Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Süli János miniszter meghallgatása a Gazdasági bizottság előtt
Energia2020. november 17-én, reális zöldek a képviselők figyelmébe ajánlják:

A Reális Zöldek véleménye, hogy a Paks II. létesítése előtt a fajszi duzzasztás megvalósítása szükséges.

Vízlépcső nélkül nincs paksi bővítés (Szél Bernadett, az LMP társelnöke, Népszabadság, 2014. 03.31.)

A politikus úrhölgy véleményével teljesen azonos megállapítás olvasható a Magyar Tudományos Akadémia gondozásában a Köztestületi Stratégiai Programok, Energiastratégiai Munkabizottság „Megújuló energiák hasznosítása” című, 2010-ben kiadott összeállításban.

Az összeállítás 95. oldalán a vízlépcsőkről többek között a következő olvasható:

„ – Az adonyi vízlépcső vízszintemelkedés segítené a Dunai Hőerőmű, a fajszi vízlépcső miatti vízszintemelkedés pedig lehetővé tenné a Paksi Atomerőmű bővítésének frissvíz- hűtését. „

A „Reális Zöld Valóság” internetes a MÉDIATANÁCS által nyilvántartásba vett sajtótermék.

Az újságban közzé tételre került Hetzmann Albert, a Paksi Atomerőmű volt vezérigazgató helyettesének a Paksi Energetikai Kerekasztal vezetőjének az alábbi írása, miután a Fenntartható Fejlődés bizottsága meghallgatta a Miniszter urat:



Tisztelt Kollégák!

Elolvasva Süli J. Miniszter úr parlamenti beszámolóját egy fontos kérdéssel kapcsolatban elhangzottakhoz – a talajvízszint stabilizálás 10 cm változáson belül - kívánok néhány megjegyzést tenni.

Az új reaktorépületek a mélyépítési munkái során a talaj vízszint süllyesztés érdekében szükség van munkagödör körkörös résfalazására. A résfal minősége meghatározó jelentőségű a régi blokkok, de különösen a 4. sz. reaktor (fő-osztósík anomália) folyamatos, biztonságos üzemvitele szempontjából.

A reaktor blokkok viszonylag közel helyezkednek el a Duna főmedréhez, ebből eredően a mindenkori aktuális talajvízszintet mindenkora Duna vízállása határozza meg. A főmederben uralkodó vízállás (vízszint) e sík-vizes, szabályozatlan folyamszakaszon természetesen teljes mértékben a folyam időjárás függő vízhozamától és részben a felső folyáson elhelyezkedő duzzasztó művek üzemmódjának a függvénye. A folyó áradása, gyors apadás idején a vízállás a főmederben napokon belül métereket változhat.

Változó vízhozamú időszakokban a „talajvízszint helyzet értékelése” - a résfalazat állékonyságának minősítése - nem lesz egyszerű feladat!

A duzzasztott, állandó vízállású folyamszakasznak a blokkok biztonságos hűtővíz ellátásán és a medermélyülés probléma megoldásán túlmenően számos, igen komoly további hosszú távú ökológiai, gazdasági előnyei keletkeznének. Az utóbbiak részleges bemutatása is jelentősen túlmutat ezen hozzászólás keretein!

Üdvözlettel: Hetzmann Albert





A Miniszter úr FFB előtti meghallgatását követően írta Dr. Nagy Tibor c. egyetemi docens, a Paksi Atomerőmű volt igazgatója a Paksi FIDESZ szervezetének volt tagja:

„A Paks-2-vel kapcsolatos Fenntartható Fejlődés Bizottsági beszámoló anyagához tennék néhány észrevételt.

A beszámoló az elmúlt évben egyéb helyeken megjelent anyagokhoz képest igazából nem tartalmaz lényeges új információkat.

Az OAH június 30-a óta dolgozik a létesítési engedély kiadásán a 15 hónapos határidő keretein belül. Az engedély kiadása tehát jövő év őszére tehető.

Kemény harcok árán megteremtették annak lehetőségét, hogy a földmunkák a létesítési engedély kiadása előtt megkezdődhessenek. Ebben viszont úgy tűnik, hogy csúszás van, ugyanis az orosz fél a földmunkák engedélyezési dokumentumait ezidáig még nem adta át Paks-2-nek, így nem kerülhetett beadásra sem az OAH-hoz engedélyezésre. Az engedélyezési időt is figyelembe véve az engedély jövő év első felében állhat rendelkezésre és a földmunkák ezután kezdhetők, nem sokkal a létesítési engedély kiadása előtt. Az idő nyereség tehát várhatóan nem lesz számottevő, a kemény harcok tehát lehet hogy nem hozzák meg a remélt eredményt.

Megtudtuk a beszámolóból, hogy az OAH-nak beadott anyag 283 ezer oldal, ami papír alapon 10 emelet magasságú, egymás mellé rakva pedig a Balatonig érne. A probléma ezzel csak az, hogy az engedélyezési dokumentációnak nem az épületek magasságát, vagy a balatoni út hosszát kell jellemezni, hanem a nukleáris biztonsági követelményeknek való megfelelést kell igazolni, amire viszont ilyen formában és mennyiségben véleményem szerint teljesen alkalmatlan.

Ez az irdatlan mennyiségű anyag több dologra jó. Demonstrálni a bővítés és a nukleáris biztonság fontosságát és igazolni az eddig befektetett munkát és költséget. A tervezett bővítés nukleáris biztonsága azonban egészen biztosan nem egyenesen arányos a beadott anyagok mennyiségével, hanem inkább fordítottan. Ez az anyag mennyiség ugyanis elrejti a lényeget, amit először ki kell válogatni a felesleges részletek közül, ami sikerülhet jól és kevésbé jól. A nukleáris biztonság kérdését ennél lényegesen kevesebb anyagból lehetne pontosabban és egyértelműbben megítélni.

