Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 

Vélemények és rovatok

TartalomjegyzékCikk/Anyag beküldéseLegjobbra osztályzottVéletlenszerű cikk/anyag

- Sajtóanyag a NAÜ megalakulásának 50 éves évfordulóján rendezett ünnepségről -
Kategória:

Beküldő: realzoldek
Szerző: Ismeretlen
E-Mail: E-Mail a szerzőnek
Beküldve: május 19, 2007
Módosítás: május 19, 2007
Olvasás: 879
Szavazat: 0
Osztályzat: 0

Kapcsolódó linkek
Nincsenek kapcsolódó linkek ehez a cikkhez/anyaghoz


Legnépszerübb:
Adalékok a Duna-vízgyűjtő magyarországi szakaszára készítendő vízgyűjtő-gazdálkodási tervhez

 
Opciók

Nyomtatható változat  Nyomtatható változat

Küldd el levélben  Küldd el levélben
 

Cikk/Anyag leírása - Sajtóanyag a NAÜ megalakulásának 50 éves évfordulóján rendezett ünnepségről:
Sajtóanyag a NAÜ megalakulásának 50 éves évfordulóján rendezett ünnepségről



Sajtóanyag

50 éves a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) ünnepi ülésen emlékezett meg a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) megalakulásának 50 éves évfordulójáról. Magyarország a megalakulás óta aktív tagja az Ügynökségnek. Az 50 év közös sikereit bemutató, felelevenítő ünnepségen a Külügyminisztérium államtitkára, Horváthné dr. Fekszi Márta elmondta, hogy a NAÜ fontos szerepet tölt be nemcsak az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásában, hanem az atomenergia alkalmazásának biztonságában is. A sikereket felsorolva kiemelte Magyarország aktív szerepét az Atomsorompó szerződés biztosítéki ellenőreinek kiképzésében, és azt a tényt, hogy az atomerőművel rendelkező országok közül Magyarországról az elsők között jelentette ki a NAÜ, hogy nem folytat meg nem engedett nukleáris tevékenységet.


A NAÜ főigazgató-helyettese, Yury A. Sokolov azt emelte ki beszédében, hogy Magyarország kiválóan élt az Ügynökség kínálta lehetőségekkel, és olyan nukleáris infrastruktúrát épített fel, annyi tudást halmozott fel, amely segíti az ország villamosenergia-termelésének közel 40%-át adó atomerőmű biztonságos üzemeltetését, s az atomerőmű a siker reményében láthat neki az üzemidő hosszabbításnak. A nukleáris energiatermelés iránt tapasztalható megújuló világméretű érdeklődés pedig ismét felhívta a figyelmet az Ügynökség fontos szerepére. A nukleáris technika alkalmazásában a NAÜ mind a tapasztalatok megosztásával, mind a biztonsági szabványok kidolgozásával segíti a tagországokat.


A közel 300 résztvevő – akik közül sokan maguk is tevékenyen járultak hozzá a NAÜ és Magyarország együttműködésének sikeréhez – érdeklődéssel hallgatta a hazai intézmények történeti visszaemlékezését az Ügynökséggel való közös tevékenységekről. A sikeres együttműködés Magyarországon megvalósuló eredményeiről számolt be a Paksi Atomerőmű ZRt, a KFKI Atomenergia Kutatóintézet, az MTA Izotópkutató Intézete, a debreceni ATOMKI, az Országos Onkológiai Intézet és a BME Nukleáris Technikai Intézet képviselője.


Az ünnepség keretében a hazai nukleáris és sugártechnikával foglalkozó intézmények posztereken mutatták be az elmúlt 50 év sikereinek legfontosabb állomásait.


Zárszavában dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója kiemelte, hogy kivételesen sikeres kapcsolatot tartottunk az Ügynökséggel az elmúlt ötven évben. Magyarország hatékonyan és eredményesen használta fel a NAÜ támogatását. Ennek legfontosabb eredménye, hogy nagyszámú és nemzetközileg is elismert nukleáris szakemberrel rendelkezünk, ezt az ünnepi ülésen elhangzottak és a megjelent szakemberek nagy száma is bizonyította.

Budapest, 2007. május 18.

---------------------------------------------

AZ OAH SZEREPE A NEMZETKÖZI ATOMENERGIA ÜGYNÖKSÉG ÉS MAGYARORSZÁG KAPCSOLATÁBAN

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, feladatai és tevékenysége

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) alapokmánya 1957. július 29-én lépett hatályba, és a NAÜ 1957 októberében tartotta első közgyűlését 59 tagország, köztük hazánk részvételével. Jelenleg a NAÜ-nek 138 tagállama van. A NAÜ, mint független kormányközi szervezet az ENSz szervezetek családjába tartozik.

