkotmányt tekinti mérvadónak, hiszen, arra esküdött fel, és az alkotmányos kereteit ki fogja tölteni, de nem lép túl azokon!

A fenntartható fejlődés, a környezet-, és természetvédelem, és ezen belül a vízbiztonság, a vízhasznosítás és az édesvizek megóvásának fontosságát, szükségességét hangsúlyozta, ill. hangsúlyozza azóta is, következetesen, de - Sólyom Lászlótól eltérően - nem tartja magát "Zöld elnök"-nek!!! (Ezt a bejelentést örömmel üdvözöljük, mert a "zöldnek álcázott, ál-környezetvédők" a rendszerváltás óta, nagyon sok kárt okoztak a magyar nemzetnek, nemzetgazdaságnak! Elég csak a Szigetköz, Öreg-Duna, Mosoni-Duna megmentése érdekében - párt-hovatartozástól függetlenül támogatott, és sikeres - országos népi kezdeményezésre gondolni! Egyúttal felhívjuk a figyelmet a Gunter Pauli / Római Klub: "The Blue Economy / Kék Gazdaság" c. könyvére - amelynek az eredeti angol nyelvről magyar fordítását a Pécsi Tudomány Egyetem készítette - és Ulbert József - 2010.11.18-19-i, Balatonalmádiban, az "Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs" konferencián tartott előadásának kivonatára, amely a "Kék Gazdaság" lényegét, röviden és tömören, magyarul is összefoglalja!)

"Minden politikusnak az a dolga, hogy felkészüljön a vízhiánnyal kapcsolatos károk mérséklésére, a problémák megoldására" Erről beszélt Áder János köztársasági elnök, miután befejezte látogatását - nemsokkal megválasztása után - az ENSZ Közgyűlésében. (Az a véleményünk, hogy inkább a megelőzésre, a prevencióra, a hosszú-távú, integrált tervezésre, komplex fejlesztésre és finanszírozásra, és a többcélú hasznosításra, ill. a korábban egységes magyar vízügyi szolgálat visszaállítására kellene először törekedni! A jelenlegi magyar gyakorlat - sajnos - éppen az ellenkezője, amellyel kapcsolatban alapvető szemlélet-, paradigama-/paradogma-váltásra lenne szükség! Ennek elősegítésében a köztársasági elnöknek jelentős szerepe lehetne! Első, konkrét, személyes segítségre - az éppen egyeztetés alatt levő - "Nemzeti Vízstratégia" végleges elfogadása kapcsán van, ill. lesz/lenne szükség, még a Budapesti Víz Világtalálkozó előtt!)
Miként a "Rió+20" tanácskozáson júniusban, Brazíliában, Áder János az ENSZ Közgyűlése ülésszaka általános vitájában elmondott beszédében is megkülönböztetett figyelmet szentelt a vízgazdálkodás kérdéseinek.

„A vízgazdálkodás ma már elkerülhetetlenné teszi a nemzetközi együttműködést. Bolygónk lakosságának a fele „osztott” vagy „közös” vízgyűjtő területen él. Ugyanaz a folyó biztosítja két, három, vagy több ország vízellátását. Az országok együttműködése napi kényszer, e nélkül ellátási, szociális, egészségügyi, akár háborús feszültségek is kialakulhatnak” ... „De mit ér a tudás, ha nem hasznosítjuk? Miért várjuk meg, amíg a természet újra és újra figyelmeztet bennünket súlyos felelőtlenségünkre? – mondta Áder János. (!!! Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel kapcsolatos, Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletének a szlovák féllel - jóhiszemű tárgyalások keretében - történő rendezésére, a Szigetköz vízpótlására, stb. akkor, meddig várunk még? A Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programjaiban / MTA-KSP foglalt javaslatokat [pl. megújuló energiák hasznosítása, vízgazdálkodás, stb.] a politikai döntéshozók miért nem veszik figyelembe? Hazánkban - a világon szinte egyedül! - a vízenergia miért nem számít még mindig, "megújuló"-nak, "fenntartható"-nak, a vízi-közlekedés/szállítás, hajózás fejlesztése miért nem számít még ma sem "környezetbarát"-nak, és támogatandónak?)

Emlékeztetett rá, hogy az ENSZ keretében megalakult a "Víz Barátai Munkacsoport", amelynek négy meghatározó tagja Finnország, Magyarország, Tádzsikisztán és Thaiföld.
"Magyarország sincs nagyon jó helyzetben, hiszen olyan ország vagyunk, amely vizeinek nagy részét más országokból kapja. Tehát ilyen értelemben a felhasználható víz mennyiségét tekintve nyugodtan mondhatom azt, hogy kiszolgáltatottak vagyunk" - mondta. (!!! De kiegészítésül, megjegyezzük, hogy a felszín-alatti, "szabad" termálvíz-készleteink is - minden ellenkező híreszteléssel szemben, "korlátosak"! Lásd: ENSZ Termál Projekt-hez készült VITUKI vizsgálatok!)