Ilyen mennyiségű anyagot áttekinteni talán lehet, ahogyan a beszámolóban szerepel, azonban már az elolvasása is kiemelkedő teljesítmény lenne, az olvasottakat és a benne lévő kapcsolatokat értelmezni és a Nukleáris biztonsági Szabályzatban lévő biztonsági követelményeknek, valamint az EU-s előírásoknak való megfelelést megítélni viszont véleményem szerint lehetetlen. És ezen a problémán nem segít az sem, ha az OAH a létszámát akár a többszörösére növelnék és nem segít a 100 fős NAÜ szakember gárda sem. Ebben az esetben ugyanis a rengeteg rész vélemény közötti kapcsolódás és összehangolás, valamint az eltérő vélemények értelmezése jelentheti a kezelhetetlen problémát.

Nekem egyébként az anyag ismerete nélkül is meggyőződésem, hogy a létesítendő blokkok jók és biztonságosak lesznek és az OAH ki fogja adni a létesítési engedélyt. A biztonsági követelményeket és feltételeket azonban az OAH-nak formálisan, tételesen és egyértelműen rögzíteni is kell az engedélyében, hogy ne kerülhessenek olyan helyzetbe mint Paks-1-nél, hogy később a létesítési engedéllyel homlokegyenest ellentétes üzemeltetési feltételek jóváhagyását kérik és várják el tőlük.

Problémának látom még a 80 felvonulási épület OAH engedélyezését. A létesítési engedélyeztetés 283 ezer oldalnyi beadványa mellett foglakozni kell nekik a felvonulási épületekkel is. Az OAH minden esetben hangsúlyozni szokta, hogy ők csak a nukleáris biztonsági kérdésekkel foglalkoznak, ami érthető és elfogadható. A felvonulási épületeknek viszont a nukleáris biztonsághoz, főleg majdan az üzemelő blokkok biztonságához nem sok közük van. Most az engedélyezés időszakában viszont kapacitásokat vonnak el más fontosabb, a nukleáris biztonságot érintő tevékenységektől. Ez persze az előzőekben jelzett problémához képest elhanyagolható. Az épületek engedélyezése a teljes engedélyezési volumennek elenyésző részét teszi ki és ennek esetleges felszabadulása sem sokat segítene a létesítési engedély kapcsán fentebb vázolt mennyiségi, illetve kapacitás problémán. Az OAH ilyen feladatát valószínűleg törvény írja elő, de ha a földmunkák kapcsán lehetett törvényt módosítani, akkor itt is lehetne és talán még most is érdemes lenne.”

Dr. Nagy Tibor



Dr. Bakondi György, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Főigazgató ajánlása szintén közzé tételre került a „Reális Zöld Valóság” című internetes újságban:



Zebegényben a magas partfal omlásának, Paks bővítésnek közös a nevezője.

A 2019. május 29-én a bekövetkezett súlyos, sajnálatos hajó katasztrófáról is kiderül egy véges időn belül, hogy összefügg a fentiekkel.

No, nem a hazai bíróság ítéletét követően.

A Bíróság ítéletének meghozatala után az ügy nem zárul le.

A Bíróság az ítélete meghozatalát követően peranyagot köteles megküldeni a Duna Bizottságnak.

A zebegényi magas partfal omlása előtt, Pakson a Dunától távol lévő magas partfal 1976-ban és 1977-ben mozdult meg, előtte is volt omlás a Duna jobb partján, Kulcs, Duna szegcső térségében.

Az ország legnagyobb földmozgásai a magas partok területén zajlottak le Budapesttől Mohácsig, hat szakaszon közvetlenül a Duna jobb partján. Hogy miért a jobb parton, ennek okát a Werbőczy István felismerte.

A Dunát, Budapesttől az országhatárig 20-30 kilométer széles sávban a környező régióktól domborzatilag jól elkülönülő ártéri síkság kíséri.

A Kormány illetékes miniszterei, állami cégvezetők elhallgatják, a szükséges vízügyi beavatkozásokat. Nevezetesen a talaj vízszint stabilitását, a hideg víz csatorna kotrását, a Duna medre és a jobb oldali part rendezését. Az MTA 2010-ben hívta fel a figyelmet, hogy a fajszi vízlépcső megépítése hozzájárul Paks bővítésének biztonságos hűtéséhez.

Az RZK szerint a Paksi beruház kormányzati és állami cég vezetői nem a dolgukat teszik, hanem időhúzást folytatnak kiemelkedő jövedelmük minél további megtartása és a politikai elvárásnak való megfelelésük érdekében.

A katasztrófák tanulságairól, 2011-ben a Magyar Tudományos Akadémia, Földrajztudományi Kutatóintézete gondozásában készült stratégiai kutatásokat összefoglaló kiadvány.

A kiadvány előszavát „Ajánlás” címmel Dr. Bakondi György a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója írta.


Budapest, 2020. november 16.

Tisztelettel: Juhos László, elnök, főszerkesztő
okl. hőerőgépész mérnök,
okl. energetikus szakmérnök,
reaktor szakmérnök

Dátum: 2020. December 31. Thursday, 10:09 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Energia
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Energia:
AZ ALKALMAZKODÓ MÁRKUSHEGYI BÁNYA

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Energia



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.24 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::