A NAÜ élén a főigazgató áll, szakmapolitikai tevékenységét egy-egy főigazgató helyettes irányításával, hat fő szervezeti egységre bontva végzi. A szervezeti egységek szervezik, irányítják, hangolják össze az Ügynökség műszaki együttműködési, atomenergetikai, nukleáris biztonsági, biztosítéki ellenőrzési és izotóp-alkalmazási, illetve kutatási tevékenységét.

Az alapokmány szerint a szervezet legfőbb feladata az atomenergia békés és biztonságos alkalmazásának elősegítése, másrészt biztosítéki rendszerén keresztül annak megakadályozása, hogy az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos berendezéseket, anyagokat, ismereteket ne használják nem békés célokra. A nemzetközi szervezet szerteágazó tevékenységet fejt ki az atomenergia békés és biztonságos felhasználásának elősegítése érdekében, így többek között, tudományos tanácskozásokat, konferenciákat, tanfolyamokat szervez, szakértőket küld a tagállamokba, támogatja és bizonyos mértékben koordinálja a nukleáris energiával kapcsolatos kutatásokat és fejlesztéseket, műszaki segélyek juttatásával segíti a tagállamokat.

A NAÜ és az atomerőművek biztonsága

Az Ügynökség Alapokmánya szerint ösztönzi és segíti az atomenergia békés felhasználását. Ennek érdekében előmozdítja a tudományos-műszaki információcserét, tudósok és szakemberek szakmai tanácskozását, továbbképzését, műszaki ajánlásokat és normatívákat dolgoz ki. A NAÜ megalakulásától kezdve kiemelt fontosságot tulajdonított az atomenergia alkalmazásával összefüggő biztonsági problémáknak.

Kiemelkedő a NAÜ főigazgatója által 1974-ben elindított úgynevezett NUSS (Nuclear Safety Standards) program, amelynek keretében az atomerőművi biztonság minden kérdését átfogó kiadvány-sorozat készült. A NAÜ biztonsági követelményei egy világszerte elfogadott normarendszer alapjául szolgálhatnak.

Tagországai kérésére a NAÜ a biztonsággal kapcsolatos kérdések felülvizsgálatára és értékelésére, a biztonságnövelő módszerek elterjesztésére nemzetközi szakértői csoportokat küld ki. A szakértői csoportok helyszíni vizsgálatok alapján jelentést készítenek és ajánlásokat tesznek. Ilyen szakértői csoportok hazánkban is többször jártak.

A magyarországi NAÜ felülvizsgálatok igazolták feltétlen elkötelezettségünket a nukleáris biztonság biztosítása és színvonalának folyamatos növelése vonatkozásában, és nagymértékben hozzájárultak eredményeink nemzetközi szintű elismertetéséhez. Fontos megemlíteni, hogy magyar szakemberek is rendszeresen részt vesznek a NAÜ felkérésére a felülvizsgálati csoportok más országokban végzett tevékenységében.

A NAÜ égisze alatt több nemzetközi egyezmény készült a nukleáris biztonsággal kapcsolatos kérdések szabályozására:

- az atomerőművi balesetekről adandó gyors értesítésről és segítségnyújtásról
- a nukleáris anyagok fizikai védelméről;
- az atomkárokért való polgári jogi felelősségről;
- a nukleáris biztonságról;
- a kiégett fűtőelemek és radioaktív anyagok kezelésének biztonságáról.

A nem szakmai közönség tájékoztatásának elősegítésére, a NAÜ kezdeményezésére született meg az egységes nemzetközi atomerőművi üzemzavar skála az INES (International Nuclear Events Scale), amellyel jellemezhető a nukleáris események biztonságra gyakorolt hatása.

A NAÜ szerepe az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásában

A nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló atomsorompó szerződés végrehajtásának biztosítékaként Magyarország nemzetközi ellenőrzés alá helyezte nukleáris tevékenységét és erről 1972-ben biztosítéki egyezményt kötött a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (NAÜ). Az egyezmény végrehajtásáért az OAH felelős. Ennek megfelelően az OAH - a NAÜ követelményeinek megfelelően - létrehozta a nukleáris anyagok központi nyilvántartási rendszerét. A nyilvántartásba beérkező adatokat az OAH havi rendszerességgel feldolgozza és továbbítja a NAÜ számára. A nukleáris anyagokról készített jelentések tartalmát a NAÜ és az OAH helyszíni ellenőrzések során verifikálja.

