Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 

Vélemények és rovatok

TartalomjegyzékCikk/Anyag beküldéseLegjobbra osztályzottVéletlenszerű cikk/anyag

- A Duna hajózhatósága -
Kategória:

Beküldő: realzoldek
Szerző: Ismeretlen
E-Mail: E-Mail a szerzőnek
Beküldve: április 25, 2008
Módosítás: április 25, 2008
Olvasás: 1051
Szavazat: 0
Osztályzat: 0

Kapcsolódó linkek
Nincsenek kapcsolódó linkek ehez a cikkhez/anyaghoz


Legnépszerübb:
Adalékok a Duna-vízgyűjtő magyarországi szakaszára készítendő vízgyűjtő-gazdálkodási tervhez

 
Opciók

Nyomtatható változat  Nyomtatható változat

Küldd el levélben  Küldd el levélben
 

Cikk/Anyag leírása - A Duna hajózhatósága:
A Duna hajózhatósága címmel ma Budapesten konferenciára került sor


A Duna hajózhatósága címmel ma Budapesten konferenciára került sor, az MTA
Nemzeti Stratégiai Tanulmányok Programbizotsága és a Budapesti Európa
Intézet rendezésében.
Örvendetes, hogy a műszaki értelmiség egyre aktívabb a politika világában
tabunak számító ügyben, a Duna ügyben.
Közreadjuk Hosszú Ádám, mérnök konferencián elmondott hozzászólását.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Globális klímaváltozás, energiapolitika, viziút

