Mészáros Milán: Ciklonok pólusok felé vándorlása
Dátum: 2014. May 16. Friday, 08:32
Rovat: Tudományos


A május közepi -száz éves rekordokat megdöntő- időjárás-változás motorja az Yvette (szürke) ciklon. Ugyanakkor tény, hogy a ciklonok a pólusok felé vándorolnak. Felhívjuk olvasóinkat, hogy aki e megfigyelést -beleértve a ciklonok erősödését- megmagyarázza, annak írását közöljük honlapunkon.

A mérési sorozatok kiértékeléséből nyilvánvaló, hogy a ciklonok egyre távolodnak az Egyenlítőtől. James Kossin, az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) kutatója és munkatársai az eredményeiket a Nature című folyóiratban tették közzé. Tény, hogy a ciklonok kialakulása az elmúlt 30 évben több mint ötven kilométerrel tolódott el a pólusok (a sarkok) felé. Az északi féltekén a kialakuló ciklonok átlagosan 53 kilométerrel haladtak az Északi-sark irányába, míg a déli féltekén kialakulók 62 kilométert déli irányba. A változás a Csendes-óceán térségében és az Indiai-óceán déli részén különösen jelentős, míg az Atlanti-óceán térségében szinte alig észlelhető.

Számos olyan térség, amely eddig megmenekült a trópusi viharoktól, a jövőben számolhat hatásaikkal. Az Egyenlítő mentén egy viszonylag nagy térség lakói ugyanakkor megmenekülhetnek az ilyen természeti katasztrófáktól. (Ezeken a területeken azonban a viharok elmaradása vízhiányt is eredményezhet.)




A Nature cikk azonban nem tartalmazza a jelenség magyarázatát. Így egyelőre nem világos, mi okozza a viharzóna eltolódását. Sok híres, de bárgyú klímakutató abból indul ki, hogy a jelenség összefüggésben van a klímaváltozás hatásaival, mint például az üvegházhatású gázokkal, az ózonréteg elvékonyodásával és a légszennyezéssel. (Azt hiszem, hogy az ilyen "korlátozott kreativitású" válaszokat az óvodások csípőből tüzelve zúdítanák az óvónénikre.) Hát persze, szép kis tautológia ez; A-t a B-vel, B-t az A-val magyarázzák. Azaz, például a klímaváltozás az oka a ciklonok pólusok felé vándorlásának, és a ciklonok pólusok felé vándorlása (is) okozza a klímaváltozást. Továbbá, -hangzik a "tudományos" érvelés- a viharok kialakulását nagymértékben befolyásolják bizonyos speciális szelek (nyilván a marhák metán bélgáz-eregetéseire gondolnak), amelyek a különböző magasságú légrétegek nyomáskiegyenlítéséről gondoskodnak. A nagy nyomáskülönbség pedig növeli a trópusi viharok kialakulásának kockázatát, a szelek Egyenlítő-környéki felerősödését. Stb.




Mivel a ciklonok kialakulásának a sarkok felé vándorlása figyelemre méltó jelenség, ami -túllépve az óvodás-szintű válaszokon- mindenképpen magyarázatra szorul. A tudományos válaszok kialakításában támpontul szolgálhat az alábbi írás:

http://www.greenfo.hu/hirek/2013/09/18/szkeptikusan-a-klimavaltozasrol

http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1359

A munka nemesít. Szeretnénk biztatni kvalifikált olvasóinkat a válaszok kimunkálására. Nehéz testi munkájuk végzése közben ne feledjék, hogy egy kutató számára a szellemi boldogság nem a hegytetőn való létezésben, hanem a meredély megmászásában rejlik.

Hajrá meritokratikus Magyarország, hajrá meritokratikus magyarok!

2014. május 15.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3637