A nemzetközi ellenőrzés elől eltitkolt iraki és észak-koreai nukleáris programok felderítése szükségessé tette a NAÜ biztosítéki ellenőrzési rendszerének továbbfejlesztését és szigorítását. Ennek érdekében a nemzetközi szervezettel kötött biztosítéki egyezményhez kiegészítő jegyzőkönyv készült, amelyet hazánkban 1999-ben törvény erősített meg és hirdetett ki, amelynek végrehajtásáért szintén az OAH felelős. E rendszer egyik eleme az, hogy amennyiben az ország jelentései és a NAÜ helyszíni ellenőrzései alapján a NAÜ meg tudja állapítani, hogy az ország nem végez be nem jelentett tevékenységet, akkor a NAÜ az adott országban az előzőekhez képest kevesebb ellenőrzést végez, de gyakoribbá válnak az előre be nem jelentett ellenőrzések. A NAÜ ezt a rendszert 2004. novemberében az atomerőművel rendelkező országok közül elsőként Magyarországon vezette be.

A rendszeres jelentéstételi kötelezettségeken túl az OAH munkatársai napi kapcsolatban vannak a NAÜ Magyarországért felelős biztosítéki osztályával, s folyamatos tájékoztatást nyújtunk a létesítmények biztosítéki vonatkozású üzemviteléről.

Hazánk 1991 óta ún. támogató program keretében segíti a NAÜ biztosítéki rendszerét. A programban a NAÜ ellenőrzésének elősegítésére különböző módszerek kidolgozását, a hazai létesítményekben tanfolyamok szervezését vállaljuk.

Az OAH szerepe a NAÜ és Magyarország kapcsolatában

Magyarország a NAÜ megalakulása óta tevékeny tagja a nemzetközi szervezetnek. Az ezzel kapcsolatos hazai feladatokat az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) látja el, illetve fogja össze a Külügyminisztériummal együttműködve.

Magyarország a NAÜ 50 éves fennállása alatt hét ízben vett részt választott tagként a Kormányzótanács munkájában. 2003-2005 között ismét Kormányzótanács tagok voltunk. A NAÜ megalakulása óta két alkalommal volt magyar elnöke a NAÜ Közgyűlésének, legutóbb 2004-ben az OAH főigazgatója. Az OAH feladata a Kormányzótanácsban, illetve a NAÜ Közgyűlésen való magyar részvétel előkészítése, megszervezése és a magyar felszólalás elkészítése, esetenként elmondása.

A NAÜ főigazgatója mellett működő tanácsadó bizottságokba rendszeresen meghívnak magyar szakembereket. A NAÜ főigazgatójának felkérésére az OAH főigazgatója részt vesz a NAÜ tanácsadó csoportjában, amely meghatározó szerepet tölt be a nukleáris biztonság szabályozása területén felmerülő kérdések kezelésében.

A NAÜ égisze alatt készülő nemzetközi nukleáris biztonsági szabályzatok előkészítésében az OAH 4 szakembere vesz részt. Az OAH feladata a biztonsági szabályzatok hazai véleményeztetése is.

Magyarország hozzájárulása a NAÜ rendes éves költségvetéséhez az ENSz hányadnak felel meg (0,121%), amelynek összege közel 250.000 USD/év. Hazánk hozzájárulása a NAÜ műszaki segélyalaphoz évente közel 100.000 dollár. Az OAH feladata, hogy gondoskodjon e hozzájárulás befizetéséről. Ugyancsak az OAH feladata a Magyarország által a nukleáris terrorizmus elleni küzdelem céljára létrehozott NAÜ Nukleáris Fizikai Védelmi Alap céljaira felajánlott támogató összeg befizetése, s a programban való részvétel szervezése is.

A NAÜ Magyarországon az OAH közreműködésével évente 8-12 munkaülést szervez. Számos alkalommal kér a NAÜ magyar szakembereket konzultációs céllal, illetve továbbképző tanfolyamokon előadóként való részvételre. Ezek szervezését is az OAH végzi.

Az OAH feladata a NAÜ ösztöndíjprogramjának hazai szervezése, a NAÜ által támogatott fejlődő országbeli szakemberek hazai képzésének megszervezése. Évente 25-30 NAÜ ösztöndíjast fogadunk, s öt-tíz hazai szakember továbbképzését segítjük elő a NAÜ ösztöndíjprogramja keretében.

Az OAH feladata a NAÜ biztosítéki rendszerével kapcsolatos ellenőrzések szervezése a NAÜ ellenőrök fogadása. Évente mintegy 40 NAÜ ellenőrzés történik Magyarországon.

Az OAH szoros kapcsolatot tart fenn a Külügyminisztérium bécsi ENSZ missziójával, amelynek feladata a NAÜ-vel való napi ügyek intézése.

A NAÜ Titkárságán 20 magyar tisztviselő dolgozik, amely jelentősen meghaladja kvótánkat. Közülük Cserveny Vilmos a Külügyi Hivatal igazgatójaként a főigazgató egyik legközelebbi munkatársa.

Budapest, 2007. május 18.







Hozzászólások nem engedélyezettek.



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.30 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::