Vajon meddig lesz még szitok-szó Magyarországon a vízlépcső, vagy vízerőmű? Bizonyára Láng István és Petz Ernő professzor urak is tudják, hogy kezdetben a Bős – Nagymarosi vízlépcső-rendszer (BNV) és az u.n. „Eocén program” együttes finanszírozási nehézségei voltak a vízépítési program gátló tényezői. Kapóra jött az akkoriban a levegőszennyezésnek még szinte tudatára sem ébredt „zöldek” nemzetközi vízlépcső- ellenes fellépése és így a rendszerváltás trójai fa-lovaként lehetett felhasználni az ezek által gerjesztett BNV elleni tüntetéseket, amik a politikai feszültség kieresztő szelepeként működtek. Mind a rendszerváltó politikai erők, mind az egész társadalom alaposan meg lett ezáltal vezetve.
Ez a „megvezetés” még ma is tart, mind a média, mind a politikusok megrekedtek, szinte görcsbe ragadtak ebben az állapotban. Sőt! Még a felnövő értelmiségi generáció is be van erre programozva, az ilyen tartalmú tankönyvek révén. (10 sz. mell.)
Az u.n. környezetvédő szakpolitikusok önmagukat nevezték ki azzá, megnyilvánulásaik szerint azonban természettudományos képzettségük többnyire még a középiskolai szintet sem éri el. A valóban hozzá értő – már ha van ilyen egyáltalán a politikusok között – hallgatnak, nem exponálják magukat a nyilvánosság előtt, a média-terror ellenében.
A média-terror pedig sajnálatos módon – ha lehet – még görcsösebb a polgári oldalon, így egy remélt kormányváltás esetén sem várható a jelenlegi helyzet megváltozása, pedig a rendszerváltás egyik legnagyobb vesztesége, a jövőt tekintve pedig – meggyőződésem szerint – A legnagyobb a nagymarosi vízerőmű, és az ezzel lényegében együtt működtethető Prédikálószék-i tározós erőmű építésének elmaradása. – Gondoljunk csak bele, egy csúcs-időben Paks nagyságrendű kapacitás állna az ország rendelkezésére, aminek a működtető „üzemanyaga” nemhogy importot nem igényel, de semmibe sem kerül, ráadásul semmilyen káros levegőszennyezése, vagy egyéb anyagkibocsátása sincs és sokkal tartósabb, valamint rugalmasabban működtethető bármilyen más erőműnél. Ezeken felül az országos hálózatba bekapcsolva még országos viszonylatú energia-akkumulátorként is használható.
Mindez a szakirodalomban, neves szerzők részéről, közérthetően évek óta számos publikációban le van írva, de ez sem a politika, sem a köz-média ingerküszöbét nem éri el. Ezekből gyűjtöttem össze egy kisebb csokorra valót arra igyekezve, hogy ez a gyűjtemény olyan összképet szolgáltasson, ami nem csak az energetikai vonatkozásokat, hanem a globális klímaváltozás hazai vonatkozásaival és a környezetszennyezés csökkentésével kapcsolatos várható eredményeket is tükrözze. Sőt, a nagymarosi, esetleg Nagymaros környéki Duna-kanyari vízlépcső kiépítésével a Duna EU igény szerinti 2,5 méter merülési szükségességű hajózhatóságának lehetővé tételéről is tájékoztatást adjon.
Itt kell megemlítenem, amit a választott publikációk nem tartalmaznak, nevezetesen: a csodálatos látványt nyújtó Dunakanyar keletkezését előidéző Börzsöny hegység-kitüremlés folytatása egy,a Duna medrét keresztező igen széles sziklapad, ami relatíve egyre inkább kimagaslik a mederfenékből. A „vizes” szerzők számára ugyanis evidencia a lazább anyagokból álló meder folyamatos mélyülése, a Duna osztrák és német szakaszain már kiépült több mint 30 vízlépcső görgetett hordalék-visszatartó hatása következtében. Így egy nagyobb sodró energiát tartalmazó árhullám által kimosott és tovább görgetett hordalékmennyiség helyére Nagymarosnál nem ülepedhet le újabb anyag, a mélyülő mederfenékből egyre inkább kiemelkedik a sziklapad, így a közepes, vagy alacsony vízszint egyre kevésbé teszi lehetővé a hajózást a Dunakanyarban. Ez pedig döntő akadálya a Duna-Majna-Rajna csatorna segítségével kialakított európai fő belföldi vízi szállítási útvonal teljes hosszában történő állandó kihasználhatóságának. Ennek az akadálynak az elhárítása kielégítően és tartósan csakis a vízlépcső kiépítésével lehetséges. Ezáltal nemcsak a magyar mezőgazdasági tömeg-export válna gazdaságossá, hanem az óriási méretű transz-kamion forgalom is lényegesen lecsökkenthető lenne, a kamionok csoportos vízi szállításával, ami alaposan lecsökkentené a közúti balesetek számát, a közutak idő előtti elhasználódását, a környezet terhelését, a légszennyezést stb., stb.
A fentieket azért tartottam szükségesnek kiemelni, mivel ezeket nem tartottam elég hangsúlyosnak a kiválasztott publikációkban, egyéb vonatkozásokban azonban ezek magukért beszélnek. Így most a publikációk felsorolása következik.
- Mindenekelőtt a hágai Nemzetközi Bíróság ítélete, ami a széles hazai közvélemény előtt úgy szerepel, hogy az helybenhagyta a magyar fél erőműépítést leállító lépését, holott erről szó sincs. A lényeget igen világosan és tömören foglalja össze a Magyar Hidrológiai Társaság Hírei 2007. szeptemberi számának 30. oldalán megjelent megemlékezés az 1997. szeptember 25-én született ítéletről. (1. sz. mell.) Megjegyzendő: a magyar-szlovák tárgyalások évek óta szünetelnek.
- 2.sz. mellékletként csatolom a WWF Regionális igazgatója (Dr. Szylvén Magnus) 1994. jún. 14-i levelét a bősi erőmű-építés egyik szlovák prominenséhez (Mucha professzor), amiben revideálja a WWF-nek a kérdéssel kapcsolatos addigi negatív álláspontját. Megjelent: a Hidrológiai Közlöny (H.K.) 2007/4 számában.
- A mellékletek további felsorolása:
3.sz.mell.: Dr. Szentgyörgyi Zsuzsa: „Diófaültetés” (H.K. 2007/4)
4.sz.mell.: Prof. Mosonyi Emil: A hazai vízgazdálkodás távlati feladatai (H.K. 2007/3)
5.sz.mell.: Dr. Kozák Miklós: Milyen tényezők veszélyeztetik vízgazdálkodási feladataink megvalósítását? (Mérnők Újság /M.U./ 2007/5)
6.sz.mell.: Dr. Kozák Miklós: A megújuló vízenergia jelene, jövője és Magyarország (M.U. 2007/12)
7.sz.mell.: Huszár László: Prédikálószéki szivattyús energiatározó? (M.U. 2006/5)
8.sz.mell.: Prof. Mosonyi Emil: A környezetvédők felelősségéről (M.U. 2005/12)
9.sz.mell.: Prof. Mosonyi Emil: Főszerkesztők felelőssége (M.U. 2007/11)
10.sz.mell.: Schmidt József: Idézetek egyes földrajz tankönyvekből (H.K. 2007/3)

Végezetül: megemlítendőnek tartom a „Mosonyi Emil a vízépítés professzora” c. életút ismertető és hazai, valamint igen széleskörű nemzetközi tevékenységét és elismertségét tartalmazó kötetet, amely a Magyar Mérnöki Kamara és egyes Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságok támogatásával 2006-ban jelent meg a Kossuth kiadónál. Ennek hátsó borítólapját csatolom 11.sz. mellékletként.





Összegzés és javaslat:

A bevezetőben részletezett karanténból kitörni csakis a Magyar Tudományos Akadémia szakmai-tudományos, valamint morális súlyával és hitelességével lehetséges. Ehhez természetesen társadalmilag szintén hiteles média-támogatásra is szükség van. Javaslom ennek érdekében felvenni a személyes kapcsolatot Széles Gábor úrral, akit az ez évben a KAIROSZ Kiadónál megjelent portrékötet („Az ember képes átlépni a saját árnyékát”) révén olyan embernek vélek felismerni, aki a birtokában levő média-eszközök (ECHO TV, Magyar Hírlap) révén képes és feltehetően akarhat is egy ilyen döntő jelentőségű országos ügy előmozdítójává válni.



Budapest, 2008. Hosszú Ádám
okl. mérnök





Hozzászólások nem engedélyezettek.



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.29 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::