Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Miért támogatja az SZDSZ a Bajnai kormányt?
Energia Miért támogatja az SZDSZ a Bajnai kormányt? A reális zöldek álláspontja szerint azért, mert az energia szektorból 30 milliárd forint, az SZDSZ kasszájába kerülhet.

A reális zöldek bizonyosak abban, hogy 2010-ben 200 000 +1 voks biztosan leadására kerül az SZDSZ listára. Sokan, köztük a Jobbik álláspontjával ellentétben a reális zöldek bizonyosak abban, hogy az SZDSZ 2010-es parlamenti választásokat követően parlamenti párt marad.


Hónig Péter új energiaügyi miniszter peren kívüli egyezséget szorgalmaz a Dunamenti és a Tiszai erőmű privatizációja során létrejött hosszú távú áramvásárlási (HTM) szerződések perében.

A HTM –ek ügyében az erőművekkel szemben, köztük a DHV és a Tiszai erőműkkel szemben 300 milliárd forint követelésé van az államnak. Önmagában a francia tulajdonban álló Budapesti Erőmű, ahonnan a neoliberális elveket valló Hónig Péter az energetikai kormányzat élére avanzsált 80 milliárddal tartozik az államnak.

A tartozás előzménye, hogy az erőművek privatizációja idején az állam hosszú távú megállapodásokat/szerződéseket kötött a tulajdonosokkal.

A szerződések lényege, hogy az privatizált erőművek által termelt villanyt átvételéről az állam gondoskodik. 1995-ben az állam 8-%-os nyereséget garantált a vevőnek. A nyolc százalék nyereség az évek során felmentet évi 30 %-ra. 2008-ban csak a liberalizált villany piac területéről 700 milliárd osztalék került kifizetésre. A gáz piacról nincs adatunk. A Horn kormány által elfogadott 8 % nyereség helyénvaló volt, az 1990 évek elejére a hazai erőmű park gyakorlatilag elhasználódott, a Horn kormány a 8 százalék és a HTM-ekben látta, hogy lesz vevő az erőművekre. 1992-ig a két szénhidrogén tüzelésű erőmű a Dunamenti és a Tiszai erőmű 215-MWos blokkjainak volt a rendszer irányítása szempontjából fontossága és a Gagarin Erőműnek, és Paksot leszámítva a többi erőműnek kevésbé. Horn Gyula, aki a Szovjetunióban Harkovban sajátította el tanulta a kapitalizmus gazdaságtanát tisztában volt a kapitalizmus ellentmondásival, amelyre napjainkban a jobboldalon is rádöbbenek. Hornnak 1994-ben esze ágában sem volt az energia szektort dobra verni. Clinton szólította fel Horn Gyulát az MDF, illetve a rendszerváltás előtt Martonyi János által vezényelt privatizáció folytatására.

Az Országgyűlés 1995-ben fogadta el a privatizációs törvényt, amely szerint az energia szektorban 25 %-os külföldi tulajdonlás megengedett. Bokros Lajos javaslatára a 25 százalék 48 –ra nőtt és dolgozói részvények új tulajdonosok által történt megvásárlását követően az energia szektor nagy része elveszett az ország számára. A FIDESZ 1998-as választási ígéretei között ugyan szerepelt a „visszaállamosítás”, a FIDESZ ígéretéből nem lett semmi, sőt a FIDESZ országlása idején az energia szektor nyeresége kulminált.

A FIDESZ, 1998-ban a választások előtt előhúzta a vízlépcső kártyát. Kerényi A. Ödön nyomán mondjuk: Bizonyítható, hogy a Nagymarosi Vízlépcső beruházás leállítása miatt keletkezett kár 1998-ig 1450 millió $ (1998-as $) volt, míg a villamosenergia-ipar vagyona felének külföldi cégeknek történt eladása mindössze 1200 millió $ bevételt hozott a költségvetésnek.

Az európai unió ajánlotta a magyar államnak, hogy bontsa fel a HTM –ket, mert azok ellentétesek a verseny szellemével.

A Magyar Energia Hivatal minden évben statisztikai adatokat tesz közzé az energia szektorról. A kiadványnak van gazdasági blokkja is, de abban az Energia Hivatal, a társaságok nyereségét nem szerepelteti. Amennyiben a Magyar Energia Hivatal minden évben közzé tette volna a társaságok nyereségét, a nyerségből a társaságok mennyit fordítanak vissza a fejlesztésre, a dolgok akár jól is alakulhattak volna a villamos energia szektorban.

De nem alakultak jól, mert a magyar állam, a Gyurcsány kormány szolgai módon járt el. A magyar kormány az EU ajánlásának azonnal eleget tett, meg sem várta az EU direktívák megjelenését.

Az EU direktívák, az EU ajánlásával szemben az erőmű és hálózat fejlesztése vonatkozásában nem bíznak mindent a piacra, a hosszú távra befektetők védelme érdekében az erőmű építésére lényegében garanciát adnak a befektetőnek. Az EU direktíva, az engedélyes mellett az ajánlattevő változat mellett is leteszi a lantot. Lényegében ugyanarról a garancia megadásról szól az EU direktíva, amelyet a Horn kormány 1995-ben adott a befektetőknek.

Az EU is felismerte azt, amit Horn Gyula 1995- ben felismert és a reális zöldek1992-ben, hogy az állam szerepe nem redukálódhat le csupán az engedélyes szerepkörére. Az ami napjainkban Magyarországon gyakorlat, hogy az állam engedélyt ad a befektetőnek erőmű építésére nem az egyetlen járható út az EU direktíva szerint. Az EU direktíva szerint az állam a legjobb ajánlat tevő közül választja ki, hogy kinek ad engedélyt erőmű építésére. A reális zöldek által is támogatott megoldás, azért fontos, mert állam fellelősége nem kerülhető meg, hogy milyen energia hordozóra és milyen fajta erőművel, alap, menetrendtartó, csúcserőművel bővüljön a hazai erőmű park. A Gyurcsány –Kóka kormány szolgai módon EU ajánlásra lépett, nem várta meg az EU direktívák megjelenését.

A német és a francia kormány az energetika területén villany és a gáz a termelés, elosztás és szolgáltatás területén Nemzeti Bajnokokat hozott létre. A Nemzeti Bajnokok erős német, illetve francia nemzeti érdekek felvállalásával működő nemzeti multik.

Ilyen Nemzeti Bajnok Németországban az E-ON, amely Magyarországon megjelenve magyar nemzeti trikolórt öltött magára. Magyarországon az E-ON lényegében az EU összes direktíváját megsértve működik.

Hónig Pétert, miniszter jelöltként a Gazdasági bizottság képviselői, jobbról, balról is kérdezték az E-ON –ról. A feltett kérdésekre Hónig nem adott választ.

A reális zöldek nem tartják véletlennek, hogy a gazdasági tárca és a másik fontos a informatika, közlekedés és energetikai tárca élére új emberek kerültek, hiszen a kormány oldal célja a hatalom átmentése és nem a gazdaság felpörgetése.

Az energetika területén „reális zöld intézkedések” megtételével két év alatt az országot ki lehetne emelni abból a gödörből, amelyben van.

De erről szó sincs a jelek szerint a Bajnai kormány energia politizálása eredménye képen – vélik a reális zöldek 30 millió biztosan bekerül az SZDSZ kasszájába és ebből 200 000 szavazó a 2010-es választások előtt beutaztatható az országba. (Kos)




Dátum: 2009. May 09. Saturday, 20:19 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Energia
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Energia:
AZ ALKALMAZKODÓ MÁRKUSHEGYI BÁNYA

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Energia



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.23 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::