A nyugatról szított terrorizmus a tűzzel játszik:
Küszöbön a III. világháború

Mészáros Milán

A nyugati hatalmak nem bírnak magukkal, nem tudnak beletörődni abba, hogy Szíriában a kormányerők nyerésre állva stabilizálni kezdik a helyzetet. Ezen fordítandó, most -egy provokáció kapcsán- Törökországot szándékoznak felhasználni Bashar al-Assad hatalmának megdöntésére.

Emlékeztetünk arra, hogy volt már egy hasonló török provokáció. Nevezetesen, amikor a nyár elején Szíria lelőtte a határsértő török F-16-os harci repülőgépet.   

Történt ugyanis, hogy 2012. október 3-án szerdán a szíriai ellenzék által heves harcok árán elfoglalt Tell-Abjad nevű határmenti szíriai faluból aknagránátokat lőttek ki a faluval átellenben lévő -szintén határmenti- Akcakale török falucskára. A támadásban egy anya és négy gyermeke azonnal meghalt, és török rendőrök is megsebesültek. Bővebben: http://www.hir24.hu/kulfold/2012/10/03/torok-aldozatok-a-szir-haboruban/

Az incidens miatt Ahmet Davutoglu török külügyminiszter válságtanácskozást hívott össze, és telefonon tájékoztatta az incidensről Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt és Lahdar Brahimi Szíria-ügyi ENSZ-különmegbízottat. Bülent Arinc török miniszterelnök-helyettes a Cihan hírügynökségnek azt mondta: Szíriának számot kell adnia az incidensről, és a nemzetközi jogszabályok értelmében tartozik felelősséggel a történtekért. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár pedig szerdán azonnal elítélte a támadást. Szóvivője útján jelezte, hogy a NATO továbbra is “közelről és nagy gonddal” figyeli a fejleményeket. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter gyalázatosnak nevezte az incidenst. “Együttműködünk török barátainkkal. Később beszélni fogok a török külügyminiszterrel arról, hogy mi lenne a leghelyesebb lépés a továbbiakban” – mondta Clinton, hozzáfűzve, hogy az erőszak átterjedése Szíria határain túlra rendkívül veszélyes helyzetet teremt. Nyilván olyat -teszem hozzá-, amibe a NATO-nak majd be kellene avatkoznia. De itt álljunk meg egy pillanatra, s gondoljuk csak végig, milyen következményekkel is járna mindez.

Mindenek előtt, érdemes megtekinteni a III. világháború kitörésének fázisairól 2011-ben készített videó animációt, mert az még ma is -sőt egyre inkább- aktuális:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MCzuIK3jBU4 Ehhez képest -ha a jelen helyzetből világháború lenne- csak annyi lenne a változás, hogy a világháború nem Iránnak Izrael általi megtámadásával törne ki, hanem Törökországnak a Szíria általi megtámadásával. Innen már a nagyjából a videón látható forgatókönyv szerint peregnének az események.

A nyugat -többek között- nyilván azt is gondolja, hogy a jelenlegi gazdasági világválságból egy eléggé kiterjedt, de mégi kontrollált és korlátozott közel-keleti háborúval lehetne kitörni. Jobbkezükkel, Törökország segítségével több legyet is ütnének egy csapásra egy iolyen “korlátozott” háborúval: 1. Izrael vagy az USA nem lenne agresszor (Irán ellen), 2. Véleményük szerint Szíria “ki- vagy elestével” jelentősen meggyengítenék Oroszországot, Kínát és Iránt. 3. A háború után -az átrendeződött erőviszonyok következtében- a helyzet megnyugodna, majd fellendülhetne az általuk dominált világgazdaság.

Csak remélhetjük, hogy Oroszország és Kína által történő -a nyugatnak szánt- egyértelmű figyelmeztetéssel a rövid látókörű potenciális agresszor Törökországidőben eláll szándékától, s a fogatókönyv nem a fentiek szerint alakul.

Továbbra is fontosak számunkra az EU és a világ időszerű kérdései, továbbá a hazai belpolitika napi kérdései, valamint az azzal összefüggő energetikai és környezetvédelmi problémák is stb., de azt hiszem, hogy a III. Világháború kitörésének valós esélye van, mivel a világ maga bajaival van elfoglalva, s nem fordít kellő figyelmet a háború elhárítására. Az ismétlődő török provokációk hatására ugyanis előbb-utóbb elpattan a húr valahol.

2012. október 3.

 

 

WordPress Plugin Share Bookmark Email