Ilyen előzmények után, és Áder János köztársasági elnök "Rió+20" Föld Csúcson előterjesztett javaslata alapján, 2013.10.08-10. között kerül sor a "Budapesti Víz Világtalálkozó"-ra, valószínüleg Ban Ki Mun ENSZ főtitkár részvételével, a Magyar Kormány szervezésében, az ENSZ / UN és a Víz Világ Tanács / WWC közreműködésével. (Ezt megelőzően, Áder János 2012.06.15-én, a parlamenti pártok frakcióvezetőivel egyeztetést tartott, a fentiekre vonatkozóan, ill. a kiutazó, Áder János vezette magyar delegációban az Országggyűlést Kepli Lajos szakpolitikus képviselte.)

Áder János köztársasági elnök - megválasztásának évfordulója alkalmával, a Vele készült exkluzív interjúban - az alábbiakat mondta:

„Volt Rióban egy konferencia („Rio+20”). Én itt felvetettem, hogy szervezzünk egy konferenciát a „Víz” témában, Magyarországon. …Ennek a finiséhez közeledünk lassan! (2013.10.08-10. Budapest, „Víz Világtalálkozó”) … Jeles szereplőkkel (Ban Ki Mun, ENSZ főtitkár, stb.)

Lehetőséget teremtünk arra, hogy egy újabb Fórumon, beszéljünk még egyszer
- a vízbiztonság kérdéséről
- a víz hasznosításának fontosságáról
- az édesvizek megóvásának fontosságáról, stb.
és arról, hogy ha mindezt nem tesszük, nem vigyázunk a vizeinkre, akkor ez
- nemcsak ellátási, hanem súlyos
- egészségügyi-,
- szociális kockázatokkal, veszélyekkel is jár!”

A fentieket - már, évtizedekkel korábban, de még nem sokkal halála előtt a Békés megyeieknek írt levelét is bele értve - hallottuk, láttuk és olvastuk, dr. Mosonyi Emil akadémikustól, a "vízépítés nemzetközi hírű professzorá"-tól, a hazájából politikai okokból elüldözött, akadémiai tagságától, tanszékvezetői állásától megfosztott, de a Karlsruhei Műszaki Egyetem, az ENSZ és különböző szakmai szervezetei (FAO), és több ország vízügyi intézményei, stb. igényt tartottak szakmai-, elméleti és gyakorlati tudására, amelyet rangos, nemzetközi kitüntetésekkel, díjakkal, díszdoktori címekkel el is ismertek! (2002. Cannes. "Nagy Díj", 2009. az International Water Power and Dam Construction c. szakfolyóirat közvélemény-kutatása alapján, a Világon az elmúlt 60 évben, a vízgazdálkodásra legnagyobb hatást gyakorló szakemberek közül Mosonyi Emil professzort választották, a beérkezett jelölések alapján, stb.!)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Q73XAXAbups#! 36:04
Megjelenés ideje: 2013.04.25. Mosonyi Emil akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia doájenje elismerést vesz át az Akadémián 2005-ben. Közben a Tiszalöki Vízlépcső üzembe helyezésének 50. évfordulója alkalmából tartott emlékülésről, és Mosonyi Emil előadásáról készült film levetítése. (magyar nyelvű)

http://www.youtube.com/user/pvpstudio#p/u/239/CCsv-hdch-U 10:00
Mosonyi professzor üzenete

A vízgazdálkodással, a vízenergia többcélú, komplex hasznosításával több - Mosonyi Emil nevéhez kötődő - magyar, német, angol és kínai (!!!) nyelvű szakkönyv is foglalkozik! Mosonyi Emil professzor életművét, munkásságát külföldön sokkal jobban ismerik, és elismerik, mint itthon! Köszönhető ez a Duna Kör és utód-szervezetei "aknamunkájának" és a média részéről történő "agyonhallgatás"-nak! Jellemző, hogy a 99 éves korában - külföldön - elhunyt professzor, 2009.05.26-i, a Nemzeti Sírkertben történt temetéséről - amelyen személyesn részt vett és búcsúbeszédet is mondott, Gabriel Jencik, szlovák dunai kormánybiztos - egyetlen TV társaság sem tudósított. Mosonyi Emil születésének 100. évfordulója alkalmával rendezett megemlékezésen a vízügyekért is felelős államtitkár - Illés Zoltán - aki, 1 nappal korábban, Dégen Imre születésének 100. évfordulóján még beszédet is mondott - tüntelőleg meg sem jelent!!!?

http://www.keresztenytv.hu/index.php?p=video&id=52 13:57
„In memoriam Mosonyi Emil 1910-2009.” Péteri László - Nagy László videó


A fentiekre szeretnénk - előzetesen, és még időben - felhívni a köztársasági elnök úr és a Budapesti Víz Világtalálkozó szervezőinek figyelmét is, különös tekintettel az ENSZ főtitkár várható, személyes jelenlétére. Kevés olyan nemzetközi hírnevet, szakmai megbecsülést szerzett magyar vízügyi szakember van a Világon, mint Mosonyi Emil professzor, aki a maga nemében "Hungarikum"-nak számít! Életútja, egy "tipikus magyar életsors", annak bizonyítására, hogy "senki sem lehet próféta a saját hazájában". Ezt a hiedelmet illene végre megcáfolni! (Érdemes egy pillanatra végig gondolni gr. Széchenyi István, Vásárhelyi Pál, és a többiek tragikus végű életútját! Áder János - 1999-ben, még országgyűlési képviselőként - ott volt és beszédet mondott, Nagycenken, a Szent István templomban, és a Széchenyi-mauzóleumban a koszorúzáson!)


Baráti üdvözlettel:


--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3137