Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Mészáros Milán: Hogyan tovább Rio után?







Hogyan tovább Rio után?


Mészáros Milán


A környezetvédelemben ez most a legfontosabb kérdés. Ennek ellenére a világ, illetve annak vezetői úgy tesznek, mintha mi sem történt volna az utóbbi három teljesen sikertelen ENSZ Klímacsúcson. Persze a többség még az idén megrendezett Rio+20 klímacsúcs után is reménykedik a csodában, hogy valami csak történik, s valamitől majd megfordul a mostani "negatív trend". A valósággal való szembenézésnek ez az a hiánya, ami miatt prognosztizálható a további kudarcok vagy inkább csődök sorozata.

Ugyanis kudarcok vagy csődök sorozata vár az emberiségre mindaddig, amíg a kialakult, de valójában fel nem ismert folyamatokat -beleértve a mai állapotokat is- negatív trendként értelmezi. A helyzettel való tudományos szembenézés majd értékelés ott kezdődik, amikor az ember a folyamatokat és a mai állapotokat emberi (külső) értékkategóriák nélkül, önmagukban, valamint belső fejlődésükben szemléli, értelmezi és magyarázza. Végül, az így kialakult elvekből és törvényekből stb. von le következtetéseket a jövőre vonatkozóan.

A jelentősen megkésett tudományos megközelítés mielőbbi kialakítása érdekében fontos annak felismerése, hogy a sikertelen klímacsúcs-sorozat nem a végzet szüleménye, és azokat nem is a 2007/2008-ban kirobbant és azóta is tartó gazdasági válság -vagy valami más külső tényező- idézte elő. (Mivel ezek legfeljebb csak felgyorsítani tudták a folyamatokat.) A valódi okok belső természetűek. Pontosabban arról a súlyos hibáról van szó, hogy a filozófia elbizonytalanodott a fejlődés fogalmának értelmében, s így annak újra-értelmezésében is. (Ez az elbizonytalanodás persze nemcsak a környezetvédelemre nyomta rá a bélyegét.) Mivel a mai filozófiai irányzatok szerint fejlődés nem létezik csak változás, így a környezetvédelemben is megnyílt az út a fejlődés fogalmának kikezdésére, illetve annak zárójelbe tevésére. Ez a devalválódás tette lehetővé, hogy 20 évvel ezelőtt, az 1992-es Riói Csúcson szembeállították a környezetvédelmi szempontokat a fejlődéssel. Ezzel nemcsak a fejlődés szűnt meg végleg, hanem már a változás lehetősége is negligálódott. Így a környezetvédelmi szempontoknak megfelelő "változás nélküli fejlődést" nevezték el fenntartható fejlődésnek. Vagyis, a fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely elsősorban egy valamikori állapotot igyekszik fenntartani, s benne minden változás csak azért lehetséges, illetve megengedett, hogy a valamikori állapotot megőrizze. Ez a fogalom tehát éppúgy értelmetlen és értelmezhetetlen, mint a közgazdászok által előszeretettel mantrázott "dinamikus egyensúly" kifejezés. Azonban, aki csak egy kicsit is járatos a természettudományokban -ahonnan e fogalom két összetevője átkerült-, az tudja, hogy például egy változás lehet dinamikus, de az egyensúly soha, hiszen az konstans. (Az egyensúly fogalmát a természettudományokban a stabil vagy instabil jelzővel szokták jellemezni.)

Tehát a kudarcok vagy csődök sorozatának okai belső természetűek, amelyek a fenntartható fejlődés hibás kiinduló pontjának, valamint önellentmondásos meghatározásának következményei. Tehát, Rio után az egyik legfontosabb lépés a fenntartható fejlődés fogalmának felváltása egy olyan fejlődés fogalommal, amelyben a környezeti szempontok a fejlődés motorjaként kerülnek értelmezésre. (Legrosszabb esetben pedig a fejlesztések peremfeltételeként jelennek meg.)

A másik igen fontos feladat, hogy az egész környezetvédelmet minél előbb szigorúan tudományos és komplex alapokra kell helyezni. A komplex alapok itt azt (is) jelentik, hogy például a természeti jelenségeket nem lehet pusztán a biológiát szem előtt tartalmazva értelmezni, magyarázni. Mint ahogy a Naprendszer működését -vagy a Naprendszerben érvényesülő, a Földre jelentős hatással bíró folyamatokat- sem lehet a biológia törvényeivel megmagyarázni. A biológia hasznos szerepet játszhat a környezet kisebb részét alkotó organikus lét leírásában, magyarázatában vagy törvényeinek feltárásában, de nyilvánvaló, hogy a környezet nagyobb részét alkotó és döntő befolyással rendelkező részének magyarázatában vagy törvényeinek feltárásában az élettelen természettudományoknak kell játszaniuk a fő szerepet. A mai helyzet ezzel szemben az, hogy a környezet egészét illetően dominánsan csak a fenntartó -tehát nem az evolucionista- biológia tudománya érvényesül. Többek között ez vezetett arra a nagyfokú embertől való elidegenedésre, amely abban is megjelenik, hogy a békácskák, rákocskák és csigácskák életterének és életének biztosítása azonos szintre került az emberével. Stb. A környezet fogalmának társadalmi vagy gazdasági aspektusait pedig még nem is említettük.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy Rio után négy fő feladat áll az emberiség előtt. 0. Meg kell alkotnia a fejlődés 21. századi fogalmát. 1. Meg kell szüntetnie a környezetvédelem szembeállítását a fejlődéssel. 2. A környezetvédelmet szigorúan tudományos és multidiszciplináris, ugyanakkor mégis egységes alapokra kell helyeznie. 3. A cselekvési programokat az előző három pont alapján kell megalkotnia és végrehajtania. Nyilvánvaló, hogy ez egy hosszú folyamat lesz, amelynek meg vannak a megújuló energiákkal kapcsolatos vetületei, csakúgy, mint a népesedési, fejlettségi, szociális (népjóléti) vagy gazdasági szempontjai is. Ezek -akár rövid- kifejtése is több helyet és időt igényel, emiatt azt egy előadás keretében fogom más alkalommal elmondani.

2012. szeptember 1.









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2012-09-01 (566 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.25 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::